1. Anasayfa
  2. Ana Sayfa

Güncel 2023 Gübre Fiyatları Nedir? Dap Üre Gübre

Güncel 2023 Gübre Fiyatları Nedir? Dap Üre Gübre
0

Güncel 2023 Gübre Fiyatları Nedir? Dap Üre Gübre nedir sorusu tarımla ilgilenen birçok kişi tarafından merak ediliyor. Dap üre gübre içinde yüksek oranda azot ve fosfor bulunur. Yüksek azot ve fosforlu gübre, bitkilerin ilk gelişim sürecinde büyük önem taşır. Gelişme döneminde olan bitkilerin kök gelişimlerini güçlendirerek hızlandırır. Hızlı gelişen ve kökleri güçlenen bitkilerin çiçeklenme evreleri sağlıklı olarak tamamlanarak meyve ve dane oluşumları, hızlı olarak gelişir ve çoğalır.

Fosfor yönünden eksik kalan bitkilerin meyve ve dane üretim miktarları düşer ve kalitesinde ciddi oranda kayıplar yaşanır. Fosfor takviyesi yapılan bitkilerde randıman ve verim artar. Kaliteli ve daha çok ürün elde edilir. Gelişme süreci sağlıklı olarak yaşanır. Ekim ve dikim zamanlarında veya öncesinde fosforlu gübre takviyesi, tohumların kökleri boyunca derinliğine uygulanarak verim elde edilir. İlkbahar döneminde ekim öncesinde toprak altına 10-15 santimetrelik derinliğe uygulanması gerekir.

Dap Üre Gübre Nedir

Dap üre gübresi nedir sorusunun cevabı, diamonyum fosfattan oluşan güçlü bir gübre çeşididir. Dünyanın her yerinde yaygın olarak tarım çiftçileri tarafından yüksek verim sağladığı için tercih edilir. Dap üre gübresi kompoze gübre sınıfında yer alır. Tarım bayilikleri, çiftçiler ve üreticiler arasında 1846 koduyla adlandırılır. Dap üre gübre, ekinlerin ve bitkilerin ihtiyaç duydukları, besleyici ve güçlendirici, zengin azot ve fosfor içeriğinden oluşur.

Bitkilerin köklenme, çiçeklenme ve meyve verme dönemlerinde, sağlıklı gelişimlerini hızlı ve güçlü olarak tamamlamalarına destek olur. Dap üre gübresi bütün dünya ülkelerindeki çiftçiler gibi ülkemizde de tarımsal ana ihtiyaç kalemlerinin başında geliyor.  Ülkemizde 1960 yılından bugüne kadar verim sağlamak için kullanılıyor. Ekinlerin kök gelişimini destekleyerek, hızlı tomurcuklanma sağlayarak verimi artırıyor. Çiftçilerimiz tasarruf, kalite ve verim için dap üre gübreyi tercih ediyor.

Dap Üre Gübrenin Tarıma ve Ekine Faydaları

Dap üre gübrenin tarıma ve ekine faydaları oldukça fazladır. Ekinlerin ekim ve dikim öncesinden hasat zamanına kadar geçen sürede daha sağlıklı, daha verimli, daha tasarruflu olmasını sağlar. Sağlanan faydalar:

  • Ekinlerin dikileceği toprağın derinliklerine uygulanarak besleyici içerik kazandırır
  • Ekinlerin köklerinin güçlenmesini sağlar
  • Güçlenen kökler hızlı gelişimi sağlar
  • Hızlı gelişim süreci hızlı tomurcuklanma sağlar
  • Daha fazla dane ve meyve elde edilir

Dap üre gübre içeriğinde %46 oranında fosfor ve %18 oranında azot bulunur. NH4 formundaki amonyuma azot ve P205 formundaki fosfor pentaoksite fosfor eşlik eder. Tarım sektöründe meyve ve sebze üretimlerinde veriminden dolayı tercih edilir. Dap üre gübresinin içeriğini oluşturan %18 azot ve %46 fosfor yüzdelerini ifade eden 18 46 rakamları gübre adı olarak anılır.

Dap Üre Gübre Nasıl ve Nerelerde Uygulanır

Dap üre gübre nasıl ve nerede kullanılır sorusu toprak analizleri sonucuna göre netleşir. Dap üre gübre fosfat kayası, amonyak ve kükürt maddelerinden hazırlanarak oluşturulur. Oluşturulan gübre içeriği granül ve toz formuyla suda çözünebilir yapıda satışa sunulur. Ülkemizde satışa sunulan dap üre gübre, toz ve granül formlarından oluşur. Tarım alanında kullanılması gereken gübre çeşitleri için toprak analizleri yapılarak belirlenir. Analizler sonucunda gerekli görüldüğü takdirde dap üre gübre kullanılır. Toprak analizleri sonucunda daha çok yulaf, mısır, arpa ve buğday gibi tahıl ekimlerinde dap üre gübre tercih ediliyor.

Dap üre gübre kullanımları yer fıstığı, ayçiçeği, pamuk, soya, zeytin, soğan, şeker pancarı, yonca, sarımsak, fındık, meyve ağaçları, narenciye, tütün ekimlerinde verim artırıcı özellik sağlıyor. Tarım ve ekimle ilgilenen birçok çiftçi depolarında dap üre gübre bulunduruyor. Ülkemizde yaşanan ekonomik kriz gübre üreticilerini ve ithalatçılarını da olumsuz yönde etkiliyor. Alım şartlarında yaşanan zorluklar, döviz maliyetlerinin artması ve yaşanan ekonomik sorunlar, gübre fiyatlarının da sürekli artmasına neden oluyor. Dap üre gübre içeriğinde zengin olarak bulunan fosfor maddesi ekinlerin yaşamsal faaliyetlerini olumlu yönde etkiliyor.

Güçlü köklere neden olan fosfor bitkilerin gelişim sürecini hızlı tamamlamasına destek olarak verimini artırıyor. Yapılan toprak analizleri sonucunda birçok ekinde verim artırıcı olarak kullanılıyor. Bitki metabolizmasını hızlandıran dap üre gübre çiftçinin en büyük destekçisi oluyor. Ekim öncesi uygulanan dap üre gübre, ekinin tüm gelişim sürecince destek olarak yaşamsal faaliyetleri hızlandırıyor. Dap üre içeriğinde bulunan azot ve fosfor birleşimi verimi artırırken bitkiyi olumsuz hava şartlarına karşı da yüksek koruma sağlıyor. Dap üre gübre kullanılarak ekilen ürünler uzun raf ömrüne sahip olarak ürünün hasat sonrası da verimliliğinin artmasını sağlıyor.

Guncelbasvuru.com içeriklerini herhangi bir mecrada izinsiz kullanmak telif ihlalidir. Aktif link vererek sitemizi kaynak olarak gösterip içeriklerimizden alıntı yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir