1. Anasayfa
  2. Yardım Başvuruları

Erzurum Belediyesi Yardım Başvurusu

Erzurum Belediyesi Yardım Başvurusu
0

Ekonomik anlamda yetersiz olan aileler, eğitim, sağlık ve gıda gibi giderlerini karşılayamaz. Gıda temel ihtiyaçtır ve devlet tarafından karşılanması gerekir. Sağlık ve eğitim giderleri de gider tablosunda yer almaktadır. Erzurum Belediyesi yardım başvurusu yapan kişilerin geliri araştırılır ve gelir araştırma işlemi sonrasında ‘yardıma ihtiyacı olup olmadığı’ tespit edilir. Yardıma ihtiyacı olanların tespiti için sosyal yardım ekibi yerinde inceleme işlemi yapmaktadır. Yerinde yapılan inceleme işlemi sonrasında ailenin yardıma ihtiyaç olup olmadığını tespit edilebilir.

Yardımla ilgili konularda dikkat edilmesi gereken hususlar, yardımın sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesinde etkili olur.

Erzurum Belediyesi Yardım Başvuru Şartları

Resmi literatürde yardım şartları bakanlık tarafından belirlenir ve ilgili resmi kurumlara gönderilir. Belediye dahil olmak üzere bütün resmi kurumlarda yardım şartları bakanlık tarafından belirlenir ve medya aracılığı ile yayınlanır. Erzurum Belediyesi yardım başvuru şartları da yine bakanlığın belirlediği kriterlere göre değerlendirilir.

Belediye kömür yardımı, gıda yardımı, giysi ve kırtasiye yardımı kendi bünyesinde devam etmektedir. Yardım alacak kişiler ‘başvuru yapamayacak durumda’ ise bu durumda belediye yardım ekibi yerinde ziyaret ederek gerekli yardımı yapar. Kimsesiz yaşlılar, çocuklar ve dullar belediye tarafından tespit edilerek aylık yardım yapılır.

Yapılan yardımların yerine ulaşması için öncelikle başvuru yapılması ve ailenin yardım talebinde bulunması gerekir. Yardımlardan faydalanmak için;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ilk şarttır.
  • TC kimliğine sahip olunması gerekir ve başvuru esnasında TC kimlik no verilmelidir.
  • Başvuru formu doldurulmalı ve güncel gelir bilgisi ve diğer bilgiler verilmelidir.
  • 18 yaşını doldurmuş olmak gerekir.

Erzurum Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Resmi yardım başvurusu işlemlerinde Kaymakamlık tarafından yapılan gelir testi önemlidir. Gelir testi bütün yardım programlarında belirleyici role sahiptir ve geliri yetersiz kişiler yardımdan faydalanamaz. Yardım almak isteyenler öncelikle bu testi yaptırması gerekir ve Erzurum Belediyesi yardım başvurusu testindeki bilgileri doğru bir şekilde vermelidir.

Başvuru işlemleri doğrudan yapılabildiği gibi internet üzerinden de yapılabilir. İnternet üzerinden yapılan başvurular e-devlet üzerinden yapılır ve yine başvuru sonucu e-devletten öğrenilir. Bütün başvurular her zaman için e-devlet sayfasında görünür.

Başvuru için gelir testi zorunludur ve bu işlem aileden biri yapabilir. Aile, aynı ikametgah adresinde yaşayan kişilerdir. Her bir aile ferdine ait gelir bilgisi forma eklenir ve yine aile fertlerine ait telefon bilgileri de hazır olmalıdır. Aile fertlerinin TC kimlik no bilgileri de unutulmamalıdır.

Erzurum Belediyesi Yardım Başvurusu E-Devlet

Başvuru işlemlerinde kolaylık sağlayan e-devlet sistemi, kişisel başvuru işleminin sağlıklı bir şekilde yapılmasında etkilidir. Erzurum Belediyesi yardım başvuru işlemlerinde öncelikli konu olan ‘kişisel gelir bilgileri’ forma doğru bir şekilde eklenmelidir. Başvuru için PTT şubelerinden şifre alımı yapılmalıdır. Şifre alımının ardından başvuru yapacak kişi TC kimlik numarası ile www.turkiye.gov.tr adresine giriş yaparak başvuru yapabilir.

Sistemi giriş yapıldıktan sonra ‘sosyal yardım başvuru’ araması yapılır. Arama motoru üsttedir aram sonrası sosyal yardım başvuru linki tıklanır. Tıklama sonrasında daha önce yapılan başvurular ve sonuçları ekrana yansır. Hali hazırda sonuçlanmamış bir başvuru var ise yeni başvuru yapılamaz. Başvuru sonuçlanırsa ‘yeni başvuru’ kutucuğu aktif olur.

Yeni başvuru kutucuğunu tıkladıktan sonra form kutusu onaylanır ve forma giriş yapılır. Başvuru yapan kişi 18 yaşından büyük olmalıdır. Aileden her hangi biri başvuru yaptığında ailenin bütün fertleri adına başvuru yapılmış olur.

Erzurum Belediyesi Yardım Başvurusu Sonuçları

Başvurular bağlı bulunan kaymakamlık sistemine kaydedilir ve burada gelir testi yapılır. Verilen bilgilerin yanı sıra kaymakamlık SYDV ekibi yardım isteyen kişinin adresini ziyaret eder. Ziyaret esnasında resmi olmayan gelir testi de yapılır. Daha sonra gelir testi sonuçlanır ve aileye yardım yapılır. Yardımlar fatura desteği, kömür desteği, gıda desteği, giyim ve sağlık desteği şeklinde gerçekleşir. Doğalgaz bağlantısı olanlar kömür yardımı başvurusu yapamaz ve sadece doğalgaz yardımına başvurabilir.

Sonuçlar e-devletten öğrenilebilir ve sonuçları öğrenmek için sosyal yardım başvuru araması yapmak yeterlidir. Ayrıca Aile ve Sosyal Müdürlüğü ve Kaymakamlık SYDV bürosundan sonuçlar öğrenilebilir. Gelir arttığı zaman gelir bilgileri tekrar değerlendirmeye alınır. Gelir yetersiz görülürse yardım devam eder.

Guncelbasvuru.com içeriklerini herhangi bir mecrada izinsiz kullanmak telif ihlalidir. Aktif link vererek sitemizi kaynak olarak gösterip içeriklerimizden alıntı yapabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir