1. Anasayfa
 2. İş Başvuruları

Gardiyanlık Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları 2023

Gardiyanlık Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları 2023
Gardiyanlık Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları 2023
0

Gardiyanlık Başvurusu Nasıl Yapılır? Günümüzde pek çok meslek alanında gelişmeler olmaktadır. Gardiyanlık da son zamanlarda gençler arasında sıklıkla tercih edilen meslek dallarından birisi olmaktadır.

Gardiyanlık Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları 2023

Gardiyan, ceza ve tevkif evleri genel müdürlüğü adı altında adalet bakanlığı bünyesinde çalışan, cezası onaylanmış hükmü verilmiş hükümlülerin ya da tutukluluk süreci devam edip davası henüz sonuçlanmamış tutukluların cezaevinde belirli temel ihtiyaçlarının karşılanmasında ve mahkum ve tutuklunun güvenliğini sağlamada görev alan devlet memurudur. Gardiyan olmak isteyen pek çok kişi Gardiyanlık başvurusu nasıl yapılır sorusuna yanıt aramaktadır.

Gardiyan Görevleri

Gardiyanların cezaevinde pek çok farklı görevi bulunmaktadır. Bu görevler genellikle birimlere ayrılarak belirli bir düzen içinde gerçekleştirilmektedir. Gardiyanlar cezaevinde bulunan hükümlü ve tutukluların disiplininden ve düzeninden sorumludur, mahkum ve tutukluların denetimini sayımını yapar, cezaevinde yatan mahkum ve tutukluların belli başlı ihtiyaçlarını dilekçe veya sözlü bir şekilde toplayıp ilgili birimlere iletip tutuklu ve hükümlünün bir takım ihtiyaçlarının sağlanmasından görevlidir. Buna ek olarak, cezaevinde oluşabilecek herhangi olası bir anlaşmazlığın (mahkumlar arasındaki) çözüme kavuşmasını sağlar.

Cezaevinde gardiyanlar belli başlı birimlerde görev yapar. Genelde 4 adet vardiya grubu olur. Bu gruplar, 12-24 / 12-48 sisteminde çalışırlar. Her vardiyanın iki adet baş memuru olur. Vardiyada çalışan memurlar mahkumla birebir iletişimde olanlardır. Sabah ise geldiklerinde ve akşam işten çıkarken cezaevinde mahkum sayımını yaparlar. Mahkumların bulunduğu koğuş ya da tekli hücre odalarında acil durum butonları olur. Mahkum acil durumlarda butona basarak İKM’na istek ve şikayetini iletir memur mahkumun belirttiği durumu ilgili birime iletir.

Gardiyanlık Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları 2023
Gardiyanlık Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları 2023

Diğer bazı birimler şu şekildedir;

 • Acil Müdahale Ekibi: Hafta içi sabah sayımlarında mahkum ve tutuklunun belirli ihtiyaç ve durumlar hakkında yapılmasını arz ettiği şeyleri yazdığı dilekçeleri toplar ve dilekçe odasında hangi dilekçe hangi birimle alakalıysa gruplandırır ve ilgili birimlere yönlendirir.
 • Eğitim birimi: Mahkum ve tutuklulardan eğitimine devam edenlerin gereksinimlerini temin edip eğitim işleriyle ilgilenen birim.
 • Mektup Okuma Birimi: Bu birimde görev alan gardiyanlar mahkuma gelen mektupları ve mahkumun gönderdi mektupları okuyarak mektupta yazılan herhangi olumsuz bir durumu kontrol etmektedirler.
 • Merkez Kontrol Birimi: Cezaevinde yer alan kameraları kontrol ederler. Bu birimde görev alan gardiyanlar 7/24 kameralardan cezaevinde ki her yeri kameralarla izleyerek herhangi bir olumsuz durumda hızlı bir şekilde müdahale edilmesini sağlamaktadırlar.
 • Telefon Birimi: telefonla konuşmak istediği 3 numara. Sadece bu 3 numara ile iletişime geçebilirler.
 • Mahkum Kabul Birimi: Cezaevine giren mahkumun kaydını yapmaktadır. Mahkumun üst araması yapar ve cezaevinde kullanabileceği eşyaları ayırır. Kullanamayacağı eşyaları ise depoya gönderir. Mahkumun parası ve cep telefonunu bir zarfa ve kasaya koyar. Bu eşyaları emanet para birimine gönderir. Mahkum cezaevinde para kullanamayacağı için mahkum adın açılan bir banka hesabına para yatırılır.
 • Segbis Birimi: Mahkumu avukat görüşüne çıkaran gardiyanların bulunduğu birimdir.

Diğer bir yandan, üniversitede sağlık ile ilgili bölüm okumuş olan gardiyanlar revirde görev almaktadır. Direkt olarak sağlık müdahalesi yapmasa da mahkumun sağlık ile ilgili durumuyla ilgilenmektedir.

Gardiyanlık Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları 2023
Gardiyanlık Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları 2023

Gardiyanlık Başvuru Şartları

Gardiyanlık başvurusu için adayların belli başlı şartları yerine getirip bu iş için gerekli adımları uygulamaları gerekmektedir. Adaylar, bakanlık tarafından alım ilanı yayınlandıktan sonra e-devlet üzerinden adalet bakanlığı iş başvurusu sekmesi üzerindeki adımları takip edip gerekli evrakları yükleyerek gardiyanlığa başvuru yapabilirler. Peki, Gardiyanlık başvurusu nasıl yapılır? Gardiyanlık başvuru şartları şu şekilde belirtilmektedir;

 • TC vatandaşı olmak
 • 18 yaşında birey olmak
 • Askerlikle ilişiği bulunmamak ya da askerliğini tecil etmek
 • KPSS sınavından en az 70 puan almış olmak (ortaöğretim, önlisans, lisans fark etmeksizin)
 • Kadınlar için boy şartı 1.60 ve üzeri olmak
 • Erkekler için boy şartı 1.70 ve üzeri olmak ayrıca kiloda ise boy uzunluğunun son iki rakamından en fazla +13 ya da -17 şartını karşılıyor olmak gerekmektedir. Örneğin 1.75 boyundaki başvuru sahibinin boyu en fazla 75+13= 88 en az 75-17= 58 olabilir. Başka bir deyişle 1.75 boyunda olan bir birey 58-88 kilo aralığında olabilir. Bunun dışındaki değerler boy kilo mülakatında elenirler.
 • Son olarak, gardiyanlığa başvuracak adayların ceza ve tevkif evleri genel müdürlüğünün İKM olabilmek için hazırladığı sağlık yönetmeliği şartlarını karşılıyor olması gereklidir.

Guncelbasvuru.com içeriklerini herhangi bir mecrada izinsiz kullanmak telif ihlalidir. Aktif link vererek sitemizi kaynak olarak gösterip içeriklerimizden alıntı yapabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir