1. Anasayfa
  2. Haberler

Cep Telefonları Depremi Önceden Haber Verebilir mi?

Cep Telefonları Depremi Önceden Haber Verebilir mi?
0

İlk cep telefonu aramasının 50. yılında, cebimizde taşıdığımız teknoloji, dünyanın en büyük deprem algılama sistemini oluşturmaya yardımcı olabilir. Akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla birlikte araştırmacılar, bu cihazlardaki sensörlerin depremleri tespit etmeye ve etkilenen bölgelerdekilere erken uyarı sistemleri sağlamaya yardımcı olup olmayacağını araştırıyorlar.

Araştırmacılar, akıllı telefonlardaki ivmeölçerleri ve diğer sensörleri kullanarak, sismik aktiviteyi tespit edebilecek ve insanları mevcut sistemlerden çok daha hızlı bir şekilde uyarabilecek dağıtılmış bir deprem dedektörleri ağı oluşturmayı umuyor. Bu teknoloji sayısız hayatı kurtarma potansiyeline sahiptir ve mobil cihazlarımızın dünyanın en büyük sorunlarından bazılarını çözmek için nasıl yeni ve yenilikçi yollar sağladığının yalnızca bir örneğidir.

Cep Telefonlarına Deprem Bildiri Özelliği

25 Ekim 2022’de California’nın Gulf Coast bölgesini 5,1 büyüklüğünde vuran son deprem, yalnızca hasar bildirimi olmaması nedeniyle değil, aynı zamanda bölgedeki birçok kişinin daha önce cep telefonlarına uyarı alması nedeniyle de önemliydi. Sismik aktivite başladı. Bu erken uyarı sistemi, araştırmacıların depremleri tespit etmek ve erken uyarı sistemleri sağlamak için keşfettiği dağıtılmış akıllı telefon sensörleri ağı sayesinde mümkün oldu.

Hatta bölgedeki birçok cep telefonu da depremin tespit edilmesine yardımcı oldu. Google, US Geological Survey (USGS) ve California’daki çeşitli üniversitelerle işbirliği içinde, şu anda sarsıntılar başlamadan birkaç saniye önce kullanıcılara bildirim gönderen bir erken uyarı sistemi geliştiriyor. Akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla, bu dağıtılmış deprem dedektörleri ağı, gelecekteki depremlerde sayısız hayatın kurtarılmasına yardımcı olabilecek, dünyanın en büyük ve en kapsamlı olma potansiyeline sahip.

Cebimizde taşıdığımız teknoloji, dünyanın en büyük sorunlarından bazılarına yenilikçi çözümler üretme gücüne sahiptir ve deprem algılama, bunun potansiyelinin sadece bir örneğidir. İlerleyen teknoloji sayesinde cep telefonları artık deprem bildirimi yapabilecek gibi görünüyor.

Guncelbasvuru.com içeriklerini herhangi bir mecrada izinsiz kullanmak telif ihlalidir. Aktif link vererek sitemizi kaynak olarak gösterip içeriklerimizden alıntı yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir