1. Anasayfa
  2. Yardım Başvuruları

Kaymakamlık Öğrenci Yardım Parası Başvurusu – Başvuru Formu 2024

Kaymakamlık Öğrenci Yardım Parası Başvurusu – Başvuru Formu 2024
1

Kaymakamlık Öğrenci Yardım Parası Başvurusu – Başvuru Formu 2024

Kaymakamlık öğrenci yardım parası başvurusu nasıl yapılır?, gereken evraklar nedir hepsini sizler için araştırdığımız bu yazımıza mutlaka bakın. Kaymakamlık öğrenci yardım parası nedir? Ülkemizde her çocuğun okuyup vatanına ve milletine yararlı bir birey olması, bir anne ve babanın en çok mutlu olacağı bir durumdur. Ancak her anne baba çocuklarını rahatça okutamayabilir. Bu nedenle devlet büyüklerimiz maddi sıkıntılar çeken aileler için öğrencilerini rahatça okutabilsin diye yardımlar yapmaktadır.

Maddi sıkıntılar ve geçim sorunları yaşayan aileler için bulunduğunuz kaymakamlıktan öğrenci çocuklarınız için yardım parası alabilirsiniz. Maddi yetersizlikler sebebiyle velisi olduğunuz öğrenci için kaymakamlık sizlere yardım parası adı altında burs vermektedir. Peki bu yardımların amacı nedir? Aşağıda sizler için liste halinde verdik.

Liste şöyle:

• Devletin her öğrencisine sahip çıkması
• Ailelerden öğrenci eğime yükünün alınmak istenmesi
• Yardıma ihtiyaç duymakta olan öğrencilere destek olunması
• Devletimizin her öğrencinin daha rahat şartlarda okumasını istemesi
• Her öğrencinin okuma hakkını kullanabilmesi

Okuyan Çocuğa Yardım Parası Nedir?

Okuyan çocuğa yardım parası nedir? Maddi sıkıntılar içerisinde yaşamakta olan ailelere devletimiz tarafından yapılan okuyan çocuklar adına eğitim bursu denilebilir. 2018 yılından itibaren yapılmaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca alınan bu karar, yine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca yürütülüp denetlenmektedir. Ayrıca her öğrenciyi de kontrol etmektedirler. Bu bursların verilmesindeki en büyük etken ise çocukların okullarından ayrılmaması ve aile ortamında büyütülmesi gerektiği düşüncesidir. Çocuklarını okutamayacak durumdaki aileler ya ufak yaşta çalıştırmaya başlatırken ya da devletin yatılı okullarında okumaları için yatılı okullara vermektedirler. Bu durum ise ortaya farklı şikayetler meydana getirdiğinden burs projesi masaya yatırılıp çalışır hale getirilmiştir.

Kaymakamlık Öğrenci Yardım Parası Kimlere Veriliyor?

Kaymakamlık öğrenci yardım parası kimlere veriliyor, kimler bu paradan yararlanabiliyor gibi soruları internet üzerinde arama yapan birçok insan var. 2018 yılında alınan kararda öncelik olarak ilkokul seviyesindeki çocuklara verilmesi planlanan öğrenci yardımları, son zamanlarda alınan yeni kararlar doğrultusunda artık anaokulu seviyesinden üniversite öğrencisi seviyesine kadar verilmektedir. Okul öncesi eğitimin çok önemli olduğunu ve büyük önem arz ettiğini düşünen kaymakamlıklar, artık öğrenci yardım paralarını anaokulu seviyesinden başlatıyor.

Kaymakamlık Öğrenci Yardım Parası Başvurusu - Başvuru Formu 2023

Kaymakamlık 2024 Öğrenci Yardım Parası Ne Kadar?

Kaymakamlık 2022 öğrenci yardım parası ne kadar? Öğrencilerin okuma seviyesine göre aylık gereksinimi yetkililer tarafından ölçüldükten sonra aylık olarak verilen para miktarlarını açıklandı. Para miktarları ise şöyle:

• Okul öncesi eğitim dediğimiz ya da halk dilinde anaokulu, ya da kreş olarak bilinen seviyede eğitim için aylık olarak 1584,61 TL verilmektedir.
• İlköğretim seviyesinde öğrenci olan çocuklar için aylık 1181,23 TL verilmektedir.
• Ortaöğretim seviyesindeki öğrenciler için ise aylık 1259 Türk Lirası verilmektedir.
• Üniversite seviyesinde öğrenim gören öğrenciler için ise 1417,47 Türk lirası aylık olarak ödenmektedir.

Kaymakamlık Öğrenci Yardım Başvurusu 2024

Kaymakamlık öğrenci yardım başvurusu nasıl yapılır? Bu başvuru sadece ikamet adresinize en yakın belediye binası olan kaymakamlıklarda yapılabilmektedir. Online olarak başvuru yapılmadığını bilmenizde ise fayda var. Ailenin herhangi bir ferdi, TC kimlik kartını ve öğrenciye ya da öğrencilere ait TC kimlik kartıyla birlikte öğrenci belgesini alıp kaymakamlık binasına gitmesi gerekmektedir. Öncelikle Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne gidip burada öğrenci eğitim bursu başvuru formu ya da çocuk eğitim yardımı başvurusu formunu alıp doldurarak oradaki birimde yetkili kişilerle iletişime geçmeniz gerekiyor. Formdaki bilgileri tamamen eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra başvurunuzu yapabilirsiniz.

Kaymakamlık Öğrenci Yardımı için Gerekli Belgeler

Kaymakamlık öğrenci yardımı için gerekli belgeleri ise sizler için araştırdık ve bulduk. Sizden birkaç belge isteniyor ve bu belgelerin eksiksiz bir şekilde tamamlanması isteniyor. Kaymakamlık öğrenci yardımı için gerekli belgeler ise aşağıdaki şekildedir:

• Öğrenci belgesi
• Aylık maaş bordrosu
• İkametgah belgesi
• Kimlik fotokopisi
• Islak imza fark etmeksizin öğrenci belgesi
• Aile fertlerinin sayısını gösteren belge
• Fakirlik belgesi ya da muhtaçlık belgesi
• Ev kira sözleşmesi gibi bilgiler kesin olarak istenen belgeler olarak bilinmektedir.

Kaymakamlık Öğrenci Yardım Parası Başvuru İşlemleri

Kaymakamlık öğrenci yardım parası başvuru işlemleri ise şöyledir:

• İkamet adresinize bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı şubesine gidiniz.
• Şubeye gittikten sonra TC kimlik kartınızla başvurunuzu yapınız.
• Başvuru formları her bir yardım için ayrı ayrı doldurulur bunları doldurunuz.
• Başvuruda bulunduğunuz öğrenci için doğum ve öğrenci belgelerini yanınızda götürünüz.
• Fakirlik belgesi de götürmeniz sizin için bir avantaj olacaktır.

Kaymakamlık Öğrenci Yardım Parası Başvurusu - Başvuru Formu ve şartları nelerdir

Fakirlik Belgesi Nereden Alınır?

Fakirlik belgesi alabilmek için bağlı bulunduğunuz muhtarlığa gitmeniz gerekmektedir. Nüfus cüzdanınızla birlikte muhtarlığa gidip fakirlik belgesiniz birkaç işlemle alabilirsiniz. Fakirlik belgesiniz muhtarlığınızdan ücretsiz bir şekilde edinebilirsiniz. Fakirlik belgesi alabilmek için 18 yaşını doldurabilmeniz gerekmektedir. Sigortalı olarak çalışabilen olmanız ve adınıza herhangi bir gayrimenkul (arsa, ev ve benzeri) sahibi olmamanız gerekir. Aynı şekilde araç da olmaması gerekmektedir.

Guncelbasvuru.com içeriklerini herhangi bir mecrada izinsiz kullanmak telif ihlalidir. Aktif link vererek sitemizi kaynak olarak gösterip içeriklerimizden alıntı yapabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. Mayıs 7, 2023

    Ben. Bir. Öğrencim. Var. Okula. Gidiyor. Öğrenci. Parasına. İhtiyacınız. Var. Sizden. Destek. Bekliyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir