1. Anasayfa
  2. Haberler

Emekli Maaşlarında Ve Geçici İşçilerin Kadro Düzenlemesinde Yeni Karar

Emekli Maaşlarında Ve Geçici İşçilerin Kadro Düzenlemesinde Yeni Karar
0

Uzun süreden beri gündemi meşgul eden en düşük emekli maaşlarındaki artışın oranı ve geçici olarak çalışan işçilerin kadroya geçip geçmeme konuları tartışma konusu olmuştu. En düşük emekli maaşının 5500 TL’den 7500 çıkarılması ve geçici işçilerin de kadroya alınması ile ilgili resmi gazetede yayınlanan yeni karar ile birçok vatandaş sevindi. Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Bu kararlar sayesinde birçok vatandaş ekonomik anlamda rahatlayacak.

İstiklal Madalyası Verilen Türk Vatandaşları da Unutulmadı

İstiklal madalyası almış olan vatandaşlara vatani görevini yapmasından dolayı Şeref aylığı bağlanması hakkında bulunan kanun ile bazı kanunlarda ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair kanun ile birlikte gazilerin aylıkları arasındaki büyük farklılıklar kapatılacak ve asgari ücretin net tutarı kadar aylık ödeme yapılacak.

Milli Mücadele’ye katılarak Bu sebepten dolayı kendisine İstiklal madalyası verilen vatandaşların yanında 1950 yılında Kore’de fiili olarak savaşa katılmış olan vatandaşlar ile birlikte 1974 yılında Kıbrıs Barış Harekatı’nda görev almış olan vatandaşların yaşadıkları sürece vataniye hizmet yapmalarından 30 günlük net askeri ücret tutarında aylıkları bağlanmış olacak. Hak sahibi olan kişinin vefat etmesi halinde bu hak kaybolmayacak ve aylık dul kalan eşe %75 oranında yansıtılacak. Dul olan eş tekrar evlenene kadar bu maaş kalacak ve eş tekrar evlenirse bu maaş kesintiye uğrayacak.

Olağanüstü Hale Uğramış Vatandaşlara da Madalya Verilecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararı ile yangın sel deprem gibi doğal afetler ve bunun yanı sıra salgın hastalıkların ortaya çıkmasını önlenmesi ile ilgili bu konuda mücadele edilecek.  Meydana gelen zararların giderilmesi için çalışan fedakârlık yapan başarı gösteren ve yararlılık gösteren Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına da devlet tarafından Üstün fedakârlık madalyası verileceği yönünde bilgiler paylaşıldı.

Guncelbasvuru.com içeriklerini herhangi bir mecrada izinsiz kullanmak telif ihlalidir. Aktif link vererek sitemizi kaynak olarak gösterip içeriklerimizden alıntı yapabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir