1. Anasayfa
 2. Güncel Başvurular

Ev Hanımlarına Emeklilik Şartları Nelerdir? Başvurusu

Ev Hanımlarına Emeklilik Şartları Nelerdir? Başvurusu
0

Son dönemlerde EYT ile birlikte birçok kişi emekli olacaktır. Bu yasa birlikte sigorta primlerini dolduran ve yaş bekleyen kişiler artık emeklilik hayatını yaşamaya başlayacaktır. Çalışan ve sigorta primini dolduran kişiler için emekli olmak için birçok kanun ile birlikte şartlar da vardır. Bu şartları sağlayanlar da kolaylıkla emekli olabilir. Aynı durum ev hanımları için de geçerli olmaktadır.

Ev hanımları çalışmadığı halde bazı şartları sağlaması durumunda kolaylıkla emekli olabilir. Bu sayede de hayatlarına aynı şekilde devam ederken bir de emekli maaşı almaya başlayabilirler. Tabi bunların olabilmesi için de bazı şartların sağlanması ve başvuruların yapılması gerekir. Peki, ev hanımlarına emeklilik şartları nelerdir başvurusu nasıldır?

Ev Hanımlarının Emekli Olması İçin Gerekli Olan Şartlar

Ev hanımları da diğer pek çok çalışan vatandaş gibi emekli olabilir. Tabi bunu yapabilmesi için de sağlaması gereken birkaç şart vardır. Bu şartlar ise şu şekildedir:

 • Ev hanımları isteğe bağlı sigorta yaptırarak emekli olabilirler.
 • İsteğe bağlı sigorta durumu BAĞ-KUR için geçerli olan bir durumdur.
 • Bir ev hanımı BAĞ-KUR sayesinde isteğe bağlı sigortasını yaptırınca 9 bin gün prim ödeme şartı vardır.
 • Bunun dışında 5400 gün SGK primi ödeyen ev hanımları için 61 yaş sınırı bulunmaktadır.

Bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının isteğe bağlı sigortadan yararlanması için de bazı şartları sağlaması gerekecektir. Bu şartlar ise şu şekildedir:

 • 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir.
 • Kendi sigortalılık durumunuz sebebiyle aylık bağlanmamış olmanız gerekmektedir.
 • 5510 kanuna tabi olarak zorunlu bir sigortalığa tabi olan meslekte çalışmamış olmanız gerekmektedir.
 • 4A sigorta kolu kapsamında çalışırken 30 günden az veya tam gün çalışmamış olmak, part time çalışmış olmak gerekir.
 • İsteğe bağlı giriş sigortası bildirgesi ile ve sizlerden istenen gerekli belgelerle birlikte sosyal güvenlik kurumuna başvuruda bulunmak gerekir.
 • Yurt dışına çalışmak için giden Türk işçiler veülkemizin sosyal güvenlik sözleşmesini imzalamış olduğu ülkelerdeki işverenlerin isteğe bağlı sigortalılık talebi için ülkemizde ikamet etme şartı aranmamaktadır.

Ev Hanımı Sigortasından ve Emekliliğinden Kimler Yararlanabilir?

Ev hanımı olup da emekli olmak isteyen pek çok kişi olabilir. Ancak herkesin bu hizmetten yararlanması mümkün değildir. Ev hanımı sigortası ve emekliliğinden yararlanacak kişiler ise şu şekildedir:

 • Sigortadan dolayı aylık almayan kişiler yararlanabilir.
 • Sosyal güvenlik sigortası olmayan kişiler yararlanabilir.
 • 18 yaşını doldurmuş olan kişiler yararlanabilir.
 • Zorunlu olarak sigorta yapılması şart olan işlerde çalışmayan kişiler yararlanabilir.
 • Ev hanımı olup emekli olmak için yaptıracağı sigortalılıkkapsamındaki kadınların gelir vergisinden muaf olduğunu gösteren belgeye sahip olan kişiler yararlanabilir.

Bu şartları sağlamanız durumunda ev hanımı emekliliğine başvurabilir ve emekli olarak maaş alabilirsiniz.

Ev Hanımı Emekliliği Maaşı Ne Kadar Olur?

Evhanımlarınaemeklilikşartlarınelerdirbaşvurusunasıldır soruları hakkında tüm merak ettiklerinizi öğrendikten sonra emekli olmak istediğinizde gerekli olan bu şartları sağlamanızgerektiğini de fark edersiniz. Gerekli şartları sağladıktan sonra ev hanımı emekliliğine başvurarak sizler de maaş alabilirsiniz. Tabi alacağınız maaş da diğer pek çok emeklilikte olduğu gibi prim gününüze bağlı olacaktır.

Ev hanımlığı emekli yaşını ve maaşını hesaplamak ev hanımlarının sigortaya ilk olarak başladıkları tarih, sigortalık süresine, yaşa ve prim sayısına bağlı olacaktır. Daha önce hiçbir işte çalışmayan ev hanımları için ise bu durum isteğe bağlı sigorta primlerini ödemesine bağlı kalacaktır. İsteğe bağlı sigorta priminizi ödeyip prim günü gibi gerekli olan pek çok şartları da sağladıktan sonra sizler de emekli olarak maaş almaya başlayabilirsiniz.

İsteğe bağlı emekli primi yatıran biriyseniz ve bu şekilde emekli olmaya çalışıyorsanız gün sayısını doldurmanız gerekebilir. Çalışmayan ev hanımıysanız ve isteğe bağlı sigorta yaptırıyorsanız bu durumda 25 yıl boyunca sigorta yaptırmanız gerekecektir. 25 yıl boyunca sigorta yaptırdığınız halde 58 yaşında değilseniz de emekli olmanız mümkün olmayacaktır.

Eğer bu şart sizin için zorsa da 9 bin gün primi ödemek yerine 5400 gün primi 15 yıl boyunca ödeyip 61 yaşında emekli olabilirsiniz. Bu şartları sağlamanız durumunda sizler de ev hanımı iken emekli olup maaş almaya kolaylıkla başlayarak emeklilik döneminizi daha rahat bir şekilde geçirebilirsiniz.

Guncelbasvuru.com içeriklerini herhangi bir mecrada izinsiz kullanmak telif ihlalidir. Aktif link vererek sitemizi kaynak olarak gösterip içeriklerimizden alıntı yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir