1. Anasayfa
  2. Güncel Başvurular

Ek 5 Tarım Sigortası Emeklilik Şartları Nelerdir?

Ek 5 Tarım Sigortası Emeklilik Şartları Nelerdir?
0

Günümüzde üretimin devam edebilmesi için tarım yapan kişilere her zaman ihtiyaç duyulur. Buğdaydan şeker pancarına ya da pamuğa kadar pek çok ürünün ekimi yapılıp hasat zamanı da toplanır. Her bölgenin ve her ürünün hasat zamanı da farklı olur. Bu farklılık kimi zaman iklimden kimi zaman ise imkanlardan dolayı değişebilmektedir. Örneğin buğday hasadı İç Anadolu bölgesinde ağustos ayı gibi olsa da Güneydoğu Anadolu bölgesinde İç Anadolu’ya göre daha erken olabilmektedir. Buğday dışında özellikle şeker pancarı, pamuk ya da fındık gibi hasadı zor olan ürünlerde ise kimi zaman hasat dönemi uzayabilir. Bunun en büyük sebebi ise hasat yapılacak alanın büyüklüğü olur.

Fındık, pamuk ve şeker pancarı gibi ürünlerin hasadı oldukça zor olurken bir de hasat yapılacak tarla sayısı da fazla ise bu durumda işçiye ihtiyaç olabilir. İşte bu gibi yerlerde işçi ihtiyacını ise mevsimlik işçiler karşılamaktadır. Mevsimlik işçilerde diğer işçiler gibi her gün çalışır ancak bu süre sadece birkaç ay sürdüğü için mevsimlik işçi denilir.

Mevsimlik işçiler birkaç ay çalışsa bile düzenli olarak çalışan işçiler gibi bazen istenmeyen kazalarla karşılaşabilir. İşte bu durumda mevsimlikişçilerin geleceğini koruyacak bir sigortaya ihtiyaç duyulur. Bu ihtiyacı da Ek 5 tarım sigortası karşılamaktadır. Ek 5 tarım sigortası ile birlikte tarım ya da orman işçilerinin Ek 5 tarım sigortası doğrultusunda isteğe bağlı olarak primlerinin ödenmesi ile emekli olmalarısağlamaktadır. Tabi bu durumun olabilmesi için de bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Peki, Ek 5 tarım sigortası emeklilik şartları nelerdir?

Ek 5 Tarım Sigortası Şartlarını Sağlayarak Emekli Olmayı Başarın

Mevsimlik işçiyseniz ve Ek 5 tarım sigortanız varsa bazı şartları sağlamanız durumunda sizler de emekli olabilirsiniz. Bu şartlar ise şu şekildedir:

  • Aktif bir sigorta kaydınızın bulunmaması gerekmektedir.
  • Sigortalı kişinin herhangi başka bir işte çalışmıyor olması gerekmektedir.
  • Ek 5 tarım sigortası ile emekli olmak isteyen kişinin 4A ve 4B bendine tabi olmaması gerekmektedir.

Tüm bu şartları sağladıktansonra emekli olacak kişinin aktif bir vergi kaydının olmaması durumunda kadınlar 58, erkekler ise60 yaşında emekli olabilirler. Emekli olduktan sonra da sigorta başlangıç tarihleri, prim ödenen gün sayısı, prim ödenen yıllar ve emeklilik tarihi emeklilik maaş miktarını etkilemektedir. Ek 5 tarım sigortası kapsamında 2000 yılından önce gerçekleşen işlemler için %80, 2009 yılından sonra için ise %40 oranında aylık yatırılmaktadır. Bu etkenlerin hepsi de değerlendirilerek hesap edilmekte ve maaşınız belirlenmektedir.

Emekli Olmak İçin Ek 5 Tarım Sigortası Nasıl Yaptırılır?

Düzenli ya da düzensiz çalışan biri olmanız fark etmeksizin her zaman yaşlılık döneminizi de düşünmeniz gerekir. Gençken çalışıp para kazanmanız kolay olurken yaşlandıkça vücudunuz artık çalışmak için elverişli olmayacaktır. Bu durumda da emekli olup emekli maaşı alarak geçiminizi sağlamanız gerekecektir. Gençken çoğu kişi emeklilik durumunu düşünmeden çalışır ancak emekliliği hiçbir zaman göz ardı etmeden sigortanızı da yaptırmanız gerekir. Sigorta sizin yaşlılığınız için bir kurtarıcıdır. Bu yüzden mevsimlik işçi bile olsanız sigortanızı yaptırmaktan asla vazgeçmemelisiniz.

Mevsimlik işçi iseniz diğer çalışanlar için olan emeklilik sigortalarını düşünmek yerine mesleğiniz için uygun olan Ek 5 tarım sigortasını yaptırabilirsiniz. Ek 5 tarım sigortası yaptırmak istediğinizde ise öncelikle Ek 5 Tarım Sigortası formunu doldurmalısınız. Formu doldurduktan sonra kayıtlı olduğunuz muhtarlığa giderek formu onaylatmanız gerekecektir. Ayrıca bağlı olduğunuzil veya ilçe tarım müdürlüğüne giderek de formu onaylatmanız gerekecektir. Formunuzu onaylattıktan sonra nüfus cüzdanınızın fotokopisini de ekleyerek SGK il veya ilçe müdürlüğünebelgelerimizi teslim etmelisiniz.

Evrakları teslim ettikten sonra da SGK sizlere bir form gönderecek ve bu form ile birlikte de Vakıfbank ya da Ziraat Bankası üzerinden prim ödemelerinizi yaparak Ek 5 tarım sigortanızı yaptırabilirsiniz. Tabi bunu yapabilmek için de Ek 5 tarım sigortası şartları nelerdir sorusunun cevabını öğrenmeniz gerekmektedir. Çünkü Ek 5 tarım sigortası şartlarını sağlamadığınız durumda başvuru yapmak için kendinizi yormanıza gerek kalmayacaktır.

Ancak şartları sağlamanız durumunda da hiç beklemeden Ek 5 tarım sigortasına başvuru yaparak sizler de yaşınız geldiğinde emekli olarak emekli aylığı alabilir ve yaşlılık döneminizi daha rahat geçirebilirsiniz.

Guncelbasvuru.com içeriklerini herhangi bir mecrada izinsiz kullanmak telif ihlalidir. Aktif link vererek sitemizi kaynak olarak gösterip içeriklerimizden alıntı yapabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir