1. Anasayfa
  2. Haberler

Gaziantep Şahinbey Hoş Geldin Bebek Kampanyası Başvurusu 2024

Gaziantep Şahinbey Hoş Geldin Bebek Kampanyası Başvurusu 2024
Gaziantep Şahinbey Hoş Geldin Bebek Kampanyası Başvurusu2023
1

Gaziantep Şahinbey Hoş Geldin Bebek Kampanyası Başvurusu Nasıl Yapılır? Gaziantep ilinin Şahinbey ilçesinde bulunan Şahinbey Belediyesi’nin başlattığı Hoş Geldin Bebek projesi Türkiye’de uygulanan ilk bebek projesidir. Nisan 2011 yılında Şahinbey Belediyesi tarafından başlatılmıştır.

Gaziantep Şahinbey Hoş Geldin Bebek Kampanyası Başvurusu

Bu projede asıl amaçlanan yeni doğan bebeklerin ailelerine bebekleri gelişimleri için hediyeler götürmek ve anne babaları ziyaretlerde verdikleri eğitimler sayesinde az da olsa bilgilendirmektir. Her aile bebeklerinin gelişimi için yeterli güce sahip olamadığı için böyle bir girişim başlatan Gaziantep Şahinbey Belediyesi sağlıklı bir nesil yetişmesini sağlayıp bebek ölümlerinin önüne geçmiştir.

Bu projeye başvuru yapan aileler ikametgah bilgilerine göre gruplandırılır. Belirlenmiş olan ekipler her gün aileleri gezmektedir. Gaziantep ili Şahinbey Belediyesi Hoş geldin bebek projesi kapsamında yaklaşık olarak 150 bin yeni doğan bebek ile bu bebeklerin ailelerine yardımda bulunmuştur. Bu hoş geldin bebek projesine Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan tüm anneler başvuruda bulunabilirler.

Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü ile yapılan protokol ile İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde çalışan iki ekip bu geziler sırasında bebeği kontrol etmek ve aileyi eğitimler ile bilgilendirmek için görevlendirilmiştir. Her gün bu görevlendirilen iki ekip Şahinbey’de yaşayan tüm yeni doğmuş bebekleri ve onların ailelerini ziyaret etmektedir.

Bu ziyaretler sırasında Sağlık Müdürlüğü tarafından görevlendirilmiş olan hemşire bebeğin kontrollerini yaptıktan sonra anneye aşı takibi, kalça çıkığı ultrasonu, topuk kanı testi, çocuk gelişimi, anne sütünün önemi gibi bilgiler verilmektedir. Ayrıca ziyaret sırasında anne bebek bakım çantası, alt açma, anne bebek bakım rehberi, battaniye ve ateş ölçer gibi bebek bakımında kullanılabilecek malzemeleri barındıran hediye sepeti verilmektedir. Anne bebek bakım çantasının içinde; yeni doğan bebek sahibi anneler için bebek çantası, eldiveni de içinde olan alt- üst zıbınlı set, şapka, battaniye, emzirme önlüğü veya örtüsü, havlu, çocuğun zihinsel gelişimini arttırmak için tasarlanmış kitap setleri bulunmaktadır.

Hoş geldin bebek paketi yeni doğan bebeğin ilk 4 ayda ihtiyaçlarını karşılayacak malzemeler barındırmaktadır. Böylelikle aile bebeklerinin gelişimi için yeterli güce sahip olamasa da bebeklerini yaşatabileceklerdir. Anne bebek bakım rehberi ise ilk yıl emzirilen anne sütünün önemi, ilk yıl sonunda kademeli olarak bebeğe katı gıdaya geçişte kullanılabilecek bilgiler ayrıca bebek bakımına dair annenin aklına takılabilecek olan bilgilerinde yer aldığı bilgiler içermektedir.

Gaziantep ilinin Şahinbey İlçe Belediyesi’nin projeleri sadece Hoş Geldin Bebek projesi ile sınırlı değildir. Evlilik Okulu ve Askerlik yardım paketi gibi bir çok projeye sahip olup Türkiye’de ki diğer belediyelere örnek olmuştur.

Gaziantep Şahinbey Hoş Geldin Bebek Kampanyası Başvurusu
Gaziantep Şahinbey Hoş Geldin Bebek Kampanyası Başvurusu

Gaziantep Şahinbey Hoş Geldin Bebek Paketi Kimlere Verilir?

Gaziantep Şahinbey hoş geldin bebek paketi daha çok yeni doğan bebekleri hedef alsa da 0 yaş yani yeni doğan bebek ile 4 yaş aralığında olan bebekleri kapsamaktadır. Hoş geldin bebek paketi yeni doğan bebeğin ilk 4 ayda ihtiyaçlarını karşılayacak şeyler barındırmaktadır.

Gaziantep Şahinbey Hoş Geldin Bebek Paketine Aileler Nasıl Başvuru Yapabilir?

Gaziantep Şahinbey hoş geldin bebek paketine Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan tüm anneler başvuru yapabilir. Yeni doğan bebeğe sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan aileler bir çok yolla başvuru yapabilmektedirler. Bunlar;

1 –  Bebeklerinin nüfus cüzdanını çıkartmak için gittikleri Şahinbey Nüfus Müdürlüğü’ nden böyle bir talepleri olduğunu beyan etmeleridir. Bu beyanları sonrası bebeklerinin nüfus cüzdanları çıktıktan en geç 3 gün içinde yenidoğan bebekleri ekipler ziyaret etmektedirler.

2 – ALO 153; telefonlarından alo 153 hattını arayıp evlerinde yenidoğan veya 4 yaşına basmamış çocukları olduklarını ve ihtiyaç sahibi olduklarını belirten ailelere ihtiyaç sahibi oldukları tespit edildikten sonra aileler hoş geldin bebek paketi projesine dahil edilmektedir.

3 – Gaziantep Şahinbey Belediyesi internet sitesinde yer alan “Bize Ulaşın” sekmesinin altındaki “İstek, Öneri, Şikayet Formu” nu eksiksiz doldurarak belediyeyi haberdar edebilirsiniz. Ayrıca bu formu komşularınız için doldurup bizler ile iletişime geçebilir ve ihtiyaç sahibi ailelerin bebeklerine yardım eli uzatabilirsiniz.

4 – Bir diğer yol olarak Gaziantep ilinde bulunan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine giderek bizzat yüz yüze başvurularını yapabileceği gibi Gaziantep Valiliği’nin internet sitesinde bulunan “Başvuru Formu” nu doldurarak ta başvurularını yapabilirler.

5 – Gaziantep Şahinbey Belediyesi’nin Sosyal Hizmetler birimine bizzat gelip beyanda bulunabilirsiniz.

Gaziantep Şahinbey Hoş Geldin Bebek Kampanyası Başvurusu2023
Gaziantep Şahinbey Hoş Geldin Bebek Kampanyası Başvurusu 2024

Guncelbasvuru.com içeriklerini herhangi bir mecrada izinsiz kullanmak telif ihlalidir. Aktif link vererek sitemizi kaynak olarak gösterip içeriklerimizden alıntı yapabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. 9aylık hamileyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir