1. Anasayfa
  2. Haberler

Araç Muayenesine Gidecekler Dikkat! Yeni Dönem Başlıyor

Araç Muayenesine Gidecekler Dikkat! Yeni Dönem Başlıyor
0

Aracı olup da araç muayenesi yaptıracak olan vatandaşları duyurular peşi sıra yapıldı. Artık sadece belirlenen fiyat aralığında muayene yapılacak. Fiyatlar ise aracın marka ve modeline göre değişkenlik gösterecek. Araç kullanıcılarına ve sahiplerini ilgilendiren araç muayene sisteminde yepyeni bir dönem başlıyor. Hazine ve maliye bakanlığı tarafından yeni tebliğ edilen ve resmi gazete yayınlanan düzenlemeler neticesinde muayene süresini geçiren sürücülere yönelik olarak birçok kolaylık paketi sunulmayı amaçlanıyor.

Muayene Süresini Kaçıranlara Duyuru Yapıldı

Araç sahibi olan vatandaşlar zamanı geldiğinde araç bakım istasyonlarını giderek araçlarını bakımlarını yaptırmadıkları durumlarda bazı cezai işlemlere çarptırılabiliyor. Hazine ve maliye Bakanlığı’nın yeni tebliğ edildiği resmi gazetede yayınlanan ve resmi olarak yapılması gereken muayene sürelerinin geçtiği öğrenilen sürücülere yönelik olarak birçok kolaylık sağlanacak.

Bu düzenlemeler neticesinde sürücüler ve araç muayenelerine yaptırmayanların endişeleri bir nebze olsun azalacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı aracılığı ile yeni tebliğ edilen ve resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren düzenleme muayene süresi geçen araçlara yönelik olarak kolaylık sağlayacak ve bu düzenlemeler ışığında araç muayeneleri zamanları geçirilebilecek.

30 Eylül 2023 tarihine kadar araç muayenelerini yaptıran kişilere yönelik önceden uygulanmış olan %5’lik tutar yerine aylık olarak %0.75’lik bir tutar yansıtılacak. Araç sahipleri ile bu yaptırım aracılığı ile zamanda muayene yaptırmaya teşvik etme amacı güdülecek. Trafiğin güvenliğini sağlayarak araçlar emniyetli bir şekilde ilerleyecek ve muayene süresi geçen araçların herhangi bir şekilde zamanı geçtiği halde yolda seyretmesi de engellenecek.

Araçların TÜVTÜRK istasyonlarında randevu alınmak şartıyla gerçekleştiriliyor. Belirlenen tarihler arasında araçların giderek rutin bakımlarından ve muayeneden geçmesi şart koşuluyor. Muayeneden geçmeyen araçlar herhangi bir şekilde trafiğe çıkamıyor trafiğe çıktıkları belirlenen muayenesiz araçlara ise yüklü miktarlarda ceza kesiliyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın almış olduğu karar neticesinde amaç olarak muayenesiz trafiğe çıkan araçların azalması hedeflenmekte. Muayene yapılmadan trafiğe çıkan araçlar hem cezai işlem uygulanarak maddi anlamda zor durumda kalıyor hem de diğer sürücülerin hayatını tehlikeye atarak kötü sonuçlar doğurmasına sebep olabiliyor.

Guncelbasvuru.com içeriklerini herhangi bir mecrada izinsiz kullanmak telif ihlalidir. Aktif link vererek sitemizi kaynak olarak gösterip içeriklerimizden alıntı yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir