1. Anasayfa
 2. Yardım Başvuruları

Başkent Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu 2023

Başkent Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu 2023
Başkent Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu 2023
0

Başkent Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Doğalgaz yardım başvurusu doğalgaz faturasını ödeyemeyen, durumu buna uygun olmayan vatandaşlar için belediye tarafından verilen yardımlardan birisidir. Vatandaşlar internetten doğalgaz yardım başvurusu diye arattıkları zaman istenilen bilgilere ulaşabilmektedir. Devlet yardımlarından birisi olan doğalgaz yardımı maddi durumu olmayan ve ödeme gücü bulunamayan vatandaşlar için yapılan bir ödemedir.

Başkent Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu 2023

Doğalgaz her ilde olduğu gibi Ankara’da da her evde kullanılan bir ısınma aracıdır. 81 ilde olduğu gibi Ankara’nın birçok ilçesinde yüksek doğalgaz faturası gelen vatandaşlar bu fatura tutarını ödemedikleri takdirde devletten yardım alabilir. Bu yazımızda başkent doğalgaz yardım başvurusu nasıl yapılır? Başvuru formu ve detaylarını ele alacağız.

Başkent Doğalgaz Yardım Başvurusu

Ankara’da ikamet eden vatandaşlar için doğalgaz yardım desteği verilmektedir. Başkent doğalgaz yardımı diye aratan kullanıcılar bu konu hakkında birçok içeriğe erişebilse de aradıkları içerikleri bulamamaktadır.

 • Ankara’da yaşayan vatandaşlar doğalgaz yardımı için Başkent Kart Başvuru Formu doldurmak daha sonra da ilgili yerlere müracaat etmek zorundadır. Kış aylarını daha rahat geçirmek isteyen yardıma muhtaç aileler ele alınan yardımı almak için başkent karta sahip olmak zorundadır. Bu kartın açılması için gerekli olan şartlar şu şekildedir;
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekmektedir.
 • Hanede yaşayan bireylerin asgari ücret altında bir bütçeye sahip olması gerekmektedir.
 • Hane halkının geliri, hane halkına ait olan taşınır ve taşınmaz varlıklar vb. unsurların belirlenmesi gerekir.
 • Verilen bilgilerin doğruluğu tasdik edilmelidir. Yanlış bilgi beyanında bulunanlar hakkında soruşturma yapılmaktadır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen doğalgaz yardım başvurusu Ankara Kart’a sahip olan kişilere yatırılmaktadır. Ankara Büyükşehir Belediyesinin başlattığı yardım kampanyalarından birisi olan Başkent Doğalgaz Yardımı muhtaç ailelerin durumuna göre verilmektedir.

Ankara’da doğalgaz yardımına başvuru yapmak için Ankara Kart’a sahip olunması gerekir. Başkent kart alabilmek için bazı belgelere ihtiyaç vardır. Bunlar arasında TC kimlik kartının aslı ve fotokopisi, vukuatlı nüfus kayıt örneği, ikametgâh belgesi, muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınabilecek gelir ya da gelir olmadığını gösteren belge, kira sözleşmesi, mal beyanı bulunmaktadır.

Başkent Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu 2023
Başkent Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu 2023

Yukarda ele alınan belgeleri çıkardıktan sonra büyükşehir belediyesine gidip başvuru yapılması gerekmektedir. Başvurunun ardından inceleme başlatılacak. İncelemenin ardından durumunuz müsaitse Ankara Kart almaya hak kazanmış olursunuz.

Ankara kart kişilerin özel nedenlerine bağlı olarak değişik belgelerle beraber teslim etmeleri gerekmektedir. Ankara kart özel durumu olan vatandaşlara da daha hızlı bir şekilde verilmektedir. Bunun için eşleri ölen vatandaşlar için ölüm belgesi, kronik rahatsızlığı olanlar için ayrı bir belge gibi belgelerle başvuru yapabilirsiniz.

Başkent Doğalgaz Desteği Alma Şartları

Ankara’da yaşayan vatandaşların doğalgaz yardımı alabilmesi için başkent doğalgaz yardım başvuru şartlarını taşıması gerekmektedir. Bu şartlar aşağıdaki gibidir;

 • Nüfus cüzdanı ya da kimlik kartlarının aslı veya fotokopisi
 • Başvuru yapan kişilerin ikametgâh durumlarını gösterir belge
 • Mahalle muhtarından alabileceğiniz durumunuzu gösterir belge
 • E- Devlet ya da bölge nüfus müdürlüğünden alabileceğiniz vukuatlı aile nüfus kayıt belgesi
 • Sosyal güvenlik Kurumundan alacağınız yoksulluk sınırının altında olduğunuza dair belge
 • Doğalgaz aboneliğini gösterir belge
 • Kira sözleşmesi

Başkent doğalgaz yardımı özel durumda olan vatandaşlara verilmektedir. Bu kişilerin başvuru yapabilmeleri için yukardaki belgeler dışında özel durumunu gösterir aşağıdaki belgeleri de götürmesi gerekir. Bu belgeler şunlardır;

 • Eşi vefat eden kişilerin eşlerinin ölüm belgesi
 • Engeli olan bireylere ait engelli belgesi
 • Kronik rahatsızlığı olan bireylerin kronik rahatsızlığının ne olduğuna dair belge

Başkent doğalgaz yardımı almak isteyen ve başvuru yapmak isteyenler bu yardımı alabilmek için büyükşehir belediyesi ile görüşmesi gerekmektedir. Görüşmenin ardından durumunuz eğer Başkent yani Ankara kart almaya müsait görülmesinin ardından Başkent Kart verilmektedir.

Başkent Kart üzerinden devlet tarafından yardımlar vatandaşlara ulaşmaktadır. Başkent kartta tutarı sorgulatmak için Vakıfbank ATM’lerini kullanabilirsiniz. Kartlarına yatırılan para sonucu vatandaşlar doğalgaz yardımı aldıklarını öğrenebilir eğer herhangi bir tutar yoksa yardım henüz yapılmamış demektir.

Başkent doğalgaz yardımı için yatırılan tutar yalnız doğalgaz yardımı için kullanılabilir. Herhangi bir özel ihtiyaç için kullanılmamakla beraber bu yardımı alan kişiler doğalgaz firmasına gidip ödemelerini bu kart üzerinden gerçekleştirebilmektedir.

Başkent Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu 2023
Başkent Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu 2023

Guncelbasvuru.com içeriklerini herhangi bir mecrada izinsiz kullanmak telif ihlalidir. Aktif link vererek sitemizi kaynak olarak gösterip içeriklerimizden alıntı yapabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir