1. Anasayfa
  2. Güncel Başvurular

Ehliyet Yenileme Sağlık Şartları Nelerdir?

Ehliyet Yenileme Sağlık Şartları Nelerdir?
0

Motorlu taşıt kullanmak için ehliyete ihtiyacınız olacaktır. İhtiyacınız olan ehliyeti almak için ise kursa katılmanız ve sınavları geçerek ehliyeti almaya hak kazanmanız gerekecektir. Tabi bunu yaparken de kursa kaydolmanız ve sınavlara girmeniz için bazı belgeleri hazırlamanız gerekecektir. Bu belgeleri hazırlayarak ehliyet kursuna kaydolabilir ve ehliyetinizi almak için ilk adımı atabilirsiniz.

Ehliyet almak için gerekli olan tüm belgeleri hazırladıktan sonra kursa kayıt olup sınavlara girebilir ve sınavları geçmeniz durumunda ehliyetinizi alabilirsiniz. Sınavları geçtikten sonra da ehliyet almak için harç yatırmanız ve kurs yerinizin sizin için gerekli olan belgeleri hazırlamasını beklemelisiniz. Tüm bu hazırlıkları yaptıktan sonra da ehliyetinizi kısa sürede alabilirsiniz. Ehliyetinizi aldıktan sonra da tabi ki ehliyetinizin belli bir kullanma süresi olacaktır. Bu süre tamamladıktan sonra da ehliyetinizi yenilemeniz gerekecektir. Ehliyeti yenilemek için ise bazı şartları sağlamanız gerekecektir. Bu şartlardan biri de sağlık alanındadır. Peki, ehliyet yenileme sağlık şartları nelerdir?

Ehliyetinizi Yenilemek İçin Sağlık Şartlarınızı Tamamlayın

Ehliyet alırken veya yenilerken bazı koşulları sağlamanız gerekecektir. Bu koşullardan en önemlisi ise tabi ki de sağlık alanındadır. Ehliyet aldığınızda trafiğe çıkacağınız için sağlığınız iyi olmazsa trafikte birçok kişiye sorun yaşatabilirsiniz. Bu durumun olmaması için de her ehliyet alandan ve ehliyet yenileyenden istenen bazı sağlık şartları vardır. Bu şartlar ise şu şekildedir:

  • Ehliyet yenilemek için sağlık raporu almanız gerekecektir.
  • Sağlık raporunuz da durumunuza göre sağlık ocaklarından ya da yaşadığınız ilde sağlık raporu veren hastanelerden alınması gerekir.
  • Alacağınız sağlık raporunda sağlık durumunuz ile ilgili pek çok bilgi yer alır. Sağlık raporunda yer alan bilgilere göre de ehliyetiniziyenileyebilir ve trafiğe güvenle çıkabilirsiniz.

Sağlık raporu dışında ehliyeti yenilemek için başka belgeler de istenir. Bu belgeler ise kimlik belgesi, 1 adet biyometrik fotoğraf, sürücü belgesi değerlikağıt ve harç bedeli, vakıf payı, adli sicil belgesi ve kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan yer almalıdır. Bu belgelerin hepsinin eksiksiz bir şekilde hazır olması durumunda ehliyet yenilemek için randevu alabilir ve randevu gününüzde ehliyetinizi yenileyebilirsiniz.

Ehliyet Yenileme Ücretinizi Ödeyerek Ehliyetinizi Yenileyin

Ehliyetinizi yenilemek istediğinizde sadece sağlık raporunuzu ya da diğer belgelerinizi hazırlamanız yetmez. Aynı zamanda ehliyet yenilemek için belli bir miktar harç da ödemeniz gerekecektir. Ehliyetinizi yenilemek için harcınızı ödememeniz durumunda ehliyetinizi kullanma şansınız olmayacaktır.

Ehliyet yenilemek için ödeyeceğiniz ücret ise ehliyetinizin tipine göre değişmektedir. Eski tip ehliyetinizi yenileyecekseniz eğer ödeyeceğiniz ücret 13+2 TL olacaktır. Yeni tip ehliyet için ise ödeyeceğiniz ücret 145+624 TL olmak üzere toplamda 769 TL’ye denk gelmektedir. Bu ücretleri ödemeniz durumunda ehliyetinizi yenileyebilirsiniz. Ehliyetinizi yenilemek için ödeyeceğiniz bu ücretleri yatıracağınız yerler ise Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Trafik vakfınca protokol yapılmış ödeme yapılabilen bankalara yatırılmalıdır. Bu bankalar ise Akbank, ING Bank, Türkiye Vakıflar Bankası, Aktif Bank, Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Denizbank, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Şekerbank, Albaraka Türk Katılım Bankası, PTT Bank ve Türk Ekonomi Bankası olmaktadır. Bu bankalara ehliyet yenileme ücretinizi yatırarak ehliyetinizi güvenle yenileyebilirsiniz. Bu bankalar dışında internet üzerinden de ehliyet yenileme ücretinizi yatırarak ehliyetinizi yenileyebilirsiniz.

Ehliyet Yenilemek İçin Randevu Alımı

Ehliyetyenilemeşartlarınelerdir sorusunun cevabını öğrendikten sonra ehliyetinizi yenilemek istediğinizde bu işlemi yapabilmeniz için randevu almanız gerekmektedir. Randevu almak için de ALO 199’u arayabilirsiniz. ALO 199’u aramak ile zaman kaybetmek istemezseniz de randevunuzu internet üzerinden alabilirsiniz. İnternet üzerinden randevu almak için ise Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü internet sitesine girmeniz gerekecektir.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü sayfasına giriş yaptıktan sonra sağ üstteki sekme kısmına girerek e-hizmetler ve e-başvurular seçeneğini seçip Sürücü Belgesi Randevusundan ister e-devlet isterseniz de Nüfus ve vatandaşlık işleri genel müdürlüğü seçeneğini seçebilirsiniz.

Bu seçenekler arasından istediğinizi seçtikten sonra karşınıza çıkan sayfada sizden istenen bilgileri girip sonuna kadar devam ederek randevunuzu alabilirsiniz. Randevunuzu aldıktan sonra da randevu gününüzde ilgili birime giderek ehliyetinizi yenileyebilirsiniz. Ehliyetinizi yeniledikten sonra da ehliyetinizi eskisi gibi kullanmaya devam ederek trafikte herhangi bir sıkıntı yaşamak zorunda da kalmamış olursunuz.

Guncelbasvuru.com içeriklerini herhangi bir mecrada izinsiz kullanmak telif ihlalidir. Aktif link vererek sitemizi kaynak olarak gösterip içeriklerimizden alıntı yapabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir