1. Anasayfa
  2. Yardım Başvuruları

Genel Sağlık Sigortasından Yararlanma Şartları Nelerdir?

Genel Sağlık Sigortasından Yararlanma Şartları Nelerdir?
0

Hastalandığınızda hastaneye gitmeniz gerekir. Hastanede sağlık sorunlarınızı sorunsuz bir şekilde çözebilmeniz için de sağlık sigortasına ihtiyacınız olacaktır. İşte bu ihtiyacınızı da genel sağlık sigortası karşılamaktadır. Genel sağlık sigortası sayesinde sağlık kontrollerinizi sorunsuz bir şekilde yaptırabilirsiniz. Üstelik bunu yaparken de bu hizmetten yalnızca siz yararlanmazsınız. Genel sağlık sigortası ile birlikte bakmakla hükümlü olduğunuz kişilerin de sağlık güvencesinden yararlanmasını sağlayabilirsiniz.

18 yaşını geçen her kişinin genel sağlık sigortasına ihtiyacı vardır. Bu ihtiyacı karşılamak için de tabi ki çalışmak gerekir. Ancak çalışmıyorsanız da kendinize genel sağlık sigortası yaptırabilirsiniz. Bu sayede de sağlık sorunlarınızda herhangi bir sorun yaşamadan muayene olabilirsiniz. Genel sağlık sigortanızın olmadığı durumlarda ise hastaneye her bir hizmet için para ödemeniz gerekecektir. Bu da sizleri zor duruma sokacaktır. Genel sağlık sigortanızın olmamasından dolayı bu zorluğu yaşamak yerine sizler de genel sağlık sigortası yaptırabilirsiniz. Tabi bu sigortayı yaptırmak için de bazı şartları sağlamanız gerekecektir. Peki, genel sağlık sigortasından yararlanma şartları nelerdir?

Genel Sağlık Sigortasının Şartlarını Sağlayarak Sağlığınızı Güvence Altına Alın

Bu hayatta her insan için en önemli şey sağlıktır. Sağlık olmadığı zaman hayatın hiçbir önemi kalmaz. Bu yüzden de sağlığınıza dikkat etmek için sağlık güvencenize ihtiyacınız olacaktır. Sizlere bu hizmeti de genel sağlık sigortası sağlayacaktır. Genel sağlık sigortasının sizlere sunduğu tüm hizmetlerden yararlanmak için de sağlamanız gereken birkaç şart vardır. Bu şartlar ise şu şekildedir:

  • Genel sağlık sigortalı olan ve o kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişilerin, sağlık hizmeti sunucusuna başvurduğu tarihten önceki son bir yıl içinde toplam 30 gün genel sağlık sigortası prim ödeme gün sayısının olması gerekmektedir.
  • Kendi başınıza ve bağımsız çalışan biriyseniz yani BAĞ-KUR’lu iseniz gelir testi sonucunda prim ödeme yükümlüsü olan genel sağlık sigortalısı ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin 30 gün prim ödemesi şartı vardır. Bu şart ile birlikte sağlık hizmeti sunucusuna başvurduğunuz tarihte, tecil ve taksitlendirmeleri devam edenler hariç olmak üzere 60 günden fazla prim ve prime ilişkin her türlü borcun bulunmaması gerekmektedir.
  • Genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişi kapsamından çıkarak genel sağlık sigortalısı olan kişiler ile kapsamdan diğer kapsamaprovizyonluolarak geçiş yapan kişilerin sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için 30 günlük genel sağlık sigortası primi ödemesi gerekmemektedir. Bu durumda olan kişiler işe girdikleri andan itibaren genel sağlık sigortasından yararlanabilmektedir.

Genel sağlık sigortasından yararlanmak istediğinizde sizlere sunulan şartları sağlayarak sizler de sağlığınızı güvence altına almayı başarabilirsiniz.

Genel Sağlık Sigortasından Yararlanma Durumları

Genel sağlık sigortası, sağlık güvencesinde sahip olabilmeniz konusunda sizlere yardımcı olmaktadır. Ancak bu hizmetten yararlanmak için bazı şartları sağlamanız gerekir. Genelsağlıksigortasındanyararlanmaşartlarınelerdir sorusuna cevap bulduktan sonra her ne kadar bu şartları sağlamanız gerekse de kimi durumlarda bu duruma ihtiyacınız olmayabilir. Öncelikle hiçbir şart aranmadan genel sağlık hizmetlerinden yararlanmanızı sağlayan bazı durumlar vardır. Bu durumlar ise şu şekildedir:

  • 18 yaşını doldurmamış kişiler hiçbir şart aranmadan sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.
  • Trafik kazası, acil haller, afet, savaş ve grev gibi durumlarda hiçbir şart aranmadan sağlık hizmetinden yararlanabilirsiniz.
  • Tıbben başkasının bakımına muhtaç kişiler, iş kazası ile meslek hastalığı olan kişiler de hiçbir şart aranmadan sağlık hizmetinden yararlanabilirler.
  • Bildirimi zorunlu bulaşıcı hastalıklarda, analık hali nedeniyle sağlanan tetkik ve tedavilerde, kişiye yönelik koruyucu sağlık hizmetleri ile insan sağlığına zararlı madde bağımlılığını önlemeye yönelik koruyucu sağlık hizmetlerinden yararlanma ihtiyacı duyanlarda sağlık hizmetinden yararlanması için herhangi bir şart aranmamaktadır.

Sağlık hizmetinden yararlanırken herhangi bir şart aranmayan kişiler dışında bir de genel sağlık sigortası kapsamı dışında olan kişiler vardır. Bu kişiler arasında askeri hizmetlerini er ve erbaş olarak yapanlar ile yedek subay okulu öğrencileri yer almaktadır. Ayrıca Türkiye Büyük Millet Meclisi Üyeleri ile Anayasa Mahkemesi üyeleri olan kişilerle yurt dışı borçlanması yaparak aylık bağlanan kişilerden Türkiye’de ikamet etmeyenler de genel sağlık sigortası kapsamı dışında yer almaktadır. Bu kişiler dışında özellikle yurt dışından gelen kişilerin veya yurt dışına çalışmaya giden Türk vatandaşların da bazı şartları sağlaması durumunda genel sağlık sigortası kapsamı dışında yer alabilirler.

Guncelbasvuru.com içeriklerini herhangi bir mecrada izinsiz kullanmak telif ihlalidir. Aktif link vererek sitemizi kaynak olarak gösterip içeriklerimizden alıntı yapabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir