1. Anasayfa
 2. Yardım Başvuruları

Halk Süt Başvurusu – E Devlet Başvuru Formu, Şartları ve İletişim 2023

Halk Süt Başvurusu – E Devlet Başvuru Formu, Şartları ve İletişim 2023
Halk Süt Başvurusu - E Devlet Başvuru Formu, Şartları ve İletişim
0

Halk Süt başvurusu, e devlet başvuru formu ve şartları, iletişim numarası gibi bilgileri bugün sizler için bu yazımızda sizlere aktaracağız. Dünyayı halen daha kasıp kavuran ekonomik kriz etkisini ülkemizde de yüksek seviyelerde göstermekte. Bu kriz sonrası belediyeler gıda, nakit para, yakacak, giyecek gibi yardımlar yaparken bazı belediyeler 0-6 yaş arasında bulunan çocuklar için ailelere süt yardımı da yapıyor. Çocukların gelişiminde önemli rol oynayan bir içecek olan sütün çocuklar tarafından ücretsiz kullanılabilmesi için belediyeler süt yardımı da yapıyor.

Halk Süt Başvurusu – E Devlet Başvuru Formu, Şartları ve İletişim 2023

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ilk olarak ortaya çıkarılan bu proje İzmir, Ankara, Bursa, Antalya, Aydın ve Gaziantep şehirlerinde şu anda yürürlükte olup Halk Süt projesi son hızıyla devam ediyor ve çocuklara süt yardımı yapılıyor. Yapılan başvuru sonrasında eğer çocuğunuz varsa başvurunuz hemen kabul ediliyor ve sütler çocuklara her haftanın bir gününde evlerine kadar götürülüyor.

İBB Halk Süt projesi ise ‘Süt Her Çocuğun Hakkı’ anlayışıyla hayata geçirilmiş bir projedir. İhtiyaç sahibi olan her aileye süt yardımı yapılmaktadır. Haftalık 2 litre olarak verilen süt, aylık 8 litreyle sınırlıdır. 2019 yılında  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından Halk Süt projesi İBB ile başlayıp daha sonra diğer illere de sıçrayarak geleceğimizin ellerinde olduğu çocuklar için geliştirilen proje şu anda 7 şehirde uygulanmaktadır. Süt çocukların hem ruh haline hem fiziksel haline etkisini iyi anlamda yaptığından her çocuğun neredeyse her gün süt içmesi gerekmektedir. Proje kapsamında ailelere UHT yani uzun ömürlü sütler verilmektedir.

İBB Halk Süt Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB süt yardımı başvurusu nasıl yapılır? İBB süt yardımına başvuru yapabilmek için öncelikle İstanbul il sınırları içerisinde yaşamanız gerekmektedir. 3 ila 6 yaş arasındaki her çocuk için başvuru yapılabilmekte. Başvuruyu ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı il ya da ilçe binalarına giderek burada bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı biriminden süt yardımına başvuruda bulunabilirsiniz. Online olarak başvuruyu ise İBB’nin resmi sitesinde bulunan sosyal yardım sekmesinden yapabilirsiniz. İBB süt yardımı için buraya tıklayınız.

Peki e-devlet üzerinden başvuru yapılabiliyor mu? Şu anda İBB Halk Süt projesi için e-devlet üzerinden başvuru yapılamamaktadır. Ancak e-devlet üzerinden bebekleriniz için bebek bezi ve mama yardımı adına İçişleri Bakanlığı’nın başlattığı Sosyal Yardım Projesi kapsamında başvuru yapabilirsiniz. E-devlet portalına giriş yaptıktan sonra önünüze çıkan arama butonuna Sosyal Yardım Talebi yazdığınızda önünüze çıkarılacak adımları takip ederek bebeğiniz için bebek bezi ve mama yardımı almak adına başvuruda bulunabilirsiniz.

İBB Halk Süt Başvuru Formu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Halk Süt başvuru formu ise diğer sosyal yardımlara benzemektedir. Halk Süt başvuru formunu internet üzerinden online olarak doldurmanız gerekmektedir. Başvuru formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmalısınız. Eğer bilgilerde yanlışlık olduğu tespit edilirse başvurunuz geçersiz olacaktır. Peki İBB Halk Süt başvuru formunda genel olarak istenen bilgiler nelerdir? Aşağıda bu bilgileri sizler için liste halinde hazırladık.

 • Başvuru yapan ebeveynin TC kimlik numarası, adı ve soyadı
 • Süt için başvuruda bulunulan çocuğun TC kimlik numarası, adı ve soyadı
 • İkamet ettiği yer için ikametgah belgesi
 • Başvuru yapan ebeveynlerin gelirini gösteren aylık maaş bordrosu
 • 3-6 yaş arasındaki çocuk sayısı
 • İBB’nin başvuruları aynı yerden yapıldığı için başvuru formunda başvurunun türü gibi bilgiler formda yer almakta olan bilgilerdir.
Halk Süt Başvurusu - E Devlet Başvuru Formu, Şartları ve İletişim 2023
Halk Süt Başvurusu – E Devlet Başvuru Formu, Şartları ve İletişim 2023

İBB Halk Süt Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Her yardımda istenilen belgeler olduğu gibi İBB Halk Süt yardımında da bazı belgeler istenmektedir. Bu belgelerin çoğunluğu e-devlet portalı üzerinden alınabilir. Bazıları ise işyerinizden ve muhtarlıktan alınabilir. İşte İBB Halk Süt yardımında istenen belgeler:

 • Aylık geliri gösteren aylık bordrosu
 • Başvuru sahibi ebeveynin nüfus cüzdanının önlü arkalı fotokopisi
 • Fakirlik belgesi
 • Ailenin vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • İkamet ettiğiniz yeri gösteren ikametgah belgesi
 • İşsiz olan vatandaşlar için SGK’dan işsiz olduğunda dair belge
 • Eğer kirada oturuyorsanız ev sahibinizle yapmış olduğunuz kira sözleşmesinin fotokopisi
 • Halk süt yardımından faydalanacak olan çocuk veya çocukların nüfus cüzdanlarının önlü arkalı fotokopisi.

Bu belgeler başvuru yapan her aileden istenen belgelerdir. Sizin gerçekten ihtiyacınızın olduğunu belediyenin öğrenmesi gerekmektedir. Çünkü yapılan sosyal yardımlardan nemalanmaya çalışan birçok insan olduğundan önceki zamanlarda gerçekten ihtiyacı olan insanların bu yardımları alamayabildiği durumlar olmuştur. Bu nedenledir ki belgeler sizin gerçekten ihtiyacınızın olduğunu gösterir.

İBB Halk Süt Gelmedi Neden?

İBB Halk Süt gelmedi neden gibi soruların cevabı için ise şu söylenebilir. Eğer başvuru yaptıysanız ve bu başvuru da olumlu bir yanıt aldıysa, İBB Halk Süt her aileye 15 günde bir ya da ayda bir şeklinde verilmektedir. Eğer henüz alamadıysanız verilecek günü beklemeniz gerekmektedir. Ancak 30 günü de geçtiyse ve halen daha almadıysanız durumla ilgili şikayetinizi ALO 153 Beyaz Masa hattını arayarak durumu belirtebilirsiniz.

Halk Süt Başvurusu - E Devlet Başvuru Formu, Şartları ve İletişim
Halk Süt Başvurusu – E Devlet Başvuru Formu, Şartları ve İletişim

Guncelbasvuru.com içeriklerini herhangi bir mecrada izinsiz kullanmak telif ihlalidir. Aktif link vererek sitemizi kaynak olarak gösterip içeriklerimizden alıntı yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir