1. Anasayfa
  2. Ana Sayfa

Engelli Raporu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Engelli Raporu Sorgulama Nasıl Yapılır?
0

Engelli bir vatandaşsanız ya da evinizde engelli bir bireye bakan biriyseniz her zaman bakıma ve yardıma ihtiyacınız olacaktır. Engelli bir bireye bakmak oldukça zordur. Bu zorluğundan dolayı da devletimiz engelli bireye bakan kişiye ya da engelli bireyin kendisine yardımda bulunur. Aslında bu yardımların ortak noktası engelli bireye daha iyi şartlar sunmaktır. Tabi engelli bireylere daha iyi bir hayatı sunabilmek ve engelli kişinin de daha iyi bir hayata sahip olabilmesi için de bazı şartlar konulmuştur. Bu şartlardan biri de engelli raporudur.

Engelli raporu olmayan hiç kimse devletin engellilere sunduğu hizmetlerden yararlanamaz. Tabi bu durumda da engelli aylığı, evde bakım yardımı, bakım hizmetleri, özel eğitim, istihdam ve sağlık gibi alanlarda tanımlanmış haklar da engelli bireylere verilemez. İşte bu noktada engelli bireyin hak ettiği haklara sahip olabilmesi için de engelli raporunu mutlaka çıkarması gerekir. Engelli raporunu çıkardıktan sonra da engelli raporunuzu sorgulayarak raporunuzun durumunu kontrol edebilir ve hizmetlerden her zaman yararlanmaya devam edebilirsiniz. Peki, engelli bireylere sunulan hizmetlerden yararlanmayı sağlayan engelli raporu sorgulama nasıl yapılır?

Engelli Raporunu Sorgulayarak Engelli Bireylere Tanınan Haklardan Yararlanmaya Devam Edin

Engelli bireylere tanınan haklardan yararlanmak istiyorsanız engelli raporunuzun olması ve raporunuzu sorgulamanız gerekir. Engelli raporunuzu sorgulamak için de aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olur.

  • Günümüzde artık engelli raporunu sorgulamak oldukça kolaydır. Çünkü bu işlemi online olarak e-devlet üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz.
  • E-devlet üzerinden engelli raporunuzu sorgulamak istediğinizde öncelikle e-devlet şifrenizin olması gerekmektedir. E-devlet şifreniz yoksa PTT’den e-devlet şifresi almanız gerekecektir.
  • E-devlet şifreniz olduktan sonra e-devlet sayfasına girip T.C kimlik no ve e-devlet şifrenizi girerek kendi hesabınıza giriş yapmanız gerekmektedir.
  • E-devlet hesabınıza giriş yaptıktan sonra da arama kısmına “E-imzalı erişkinler için sağlık kurulu raporları sorgulama” yazarak karşınıza çıkan sayfaya giriş yapmalısınız.
  • Giriş yaptığınız sayfada adınıza ait bir engelli raporu varsa sıralanacak ve raporunuz karşınıza çıkacaktır.
  • Eğer herhangi bir engelli raporunuz yoksa karşınıza çıkan sayfada “Kayıt Bulunamamıştır” yazısı çıkacaktır.

Engelli Raporunuzu Sorgulayarak Durumunuzu Kontrol Edin

Engelli bireyler için engelli raporunun varlığı oldukça önemlidir. Bu yüzden de engelli varlığının olup olmamasına ara sıra bakılır. Bunu yapabilmek için de engelli raporu sorgulama nasıl yapılır sorusunun cevabına bakmanız yeterli olacaktır. Engelli raporunuz kimi durumlarda istenmeden geçersiz olabilir. Böyle bir durumda da engelli raporunuzun fırsatlarından yararlanamazsınız. İşte bu noktada da engelli raporunuzu sorgulayarak var olup olmadığına bakabilirsiniz. Üstelik bunu yapmak için de engelli raporu olan kişinin e-devlet şifresinin olması yeterli olacaktır. E-devlet şifreniz ile birlikte kendi hesabınıza giriş yaparak engelli raporunuzu kolaylıkla sorgulayabilir ve hiç vakit kaybetmeden raporunuz yoksa rapor almak için tekrar gerekenleri yapmaya başlayabilirsiniz.

Guncelbasvuru.com içeriklerini herhangi bir mecrada izinsiz kullanmak telif ihlalidir. Aktif link vererek sitemizi kaynak olarak gösterip içeriklerimizden alıntı yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir