1. Anasayfa
 2. Yardım Başvuruları

Engelli Emeklilik Şartları Nelerdir? Başvurusu, Evrakları

Engelli Emeklilik Şartları Nelerdir? Başvurusu, Evrakları
0

Engelli emeklilik şartları nelerdir? Başvurusu, evrakları tüm engelli vatandaşlar için merak edilen konuların başında gelmektedir. Engelli vatandaşlar çalışırken bazı fiziksel problemlerin yanında psikolojik sıkıntılar da yaşar. Bu sıkıntıları yaşayan engelli vatandaşları da devlet malulen emekli eder. Malulen emekli olan kişiler de daha az çalışarak emekli olma hakkı kazanırlar.  Genel anlamda malulen emekli olan kişiler 2023 yılı itibari ile en az 5500 Türk Lirası maaş alırlar. Ama bu durum engelli kişiler için değişebilir.

Bu yazı dizimizde de engelli emeklilik şartları nelerdir sorusuna verilecek tüm cevapları bulabilecek ve bu konu hakkındaki tüm bilgilere kolaylıkla sahip olabileceksiniz.

Engelli Emeklilik Şartları

Engelli emeklilik şartları, devletin belirlemiş olduğu 5510 sayılı kanun kapsamında belirtilmiştir. 2023 yılı ile itibari ile belirlenen engelli emeklilik şartları ise şunlardır;

 • En az % 40 engel raporuna sahip olunması ( Bu raporun tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış olması )
 • En az 3600 gün prim gün sayısı,
 • Engelli vatandaşlar için en az 15 yıl çalışma süresi

Eğer belirlenen şartlara uyum sağlıyorsanız ve emeklilik şartlarınızı en doğru şekilde hesaplamanız istiyorsanız https://emeklilik.engelliler.gen.tr/ linkine tıklayıp engelli emeklilik hesaplama programından fayda sağlayabilir ve emeklilik için gerekli kurumlara başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Sigorta başlangıç tarihi 1 ekim 2008 tarihinden önce olan 4A kapsamında çalışan kişiler bu belirtilen şartların dışında bulunmaktadır.

Engelli Emeklilik Başvuru Evrakları

Engelli emeklilik başvuru evrakları tamamlamak için öncelikli olarak başvuru şartlarına uyum sağlamanız gerekmektedir. Aksi takdirde başvuru evraklarınız belirlenen kurum tarafından kabul görmez ve emeklilik isteğiniz kayda alınmaz. Engelli emekliliği için verdiğiniz dilekçeyi ise Sosyal Sigortalar Kurumundan almanız gereklidir. Engelli emekliliği yaparken ihtiyacınız olan evraklar şu şekilde belirtilmiştir;

 • SSK engelli hesap fişi,
 • Engelli emeklilik tahsis ve talep formu,
 • Başvuru dilekçesi,
 • 2adet vesikalık fotoğraf
 • Engelli vergi indirim belgesi

Engelli emeklilik başvuru evrakları takibi yapmak için https://uyg.sgk.gov.tr/EvrakArama/EvrakIzle1.faces linkine tıklayabilir ve emekli engelliliğiniz kabul olup olmadığını kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Malulen Emeklilik İle Engelli Emeklilik Arasındaki Farklar

Malulen emeklilik ile engelli emeklilik arasındaki farklar denilince akla ilk gelen belirlenen engelli raporudur. Aynı zamanda engelli kişilerin erken emekli olması belirlenen kanunlarla koruma altına alınmıştır. Malulen emeklilik ise sahip olunan engelli oranının artması ya da abiden çalışmaya engel teşkil eden yeni hastalıkların ortaya çıkması ve bu hastalık oranlarının da % 60 oranında olması gerekir.  %60 oranında hastalığa sahip olan kişiler malulen emekli olur. Malulen emekliliğin şartları ise şunlardır;

 • Çalışmayı engelleyecek derecede % 60 oranında hastalığa sahip olunması,
 • Kişinin malullük raporu için Sosyal Sigortalar Kurumuna başvurması ve gerekli evrakları tamamlaması,
 • SGK’ya yapılan başvuru esnasında 1800 gün ödenmiş priminin bulunması

Guncelbasvuru.com içeriklerini herhangi bir mecrada izinsiz kullanmak telif ihlalidir. Aktif link vererek sitemizi kaynak olarak gösterip içeriklerimizden alıntı yapabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir