1. Anasayfa
 2. Yardım Başvuruları

AFAD Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu

AFAD Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu
0

AFAD Afet Yönetimi ve Acil DurumMüdahaleGenelMüdürlüğü,17 Haziran 2009tarihiitibariyleafetlerdenetkilenenvatandaşlarayardımetmeyedevam ediyor. Sadece kendi vatandaşlarına değil, diğer ülkelerdeki afetlerden etkilenen vatandaşlara da yardım sağlayan AFAD,10 deprem ilinde Arama ve Kurtarma birimleriyle yakın çalışmaya devam ediyor. Afet öncesi hazırlık ve zarar azaltma, afet sırasında etkilenen nüfusa anında müdahale ve afet sonrası rehabilitasyon çalışmaları, kurumun başlıca görev ve sorumluluklarıdır. AFAD yardım başvuruları sayesinde binlerce deprem mağduruna ulaşılıyor.

AFAD Hangi Konularda Depremzedeye Destek Olur

AFAD, arama ve kurtarma, halk sağlığı, barınma amaçlı kamp ve barınakların koordinasyonunu sağlar. Afet mağdurlarına gıda desteği ve gıda güvenliği yardımı yaparak beslenme alnındaki tüm çalışmaları yürütür. Afetzedelere psikolojik ve sosyal destek gibi birçok alanda çalışmakta, buna bağlı olarak birçok proje yürütmektedir. 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş merkezli yaşanan asrın felaketi sonrasında 10 ilde kapsamlı olarak çalışmalarını sürdüren kurum her türlü yardım organizasyonunun koordinasyonunu da yürütmektedir.

 • Barınma, çadır ve konteynır
 • Sağlık ve hijyen
 • Gıda ve temel besin ihtiyacı
 • Su ve temizlik ihtiyaçları
 • Rehabilitasyon ve destek
 • Güvenlik ve Koruma

Her alanda deprem mağdurlarına destek olan kurum aynı zamanda bölgedeki tüm yardım organizasyonunu da sağlamaktadır.

AFAD Yardımları Başvurusu Nasıl ve Nereden Yapılır

Kahramanmaraş’ınElbistanvePazarcıkilçelerinde06Şubat2023tarihindemeydana gelen 7,7 ve 7,6büyüklüğündekidepremler birçok kişiyi etkiledi. Depremin ardından afetzedeler, AFAD’a yardım başvurusunda bulunmanın yollarını aramaya başladı.Depremzedelere gıda ve erzak ulaştırmaya devam eden AFAD,vatandaşlar için binlerce yardım çadırları da kurdu.AFAD arama kurtarma ekipleri binlerce kişiyi enkaz altından başarıyla kurtardı.Şu anda da enkaz kaldırma çalışmaları, afetzedelere gıda, yemek ve giysi destekleri, barınma ve konaklama destekleri devam ediyor.AFAD barınma yardımı, gıda ve giysi destekleri bölgedeki AFAD koordinasyon merkezlerinden bizzat başvurularak alınabiliyor.

AFAD şuanda deprem sonrasında olası artçı sarsıntılarla baş edebilmek için mağdurlarabarınmayardımısağlamaktadır.Depremdeevlerihasargörenmağdurlarınyanı sıra deprem bölgesinde yaşayan herkes barınma yardımından faydalanabiliyor.Depremdenetkilenen10 il ve ilçelerinde yaşayanlar, AFAD’ın barınma desteği sayesinde depremden etkilenmeyen diğer ilçelerdeki otellerde, Devlet yurtlarında veya diğer uygun yerlerde kalabiliyorlar. Ulaşım tamamen ücretsiz olarak karşılanıyor.

AFAD yardım başvurusu e-devlet portalı üzerinden gerçekleştiriliyor. Afet ve acil durum yönetimi afetzede barınma desteği alanına girilerek, destek talep ediliyor. Kimlik tahsis sisteminde depremden etkilenen kişilerin ikametgahının sorgulaması yapılıyor.Sorgulamanın ardından,TapuBilgiSistemi(TAKBİS)tarafındanyürütülentaramasürecisonucunda mal sahibi olup olmadığı beyan ediliyor.Kiracı veya mülk sahipleri olarak kabul edilen kişiler konut yardımından faydalanabiliyor.

AFAD Gönüllü Bağış Desteği

AFAD gönüllülerden bağış almakta ve bunları depremden etkilenen bölgelere göndermektedir.Depremde evleri yıkılan ve sokaklarda yaşamak zorunda kalan mağdurlar için AFAD’ın internet sitesi üzerinden bağış yapılabiliyor. Web sitesinde bulunan deprem kampanyası bölümünden bağış ve yardım destekleri kolaylıkla yapılabiliyor.AFAD,deprem nedeniyle evsiz kalan ve sokaklarda yaşamak zorunda kalan mağdurlar için yurtdışı be yurtiçi bağışçılardan gelen bağışları kanalize ediyor.Bir başka deyişle AFAD, hayır severler ile mağdurlar arasında manevi bir köprü görevi görüyor.AFAD üzerinden yapılan yardım destekleri AFAD aracılıyla ilgili kişilere ulaştırılıyor.

AFAD Deprem Yardımı Başvurusu Yapılacak Yerler

06 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremde etkilenen 10 ilde bulunan depremzedelerin AFAD Deprem yardımı başvurusu yapabilecekleri yer e-devlet portalı deprem yardım bölümüdür. Cumhurbaşkanı Erdoğan, AFAD bütçesinden ayrılan miktarlarla depremzedelerehanebaşına10 BİN TL verileceğini açıkladı.Depremdenetkilenen10 ilde yaşayan tüm vatandaşlar10.000 TL’lik yardım için başvurabilecek.Bu yardım kapsamında, yerinden edilmiş kişilere taşınma masrafı olarak 15.000TL, hane sahiplerine 5.000TL ve ilave olarak kiracı olan depremzedelere de 2.000TLnakityardımıyapılacaktır.

Deprem yardımı için Kahramanmaraş,Malatya, Diyarbakır, Adana, Şanlıurfa, Kilis,Adıyaman, Osmaniye, Gaziantep ve Hatay illerinde yaşayan tüm vatandaşlar başvurabilir.

 • Başvurular CİMER deprem yardımı
 • E-devlet deprem yardım
 • C. Aile ve Sosyal Yardımlar Bakanlığı deprem yardım
 • İç İşleri Bakanlığı deprem yardım
 • Valilik ve Kaymakamlıkların sosyal ve afet yardım

Web sitelerinin ilgili bölümlerinden 10 ilde depremden etkilenen vatandaşlar başvuru yapabilirler. Deprem yardımı alabilmeleri için ilgili birimlerde bulunan başvuru formunu doldurmaları yeterli olmaktadır.

Guncelbasvuru.com içeriklerini herhangi bir mecrada izinsiz kullanmak telif ihlalidir. Aktif link vererek sitemizi kaynak olarak gösterip içeriklerimizden alıntı yapabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir