1. Anasayfa
 2. İş Başvuruları

Ambulans Şoförü Personel Alım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu

Ambulans Şoförü Personel Alım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu
0

Tıp sektöründe acil ve en önemli görev olarak bilinen ambulans şoförlüğü, saygın mesleklerin başında geliyor. Ülkemizde ve dünyada ambulans hizmetleri, insan hayatını kurtaran ilk adım olarak bilinir. Acil hastaların hastaneye ulaşmasını sağlamak dışında, hastaların başka sağlık birimlerine nakilleri, transferleri içinde ambulans önemli bir görev üstlenir. Sadece hasta taşınmasında değil, organ nakli ve kan gibi sağlıkla ilgili acil unsurlarında zamanında yetiştirilmesi için görevlendirilir.

Tıp sektörü ve ambulans şoförlüğü ülkemizde birçok gencin ideallerini oluşturur. Ambulans şoförü olmak isteyen kişiler ambulans şoförü personel alım başvurusu nasıl yapılırvenereden yapılır gibi konuları merak edip araştırıyor. Ambulans şoförü olmak için ne gerekiyor, ambulans şoförü olma şartları nelerdir, ambulans şoförü alımları ne zaman başlıyor şoför adaylarının merak ettiği en önemli detaylardır.

Ambulans Şoförünün Görevleri Nelerdir

Ambulans şoförü, insan hayatıyla ilgili bir alanda çalıştığı için çok dikkatli ve tedbirli olması gerekir. Araç kullanırken hastaya zarar vermeden hareket etmesi ve buna uygun davranmalıdır. Trafik kurallarına uyarak hastayı koruyacak önlemleri alması gerekir. Ambulans şoförlerinin başlıca görev ve sorumlulukları:

 • Gelen çağrılara hızlı cevap verebilmek için ambulansın ve kendisinin her an hazır halde olması
 • Çağrı geldiğinde araç ve ekiple birlikte çağrı noktasına en hızlı şekilde ulaşmak
 • Teknoloji desteğiyle yol yardımı alarak çağrı verilen noktada en kısa sürede olabilmek
 • Yol güzergahlarını iyi bilmek, harita takibi yapabilmek
 • Aracın, ekipmanların temizliği ve hijyeninden sorumlu olmak
 • Gerekli olduğunda yolun açılması için siren ve işaret lambalarını kullanmak
 • Sağlık malzemelerinin kontrolünü yapmak ve eksiksiz olmasını sağlamak
 • Her çağrıya hazırlıklı olmak, her an göreve hazır olarak beklemek
 • Aracın periyodik bakım ve hijyeninin yapılmasını sağlamak

Ambulans Şoförü Olma Şartları

Ambulans şoförü personel başvurusu yapacak kişiler başvuru şartlarının neler olduğunu da merak ediyorlar.Ambulans şoförü olabilmek için kişilerin öncelikle, yapacakları işle ilgili eğitim ve sertifikaları almaları gerekir. Ambulans şoförü olarak görev yapacak kişiler hasta ve sağlıkla ilgili malzemelerin taşınması ile ilgili sorumlu kişilerdir. Mesleklerinde profesyonel olmaları gerekir. Yoğun stres ortamlarıyla ilgili özel eğitimli olmaları gerekir. İleri derece sürücü eğitimi almaları mesleki zorunluluktur. Trafik, ileri sürüş teknikleri, stres, sağlık ve acil tıp eğitimlerinden sertifikalı olmaları gerekir.

Ambulans şoförü olabilmek için aranan şartlar:

 • B, C veya D sınıfı sürücü ehliyeti
 • Acil Tıp Teknisyenliği Eğitimi
 • Sağlık meslek lisesi diploması ya da
 • ATT ön lisans diploması
 • Vatandaşlığı

Ambulans Şoförlüğü İçin Hangi Eğitimleri Almak Gerekir

Ambulans şoförü olmak için kişilerin orta öğretimde, sağlık meslek lisesini veya üniversitede, Acil Tıp Teknisyenliğini bitirmeleri ve mezun olmaları gerekir. Sağlık meslek lisesi ve ATT eğitiminde, öğretilen konular ve dersler:

 • Acil sağlık ve hasta bakım hizmetleri
 • Anatomi ve Fizyoloji dersleri
 • Acil, ilk yardım ve farmakoloji
 • Psikoloji, beden eğitimi ve temel dil dersleri

Ambulans Şoförü Başvurusu Nereden, Nasıl Yapılır

Ülkemizde ambulans şoförü personel alım başvurusu nasıl yapılırsorusunun cevabı iki şekildedir.

Birinci Yol: Ambulans şoförlüğü başvuruları ÖSYM ve İŞKUR üzerinden yapılır. Ambulans şoförlüğü şartlarını taşıyan kişiler İŞKUR’a başvurarak gerekli belgeleri teslim ederek açık pozisyonlar için değerlendirilirler. İŞKUR başvuruları için KPSS giriş şartı aranmaz.

İkinci yol: Ambulans şoförlüğü başvuruları ÖSYM kurumu tarafından yapılır. ÖSYM üzerinden yapılacak başvurular için KPSS puanının yeterli seviyede olması gerekir. KPSS sınavına girilmesi ve buradan alınan puanlar doğrultusunda başvuru yapılması şartı aranır. KPSS sınavına girmeyen adayların başvuru yapması imkânsızdır.

Ambulans şoförü olmak isteyen kişiler bulundukları il ve ilçe kurumlarına müracaat ederek gerekli başvuruları 81 il kapsamında gerçekleştirebilirler.

Ambulans Şoförleri Nasıl Olmalıdır

Ambulans şoförlerinin kamu hizmetinde bulunmaları ve insanlarla birebir iletişim içinde olmalarından dolayı ekstra yükümlülükleri vardır. Kişisel olarak özverili ve anlayışlı, stresle baş edebilen, kriz anında pratik çözüm üretebilecek kişiler olması gerekir. 7/24 günün her saati sabır ve titizlikle çalışabilecek özveride kişiler olması gerekir. Sürekli yoğun tempoda esnek saatlerde çalışabilecek kişilerin, bu tempoya ayak uydurması gerekir. Gerekli donanımlara sahip kişilerin, işin zorlu süreçlerini bilerek Ambulans şoförü personel başvurusuyapmaları ve bu kutsal mesleği seçmeleri gerekir. Meslek seçimi yaparken bütün artılarının ve eksilerinin doğru tartılarak değerlendirilmesi gerekir.

 

 

Guncelbasvuru.com içeriklerini herhangi bir mecrada izinsiz kullanmak telif ihlalidir. Aktif link vererek sitemizi kaynak olarak gösterip içeriklerimizden alıntı yapabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir