1. Anasayfa
  2. Yardım Başvuruları

Belediye Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? – Başvuru Formu ve Şartları 2023

Belediye Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? – Başvuru Formu ve Şartları 2023
Belediye Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? - Başvuru Formu ve Şartları 2023
0

Belediye yardım başvurusu için öncelikle herkesin kendi bulunduğu ilçedeki belediyeye başvuru yapması gerektiğini söylemekte fayda olacaktır. Birçok kişi için elbette geçim zordur. Ancak dar gelirli aileler için bu durum daha da zor bir durumdur. Dar gelirli aileler için uzun yıllardır devam eden belediye yardımları bulunmaktadır.

Belediye Yardım Başvurusu- Başvuru Formu ve Şartları

Belediyeler ile iletişime geçerek yardım başvurusu yapmak ise oldukça kolaydır. Önceden yalnızca belediyeye birebir giderek yardım başvurusu yapılabilirken artık internet üzerinden de yapılabilmektedir. Teknolojinin gelişmesi ile birçok işlem online olarak yapılıyor. Belediyelere ait web sitesi üzerinden de online olarak yardım başvurusu yapmak mümkün hale geliyor. Elbette tüm bunlar için hem şartları taşımak gerekiyor hem de gerekli adımları yerine getirmek gerekiyor.

Belediye Yardımlarına Kimler Başvuru Yapabilir?

Belediyeye yardım başvurusu yapmak için bazı şartlanır sağlanıyor olması gerekmektedir. Belediye yardımlarına başvurabilecek kişiler:

  • Hanede çalışabilecek kişi bulunmaması hali ve engelli, yaşlı olma durumu
  • Hane gelir düzeyinin asgari ücretin 1/3 olması
  • Aile içinde bulunan kişilerden herhangi birinin yüksek gelir gerektiren tedavi süreci bulunması
  • Eşi vefat eden kadınlar ya da eşi cezaevinde olan aynı zamanda çocukları bulunan kadınlar
  • 60 yaşının üzerinde muhtaç olan kişiler
  • Göç durumu gibi nedenlerde geçici olarak işsizlik durumu yaşayan kişiler
  • Sosyal güvencesi olmayan bireyler
  • Sosyal güvencesi olmasına rağmen hanede engelli birey bulunması ve ihtiyaçlarının sigorta kapsamında olmaması durumu

Bahsedilen durumları yaşayan kişiler belediyeleriyle iletişime geçerek yardım başvurusu yapabilmektedir. Bazı belediyeler online başvuru imkanı sunarken bazı belediyelerde henüz bu imkan bulunmamaktadır. Belediyeniz ile iletişime geçerek aklınıza takılan soruların cevaplarını ayrıntılı bir şekilde alabilir ve gerekli işlemleri bu şekilde kolaylıkla yapabilirsiniz.

Belediye Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediyeye daha önce başvurusu yapmayan kişiler nasıl yardım başvurusu yapacaklarını merak etmektedir. Bu işlem oldukça kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Bulunduğunuz ilçenin belediyesine gitmeniz gerekmektedir. Belediyeye gittikten sonra ilgili birim ile görüşmeye yönlendirileceksiniz. Bu kısımda sizden yardım başvuru formu doldurmanız istenecektir. Formu doldurduktan sonra personellerin sizden alacakları bilgiler ile başvurunuz tamamlanmış olacaktır.

Belediye Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? - Başvuru Formu ve Şartları 2023
Belediye Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? – Başvuru Formu ve Şartları 2023

Bulunduğunuz ilçenin belediyesi online başvuru kabul ediliyorsa internet üzerinden de başvuru yapabilirsiniz. Ancak belediyeye yardım başvurusu yapmak için e-devlet üzerinden işlem yapılmamaktadır. Direkt olarak belediyenizin web sitesine girerek kontrol edebilirsiniz. Belediye yardım başvuruları oldukça kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Bu yüzden çoğu kişi herhangi bir problem yaşamadan bu aşamaları tamamlayabilmektedir.

Belediye Online Yardım Başvurusu

İlçeniz belediyesinin adını yazarak ‘online yardım başvurusu’ ibaresini sonuna ekleyiniz. Daha sonra arama motorunda bunu aratmalısınız. Eğer belediyeniz online başvuru kabul ediyorsa karşınıza doldurulması gereken başvuru formu çıkacaktır. Bu formun eksiksiz doldurulması gerekmektedir. Aksi halde başvurunuzun değerlendirme süreci uzayacaktır. Online olarak başvurunuzu tamamlarken iletişim bilgilerinizin güncel olmasına özellikle dikkat etmeniz gerekmektedir.

Belediye Yardım Başvurusu Sorgulama

Bulunduğunuz ilçenin belediyesine yardım başvurusu yaptıktan sonra ne zaman sonuçlanacağını ve sonucu nasıl öğreneceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Yardım başvurusu sonuçlarını öğrenmek çok kolaydır. Yapılan yardım başvurularının sonuçlanması en fazla 1 ay sürmektedir. Ortalama olaraksa 2 hafta içinde sonuçlanmaktadır.

Başvuru sonucu için dilerseniz belediyeye ait telefon numarasını arayabilirsiniz. Aradığınız numara sizi ilgili birime yönlendirecektir. Böylelikle oldukça kolay bir şekilde başvuru sonucunuzu ya da başvurunuzun son durumunu öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra ALO 153 numarasını arayarak beyaz masa ile iletişime geçebilirsiniz. Bu sayede de yapılan başvuruların sonuçlarının öğrenilmesi mümkün olacaktır.

Belediye Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? - Başvuru Formu ve Şartları 2023
Belediye Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? – Başvuru Formu ve Şartları 2023

Belediye Yardımı Ne Kadar?

Belediye yardım başvurusundan sonra bekleme süresi başlıyor. Ancak ne kadar yardım yapılacağı da merak ediliyor. Belediyeye kömür için yapılan başvurularda genellikle nakdi ödeme yerine ayni yardım yapılmaktadır. Nadir durumlarda nakdi yardım şeklinde yapılmaktadır. Gıda yardımı yapılacak olan kişilere de ayni yardım şeklinde yapılmaktadır.

Belediye yardım başvurusu nakdi olarak yapıldıysa kişinin ihtiyaç duyduğu duruma göre yapılacak olan yardım değişiklik gösterebiliyor. Bazı durumlarda kişiden evrak vb. istenebiliyor. Dosyada yardım başvurusu için bir belge olması durumu kanıtlar nitelikte olacağı için yardım başvurusunun kabul olma ihtimali daha yüksek oluyor. Gerekli durumlarda kişilerin başvurusu nedeniyle hane ziyareti yapılabiliyor. Hane durumu incelenerek kısa süre içinde sonuçlanabiliyor.

Guncelbasvuru.com içeriklerini herhangi bir mecrada izinsiz kullanmak telif ihlalidir. Aktif link vererek sitemizi kaynak olarak gösterip içeriklerimizden alıntı yapabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir