1. Anasayfa
  2. Yardım Başvuruları

Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru Formu

Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru Formu
0

Temel ihtiyaçlar içerisinde yer alan elektrik ve su bir evin en gerekli unsurları olarak bilinmektedir. Günümüzde evlerde bulunan ısınma gereçleri de yine elektrik ve su tesisatı üzerine kuruludur. Bu iki temel tesisat sistemi de kullanım doğrultusunda aylık olarak fatura şeklinde halka yansımaktadır ve ödeme de güçlük çeken bireyler elektrik yardımı sayesinde faturalarını ödemektedir.

Doğalgaz ve kalorifer sisteminin bulunduğu evlerde bu sistemler elektrik tesisatına bağlı olarak çalışmaktadır. Doğalgaz ya da kalorifer sisteminin bulunmadığı evlerde de ısınma elektrikli ısıtıcılar sayesinde olmaktadır. Doğalgaz hattının geçmediği köy ve kırsal bölgelerde ısınma için yeniden elektriğe ihtiyaç duyulur. Herkes kömür ve odun sobası kullanmamakta onun yerine kömür ve elektrikle çalışan kat kaloriferi ya da yine elektrik tesisatının üzerine kurulu olan ve yakıtı pelet olan pelet şömine sobası kullanılmaktadır.

Elektrik Tüketim Desteği ile Yardım

Isınma gibi temel ihtiyacın yanı sıra elektrik, günümüz toplumunda hemen hemen her şeyi ifade etmektedir. Çünkü evlerde kullanılan hemen hemen her eşya elektrikle çalışır. Beyaz eşya olarak nitelendirilen şimdilerde evlerin olmazsa olmaz ana gereçleri tamamen elektriğe bağlı olarak çalışır ve bu cihazlar 24 saat elektrik fişine bağlı olarak çalışmaktadır. Küçük ev aletlerinin hepsi ya şarj usulü ile elektriğe bağlı ya da sürekli olarak fişe bağlı olarak çalışmaktadır. Elektrik Tüketim Desteği ile elektriğe verilen yardım sayesinde ısınma da kolay hale gelmektedir.

Günümüz teknolojisinde hayat tamamen internet üzerinde devam etmekteyken laptop, tablet ve cep telefonları gibi evlerde her bireyin birer adet sahip olduğu bu cihazlar göz ardı edilmemelidir. Eğitim, sağlık, kurumsal işler, haberleşme, ekonomi ve buna benzer en temel ve gerekli tüm işler online sistemler üzerinden cep telefonları, tablet ve bilgisayarlardan yapılmaktadır. Bu cihazların hepsi şarj depo edilerek tüm gün rahatlıkla kullanılmaktadır. Fakat şarj edilirken tamamen elektriğe bağlı olarak depolama yapılmaktadır.

Teknolojinin daha da ilerlemesiyle hayatlarımıza elektrikli araçlar girmeye başlamaktadır ve bu araçlar tamamen elektrikli ortamda işlevsel olarak çalışmaktadır. Bu araçlar uzun süre çalışması için belirli süre daimî olarak şarj depo edilmesi gerekmektedir ve bu araçlara özel elektrikli şarj istasyonları kurulmaktadır. Tüm bunları göz önüne alındığı takdirde elektrik en temel ve gerekli ihtiyaçlardan biri olarak bilinmektedir. Tüm bu kullanımlar doğrultusunda elektrik faturaları oldukça kabarık gelmektedir ve dar gelirli aileler için elektrik yardımı, halkın elektrikten yoksun olmaması için yapılmaktadır.

Elektrik Yardım Başvurusu Nereden Yapılır?

Elektriğin hem kullanım alanının çok olması hem de oldukça pahalı olmasından dolayı elektrik faturaları insanların bütçesini oldukça etkilemektedir. Kimi aileler maaşının çok büyük bir kısmını elektrik faturasına ayırmaktadır. Kimi dar gelirli aileler ise elektrik faturasını bazı zamanlar ödeyememekte ve elektrik kesintisi gibi büyük bir problem yaşamaktadırlar. Bu gibi durumların olmaması için devlet ve elektrik şirketleri ortak olarak aldıkları karar ile dar gelirli ailelere elektrik yardımı vermeye karar vermişlerdir. Belirli prosedürlerin içerdiği bu karar doğrultusunda halkın elektrik hakkından yoksun kalmaması göz önünde bulundurulmuştur. Elektrik yardım başvurusu için belirli şartlar vardır:

  • Ailede yaşayan kişi sayısı 5 ve 5’in üzerinde ise aylık 150 kilovatsaat
  • Ailede yaşayan kişi sayısı 3 ve daha az ise 75 kilovatsaat
  • Kronik hastalığı olanlar
  • Yaşlılık aylığı ile geçinenler
  • Engelliler
  • Engelli yakını ve o maaş ile geçinenler

Cumhurbaşkanlığı tarafından başlatılan                Elektrik Tüketim Desteği ’ne yukarıda ki gibi listelenen ve özel duruma sahip kişiler ve belirtilen tutarda yardım yapılmaktadır.

Elektrik Yardım Başvurusu Müracaatları

Elektrik faturalarına destek talebinde bulunmak isteyen tüm vatandaşlar e-devlet üzerinden müracaat da bulunabilmektedir. Aile ve sosyal hizmetler bakanlığı bünyesinde yürütülen elektrik yardım başvurusu, aile ve sosyal hizmetler bakanlığına ait olan resmi internet sayfası üzerinden de yapılmaktadır. Bu desteğe e-devlet üzerinden başvurmak isteyen kişiler https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti bu link üzerinden başvuru yapabilmektedir. Aile ve sosyal hizmetler bakanlığı üzerinden başvuru yapmak isteyen kişiler https://www.aile.gov.tr/sss/sosyal-yardimlar-genel-mudurlugu/elektirik-tuketim-destegi/#:~:text=Herhangi%20bir%20kuruma%20ba%C5%9Fvuru%20yap%C4%B1lmas%C4%B1na,ile%20PTT%20%C5%9Fubesine%20gitmesi%20yeterlidir linki üzerinden başvuru yapabilmektedir. İnternet kullanıcı olmayan ve Elektrik Tüketim Desteğin ’den yararlanmak isteyen kişiler PTT’ye de gidip başvuruyu bizzat yapabilmektedir.Bizzat başvurularda da nüfus cüzdanı ve elektrik faturası gerekmektedir.

Guncelbasvuru.com içeriklerini herhangi bir mecrada izinsiz kullanmak telif ihlalidir. Aktif link vererek sitemizi kaynak olarak gösterip içeriklerimizden alıntı yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir