1. Anasayfa
 2. Yardım Başvuruları

Belediye Ekmek Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Şartları 2023

Belediye Ekmek Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Şartları 2023
Belediye Ekmek Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır, Başvuru Formu ve Şartları 2023
0

Belediye ekmek yardımı başvurusu, ücretsiz halk ekmek, ekmek yardımı başvurusu gibi aramaları yapan kişilerin bu yazıyı okumasında fayda var. Ekonomik olarak milyonlarca insan ülkede yaşanan ekonomik kriz kaynaklı olarak sorun çekmektedir.

Belediye Ekmek Yardımı Başvurusu

Maddi zorluklarla boğuşan, aldığı borçları ya da çektiği kredileri ödeyemeyen insanların sayısı bir hayli fazla. Bu durum bazı ailelerde o kadar ileri seviyede ki ekmek almaya bile ayırılmış olan parayı hesap yaparak kullanıyorlar. Bu nedenle İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi, Halk Ekmek adı altında insanlara yardım yapıyor. Aynı belediyelerin sosyal yardım başvuruları gibi ekmek için de sosyal yardım başvuru noktalarına giderek başvuru yapılmakta.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Ankara Büyükşehir Belediyesi il sınırları içerisinde ikame etmekte olan her vatandaş için,  günlük ekmek ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için yardımcı olan belediyeler, ekmek dağıtımına Halk Ekmek adı altında devam ediyor. Günde 3 adet ihtiyacı olan her vatandaşa veriliyor. Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesi günlük 3 ekmekle birlikte maddi sıkıntı yaşayan ailelere çocukları adına 2 paket bebek bisküvisi de dağıtıyor.

İBB Halk Ekmek Yardımı Başvurusu Nasıl ve Nereden Yapılır?

İstanbul ili il sınırları içerisinde yaşayan vatandaşlar, ikamet etmekte olduğu ilçenin belediye binasına giderek Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı birimine giderek burada form doldurup İBB Halk Ekmek yardımı başvurusunu yapmış olacak.  2018 yılından beri yürütülmekte olan bu sosyal sorumluluk projesi günümüzde de halen devam etmektedir. Ayrıca Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlükleri’ne bağlı olan Kadın Koordinasyon Merkezi’ne gidilerek buradan da başvurular alınabiliyor.

Bir diğer başvuru yöntemi ise İstanbul’un Edirnekapı, Üsküdar ve Büyükçekmece ilçelerinde bulunmakta olan Sosyal Hizmetler Müdürlükleri’ne giderek buradan İBB Halk Ekmek yardımı başvurusunu yapmış olabiliyor. Aynı zamanda diğer sosyal yardım projelerine başvuru yapma isteyen vatandaşlar için de burada başvuru yapma seçeneği bulunuyor. İnternet üzerinden başvuru yapma imkanı henüz getirilmemiş durumda. Ancak e-devlet üzerinden sosyal yardım projelerine başvuru yapabilme imkanınız mevcut. Bu linke tıklayarak yapılan sosyal yardım projelerine başvuru yapabilirsiniz.

Belediye Ekmek Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır Başvuru Formu ve Şartları 2023
Belediye Ekmek Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır Başvuru Formu ve Şartları 2023

Ankara Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek Yardımı Başvurusu Nasıl ve Nereden Yapılır?

Peki bir diğer Halk Ekmek bulunun Ankara Büyükşehir Belediyesi halk ekmek yardımı başvurusu nasıl ve nereden yapılır? Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş’ın göreve geldiğinden bu yana Halk Ekmek sosyal yardım projesi günümüze kadar ilerlemiş durumda.

Ankara’da yaşamakta olan vatandaşlar Ankara il ya da ilçe belediye binalarına gidip orada bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı birimine giderek form dolduruyor. Doldurulan form sonrasında Halk Ekmek için başvuru yapmış olan vatandaşlar ayrıca Başkent Kart başvurusu da yapabiliyor. Halk Ekmek yardımı için internet üzerinden herhangi bir şekilde başvuru yapma durumu henüz yok. Ancak internet üzerinden İçişleri Bakanlığı’nın ilgilendiği sosyal yardım projelerine başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yapmak için buraya tıklamanız yeterli olacaktır.

İBB Halk Ekmek Kimler Alabilir?

Halk Ekmek için başvuru yapabilmeniz için öncelikle kişiselleştirilmiş bir İstanbulkart’a sahip olmanız gerekmektedir. Eğer İstanbulkart’a sahipseniz daha sonra yukarıda anlattığımız şekilde başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru yapmak için ise bazı gereksinimler mevcut. Gerçekten ihtiyacı olan insanların bu yardımdan yararlanabilmesi için istenen bazı koşullar vardır. Bu koşulları sizler için aşağıda vermiş olduğumuz listede maddeler halinde verdik. İşte İBB Halk Ekmek başvurusu yapmak için gereken koşullar:

 • İşsiz olup herhangi bir geliri olmayan vatandaşlar
 • Belirlenen muhtaçlık sınırının altında yaşayan ve geliri düşük olan vatandaşlar
 • Vücudunda bir sebepten engel bulunan engelli vatandaşlar
 • Kronik hastalığı sebebiyle işgörememezlik durumu bulunan vatandaşlar
 • Yaşlı ve emekli maaşı düşük olan vatandaşlar
 • Eşi vefat etmiş ya da eşinden ayrılmış dul kadınlar
 • Şehit ve gazi yakınları
 • Afetzede olmuş vatandaşlar
Belediye Ekmek Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır, Başvuru Formu ve Şartları 2023
Belediye Ekmek Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır, Başvuru Formu ve Şartları 2023

Ekmek Yardımı Başvuru Formu

Ekmek Yardımı başvuru formunda genel olarak temel bilgiler istenmektedir. İşte genel olarak istenen temel bilgiler:

 • Başvuru yapan vatandaşın TC kimlik numarası, adı ve soyadı
 • Vatandaşın aylık gelirini gösteren maaş bordrosu
 • İletişim bilgileri (telefon, varsa e-posta adresi)
 • İkamet ettiği adresi belirten ikametgal belgesi
 • Hane halkına ait temel bilgiler (adı,soyadı, TC kimlik numarası vb.)
 • Varsa öğrencilere ait öğrenci belgesi

Guncelbasvuru.com içeriklerini herhangi bir mecrada izinsiz kullanmak telif ihlalidir. Aktif link vererek sitemizi kaynak olarak gösterip içeriklerimizden alıntı yapabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir