1. Anasayfa
  2. Yardım Başvuruları

Engelli Su İndirimi Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Şartları 2023

Engelli Su İndirimi Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Şartları 2023
Engelli Su İndirimi Başvurusu Nasıl Yapılır, Başvuru Formu ve Şartları 2023
0

Engelli Su İndirimi Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru formu ve şartları nelerdir? Türkiye Cumhuriyeti Devleti bakanları tarafındn belediyelerin insiyatifine bırakılmış bir projedir. Bu sebep ile belediyeler kendi aralarında karar vermesi doğrultusunda engelli vatandaşlara ihtiyaçları için ödeyecek oldukları su faturalarında indirim desteği sağlamaktadır. Bu belediyelerle ilgili olarak engelli vatandaşlar için yapılan ve yapılacak olan indirimleri sizler için bu yazımızda derledik.

Engelli Su İndirimi Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Şartları

Engelli su indirimi başvurusu için neler gerekmektedir? Kriterleri nedir? Gibi soruları internet üzerinde aratmakta olan birçok vatandaş var. Bu kriterleri sizler için aşağıda bir liste halinde verdik. İşte engelli su indiriminden yararlanabilmek için gereken kriterler:

  • Engelli su indiriminden yararlanmak isteyen vatandaşlar için su aboneliğinin engelli kişi üzerine olması gerekmektedir.
  • İkametgah belgesi bulunması
  • Kimlik kartının önlü arkalı fotokopisi
  • Eğer ki engelli kişinin varisi var ise varisinin olduğuna dair resmi bir belge bulundurması
  • Eğer değil ise aile nüfus belgesi bulundurması gerekir.
  • Ve eğer gerekli belgeler konusunda daha detaylı bilgiye sahip olmak istiyorsanız ALO 185 hattını arayabilir ya da bölgenizdeki su müdürlüklerini arayarak bu indirimlerden faydalanabilirsiniz.

Engelli Su İndirim Desteği Veren Belediyeler

İstanbul Engelli Su İndirimi (İSKİ)

Ankara Engelli Su İndirimi (ASKİ)

İzmir Engelli Su İndirimi (İZSU)

Bursa Engelli Su İndirimi (BUSKİ)

Antalya Engelli Su İndirimi (ASAT)

Adana Engelli Su İndirimi ASKİ)

Konya Engelli Su İndirimi (KOSKİ)

Gaziantep Engelli Su İndirimi (GASKİ)

Şanlıurfa Engelli Su İndirimi (ŞUSKİ)

Mersin Engelli Su İndirimi (MESKİ)

Eskişehir Engelli Su İndirimi (ESKİ)

Kocaeli Engelli Su İndirimi (İSU)

Sakarya Engelli Su İndirimi (SASKİ)

Denizli Engelli Su İndirimi (DESKİ)

Manisa Engelli Su İndirimi (MASKİ)

Hatay Engelli Su İndirimi (HATSU)

Kahramanmaraş Engelli Su İndirimi (MARAŞKASKİ)

Aydın Engelli Su İndirimi (AYDINASKİ)

Tekirdağ Engelli Su İndirimi (TESKİ)

Muğla Engelli Su İndirimi (MUSKİ)

Ordu Engelli Su İndirimi (OSKİ)

Trabzon Engelli Su İndirimi (TİSKİ)

Kayseri Engelli Su İndirimi (KASKİ)

Balıkesir Engelli Su İndirimi (BASKİ)

Van Engelli Su İndirimi (VASKİ)

Mardin Engelli Su İndirmi (MARSİ)

Diyarbakır Engelli Su İndirimi (DİSKİ)

Samsun, Malatya, Yalova ve Erzurum Belediyelerinin bu projeye dahil olduklarına dair bilgiye rastlanmamıştır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Engelli Su İndirimi (İSKİ)

İstanbul Büyükşehir Belediyesinde il sınırları içerisinde ikamet eden vatandaşlarıın İstanbul engelli su indiriminden faydalanabilmesi için %40 ve üzeri engeli olan vatandaşlar yararlanabilir. Ayrıca bu indirim yüzde 50 olarak verilmektedir. Ancak başvuruda bulunmadan önce su aboneliğinin engeli olan kişinin üzerine ait olması gerekir. Daha sonradan ise bulundurulması gereken evrakları ve yapılması gereken işlemleri yapıp başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Engelli Su İndirimi Başvurusu Nasıl Yapılır, Başvuru Formu ve Şartları
Engelli Su İndirimi Başvurusu Nasıl Yapılır, Başvuru Formu ve Şartları

Ankara Büyükşehir Belediyesi Su İndirimi (ASKİ)

Ankara Büyükşehir Belediyesi il sınırları içerisinde ikamet eden vatandaşların Ankara Büyükşehir Belediyesi su indiriminden faydalanabilmesi için %40 ve üzeri engeli olması gerekmektedir. Ayrıca indirim yüzde 50 olarak açıklanmıştır. Başvuru yapmak için gerekli belgelere ASKİ şube müdürlüklerinden başvuru yaparak ulaşabilirsiniz.Bu linke tıklayarak Ankara Büyükşehir Belediyesi şube müdürlüklerinin iletişim ve adres bilgisine erişebilirsiniz.

 İzmir Büyükşehir Belediyesi  Engelli Su İndirimi Desteği  (İZSU)

İZSÜ belediyesi bu indirimi metreküp cinsinden yapmaktadır. 0-20 metreküp aralığında değişkenlik göstermektedir. Metreküp üzerinde ise fiyat değişikliği farkı gösterilerek belirlenmektedir. https://www.izsu.gov.tr/tr/suveatiksutarifesi/41/103 linki üzerinden bu tarifelere ulaşabilirsiniz.

İzmir Büyükşehir Belediyesi su indirim desteğinden faydalanmak ve nasıl bilgi sahibi olacağınız konusunda ise https://www.izsu.gov.tr/tr/Iletisim/IletisimSubeler/59 linkine tıklayarak şube müdürlükleri ile iletişime geçebilirsiniz veya ALO 185 hattını arayıp daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

,Bursa Büyük Şehir Belediyesi Eneglli Su İndirmi Desteği  (BUSKİ)

BUSKİ Bursa Büyükşehir Belediyesi su indirim desteği engelli su indiriminden faydalanmak isteyen vatandaşların % 40 ve üzeri engelli oması gerekmektedir. %40 ve üstü engeli bulunan vatandaşlar, %50 su indiriminden faydalanabilmektedirler. BUSKİ’ye başvuru yapmak için en yakın şube müdürlüklerine müracaat etmeniz gerekmektedir. Bursa Büyükşehir Belediyesi su indirim desteğinden faydalanmak ve nasıl bilgi sahibi olacağınız konusunda ise Bursa Büyükşehir Belediyesi müdürlükleri ile iletişime geçebilirsiniz. Veya ALO 185 hattını arayıp daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Adana Büyük Şehir Belediyesi  Engelli Su İndirmi Desteği  (ASKİ)

Adana Büyükşehir Belediyesi engelli vatandaşlara %50 engelli su indirimi yapmaktadır. İndirimden faydalanmak isteyen vatandaşlar için ise %40 ve üzeri engel durumu olması şartı vardır. Adana Büyükşehir Belediyesi su indirim desteğinden faydalanmak için https://www.adana-aski.gov.tr/web/vezne.aspx linkine tıklayarak şube müdürlükleri ile iletişime geçebilirsiniz. Veya ALO 185 hattını arayıp daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Engelli Su İndirimi Başvurusu Nasıl Yapılır, Başvuru Formu ve Şartları 2023
Engelli Su İndirimi Başvurusu Nasıl Yapılır, Başvuru Formu ve Şartları 2023

Mersin Büyük Şehir Belediyesi  Engelli Su İndirmi Desteği   (MESKİ)

Mersin Büyükşehir Belediyesi il sınırları içerisinde ikamet eden vatandaşların Mersin Büyükşehir Belediyesi su indiriminden faydalanabilmesi için %40 ve üzeri engel durumundan muzdarip olmaları gerekmektedir. Yapılacak su indirimin oranı ise yüzde 50 olarak bilinmekedir. Başvuru yapmak için gerekli belgelere MESKİ şube müdürlüklerine başvuru yaparak ulaşabilirsiniz. https://www.meski.gov.tr/pages/OdemeNoktalari.xhtml bu link üzerinden Mersin Büyükşehir Belediyesi şube müdürlüklerinin iletişim ve adres bilgisine erişebilirsiniz.

Guncelbasvuru.com içeriklerini herhangi bir mecrada izinsiz kullanmak telif ihlalidir. Aktif link vererek sitemizi kaynak olarak gösterip içeriklerimizden alıntı yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir