1. Anasayfa
  2. Yardım Başvuruları

A101 Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu

A101 Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu
0

Sosyal yardımlar, devlet desteğinin yanı sıra ülkemizdeki büyük market zincirleri tarafından da zaman zaman yapılmaktadır. Bu büyük market zincirleri, düzenledikleri bir takım kampanyalarlasosyal yardım desteğinekatkıda bulunmaktadır. Bu marketlerden bir tanesi, en fazla tercih edilen zincir marketleri arasında yer alan A101’dir. Türkiye’de en çok istihdam yaratan A101 sayesinde yardımsever vatandaşlar, alacakları hediye çeklerini ihtiyaç sahibi vatandaşlara hediye edebilmektedir.

A101 yardım kartı, hayır işlemek isteyenlerin herhangi bir A101 şubesine giderek belli bir miktar ödeme karşılığında satın aldıkları hediye çeklerine verilen addır. Bu kart, özellikle dar gelirli ailelere yardım etmek için tasarlanmıştır.Yardımkartlarına,satın alan kişinin belirleyeceği miktar kadar yükleme yapılmaktadır.Böylece, ihtiyaç sahibi vatandaşların A101 marketler zincirinin herhangi bir şubesinden,belirli bir limite sahipbu yardım kartlarıyla ihtiyaçlarınınkarşılayabilmesine olanak tanınır.

Belirli bir limitle para yüklenen ve özelikle geliri olmayan vatandaşların temel ihtiyaçlarını sayesinde alabildiği yardım kartından ve belediyelerin başka yardımlarından faydalanmak için ihtiyaç sahiplerinin il ve ilçe belediyelerine giderek sosyal yardım başvuru formu doldurması gerekmektedir. Bu formun eksiksiz bir biçimde ve doğru bilgilerle doldurulması şarttır. Yardım başvuru formu, market ve diğer yardımlara başvuranları ve başvuranların gerçekten muhtaç olup olmadıklarını tespit etmektedir.

İhtiyaç sahipleriningelir, gider meslek, hanedeki kişi sayısı, hanede bakmakla yükümlü olunan kişi sayısına yönelik soruların yöneltildiği yardım formlarındaki sorulara doğru olarak cevap verilmesi,  yardım alınabilmesi açısından önemlidir. Market yardım kartı veya belediyelerin diğer yardımları için muhtaç olmadığı haldekendisini muhtaçmış gibi gösteren kişiler, durumun tespit edilmesi halinde yardımdan faydalanamadıkları gibi cezai işlem de görebilmektedir.

A101 Yardım Kartı Nasıl Alınır?

 

İçerisinde isteğe göre farklı limitlerin bulunduğu A101 yardım kartı limitleri, belli aralıklarla güncellenmektedir. Bu yardım çekleri veya yardım kartını yoksul ve yardıma muhtaç kişilere veren hayırseverler, bu sayede onlara destek olabilmektedir.Yardıma muhtaç vatandaşlar,A101 yardım kartı nasıl alınır? sorusunu sıklıkla sormaktadır.Ancak ihtiyaç sahibi kişilerin, yardım kartlarını marketten temin etmesi mümkün değildir.

Yardım kartlarının temini, yardımda bulunan kişi ya da kurumlar ile iletişime geçilerek yapılabilmektedir.Temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olanlar market yardımı için sosyal yardım kartına başvuruda bulunmalıdır. Belediyelere gidilerek ya da internet üzerinden e-devlet sosyal yardım başvurusuyapılabilmektedir.

Böylece ihtiyaç sahipleri,başvuru formu doldurabilmekte ve bulundukları il ve ilçe belediye anlaşmalı marketlerde kullanabilecekleri market yardım kartlarına başvurabilmektedir. İhtiyaç sahiplerine yardımda bulunmak isteyen hayırseverler de, A101 yardım kartıiçin markete giderek limiti seçip gerekli ödemeyi yaparak yardım kartı alabilmekte ve belirlenen ihtiyaç sahiplerine armağan edebilmektedir.

A101 Yardım Kartı Nakde Çevrilebilir mi?

 

Birçokihtiyaç sahibinin cevabını merak ettiği sorulardan bir tanesi de, A101 yardım kartı nakde çevrilebilir mi? sorusudur. Türkiye’de en çok kadın ve engelli çalıştıran şirketi A101 yardım kartı,asla nakde çevrilememektedir. Ancak, kartın içerisinde yer alan limit miktarı kadar alışveriş yapabilmek mümkün olabilmektedir.

 

A101 Yardım Kartı Bakiye Sorgulama

 

A101 mağazalarında limiti bitene kadar alışveriş yapabilen kart sahiplerinin, A101 yardım kartı bakiye sorgulama için alışveriş öncesinde veya ödeme öncesi ya da sonrasında kasiyerden bilgi edinmesi mümkün olabilmektedir. A101 yardım kartı bakiyesini öğrenmek, bu kadar kolay ve pratiktir.A101 yardım kartı sahipleri,izin verilen ürün gruplarından istedikleri ürünleri seçip limit dahilinde satın alabilmektedir.Yardım kartı, limit bitene kadar ister parça parça ister tek seferde kullanılabilmektedir.

 

A101 Yardım Kartı Geçerlilik Süresi

 

A101 yardım kartı geçerlilik süresi genel olarak kartın içindeki bakiyeninbitimine kadardır.Bu kart bakiyesinin, içinde bulunulan yıldoluncaya dek kullanılması gerekmektedir.Yani A101 yardım kartı,  bakiye bitene kadar ya da içinde bulunulan yıl bitene kadar kullanılabilmektedir.

 

A101 Yardım Kartından Kimler Faydalanabilir?

 

A101 yardım kartı, Türkiye’de sosyal yardım programları kapsamında dağıtılan bir karttır ve ihtiyaç sahibi vatandaşların temel gıda ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olmak için verilir. A101 yardım kartından kimler faydalanabilir?sorusu da oldukça merak konusudur. Türkiye’de yerleşik olan ve belirli bir gelir seviyesinin altında olan yoksul, işsiz vatandaşlar, dar gelirliler, yaşlılar, engelliler, dul ve yetimler, şehit ve gazi aileleri, herhangi bir sosyal güvencesi olmayanlar bu yardım kartından faydalanabilmektedir.

Kronik hastalar, afetzedeler, muhtaç asker aileleri vekimsesizlerin de faydalanabildiği market yardım kartı için sosyal yardım başvurusu yapılırken, bazı belgelerin başvurulan kuruma teslim edilmesi gerekmektedir. Aşağıdaki belgelerin dışında başvuruda bulunan vatandaşın özel durumuna bağlı olarak da ekstra belge talep edilebilir.A101Yardım kartıbaşvurusu için gerekli belgeler şunlardır:

  • Kimlik belgesi fotokopisi
  • İkametgâh belgesi
  • Muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi
  • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
  • SGK dan alınan gelir belgesi
  • SGK dan alınan işsizlik belgesi
  • Mal beyanına ilişkin belge

 

Guncelbasvuru.com içeriklerini herhangi bir mecrada izinsiz kullanmak telif ihlalidir. Aktif link vererek sitemizi kaynak olarak gösterip içeriklerimizden alıntı yapabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir