1. Anasayfa
 2. Yardım Başvuruları

Kaymakamlık Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? 2023

Kaymakamlık Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? 2023
Kaymakamlık Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? 2023
2

Kaymakamlık yardım başvurusu için gerekli bazı şartlar bulunuyor. Kaymakamlıklarda yıllardır devam eden yoksul vatandaşlar için yardımlar bulunuyor. Birçok alanda yardım başvurusu yapılabilmektedir. Kaymakamlık yardımı dendiği zaman kişilerin aklına direkt olarak erzak ve nakdi yardım geliyor. Ancak yalnızca iki yardımla sınırlı değildir. Birçok farklı yardım seçeneği bulunmaktadır.

Kaymakamlık Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Pandemi zamanından bugüne kadar farklı birçok farklı yardım eklenmeye devam etmiştir. Bu başvurulardan kimisinin başvurusu yüz yüze yapılırken kimisi e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. Kaymakamlığa başvuru için giden kişilerin gidecek oldukları birim ise sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarıdır. Bu vakıflar aracılığı ile istenilen yardımlar hakkında bilgi alınabilir ve gerekli işlemler neticesinde başvuru alınabilmektedir.

Kaymakamlıkta Hangi Yardımlar Var?

Kaymakamlık içinde bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarında birçok farklı yardım seçeneği bulunuyor. Kaymakamlıkta yapılabilecek yardım başvuruları:

 • Diğer aile ( nakdi yardım )
 • Gıda yardımı
 • Eşi vefat etmiş kadınlara yönelik yardım programı
 • Öksüz-yetim yardımı
 • Yaşlı aylığı
 • Engelli aylığı
 • Şartlı eğitim, şartlı sağlık, şartlı gebelik yardımı
 • Ev onarım
 • Ulaşım yardımı ( üniversite öğrencileri için )
 • Kronik rahatsızlık

Kaymakamlıkta bulunan başlıca yardımlar yukarıda bahsedildiği şekildedir. Ancak bunların haricinde de yardımlar bulunmaktadır. Ancak her yardımın farklı şartları bulunmaktadır. Bu şartların taşınmaması durumunda kişilerin başvuru yapması mümkün olmayacaktır. Yardımlar ile ilgili ayrıntılı bilgiler sosyal yardımlaşma ve dayanışma vâkıfı personelleri tarafından alınabilmektedir.

Kimler Kaymakamlıkta Yardım Başvurusu Yapabilir?

Kaymakamlık yardım başvurusu için şartlar bulunmaktadır. Öncelikle başvuru yapacak olan kişinin sosyal güvence durumu çok önemlidir. Yeşil kartlı olan bir birey yardım şartlarının sağlanması durumunda bütün yardımlara başvuru yapabilmektedir. Sigortalı, bağkurlu ya da emekli sandığına bağlı olan kişilerde durum biraz daha farklı olmaktadır. Sistemdeki bazı yardımlar sigortalı olan kişilerin başvurusunu kabul etmemektedir.

Ancak genel olarak bakıldığı zaman her bireyin sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına giderek yardım başvurusu yapma hakkı vardır. Gerekli şartların sağlanması durumunda bazı incelemeler yapılmaktadır. Durumu gerçekten kötü olan ve yardıma muhtaç olan kişilere yardımlar yapılmaktadır.

Kaymakamlık Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? 2023
Kaymakamlık Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? 2023

Kaymakamlık Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kaymakamlık yardım başvurusu için iki farklı seçenek bulunuyor. Dilerseniz sosyal yardımlaşma vakfına birebir giderek başvuru yapabilirsiniz dilerseniz de e-devlet üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Sosyal yardımlaşma vakfında başvuru yapmak isteyen kişilerin bizzat kendisinin gitmesi gerekmektedir. Aksi halde başvuru alınması mümkün olmayacaktır. Bunun yanı sıra başvuru için giden kişinin kimliği mutlaka yanında bulunmalıdır.

E-devlet üzerinden başvuru yapmak isteyenler sistemde sosyal yardım kısmına girerek gerekli bilgileri doldurmalıdır. Ancak e-devlet üzerinden tüm yardımlara başvuru yapmak mümkün değildir. Nakdi yardımlara başvuru yapılabilmektedir. E-devlet üzerinden başvuru yaparken iletişim bilgilerinizin güncel olduğuna dikkat ediniz. Sosyal yardımlaşma vakıfları gerekli gördüğü durumlarda sizi vakfa davet ederek sizinle görüşmek isteyebilirler.

Kaymakamlık Yardım Ödemeleri Nereden Alınmaktadır?

Kaymakamlık sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına yardım için başvuru yapan kişiler başvuruların kabul olması durumunda ödemeleri nereden alacaklarını merak etmektedir. Düzenli yardımlar arasında bulunan şartlı sağlık, şartlı gebelik, şartlı eğitim; yaşlı, engelli aylıkları ve eşi vefat etmiş kadınlara yönelik yardımlar PTT’den alınmaktadır. Diğer nakdi yardımlar yani diğer aile, ulaşım ücreti ve vefat yardımı için çoğu vakıf IBAN istemektedir.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına verecek olunan IBAN başvuru sahibi adına olmalıdır. Aksi halde ödemelerde sorun çıkacağı için gecikmeler yaşanacaktır. Bulunduğunuz ilçedeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları ile görüşme sağlayarak ödemeler hakkında net bir bilgi almanız mümkün olacaktır.

Kaymakamlık Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? 2023
Kaymakamlık Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? 2023

Kaymakamlık Yardım Başvurusu Süreci

Kaymakamlık yardım başvurusu başvurunun gerçekleştiği anda başlamaktadır. Daha önce vakıf başvurusu yapmayan bireyler için genellikle hane ziyareti yapılmaktadır. Bu durum yardımlara karar veren komisyon tarafından belirlenmektedir. Komisyonun talep ettiği durumlarda hane ziyareti gerçekleşmektedir. Başvuru yapan kişilerin hane olarak durumu incelenir gerekli bilgiler alınır ve dosya toplantıya girer.

Kaymakamlık yardım başvurusu süreci, dosyanın toplantıda sonuçlanmasının ardından devam eder. Sistem üzerinden gerekli işlemler yapılmaktadır. Olumlu ya da olumsuz bir şekilde vakfın haftalık toplantısında sonuçlanmaktadır. Başvuru sürecinde yardımlar en geç 1 ay içinde sonuçlanmaktadır. Sosyal yardım başvurularının sonuçlanmasının ardından kişilerin verdikleri telefon numaralarına mesaj gitmektedir. Bunun yanı sıra e-devlet üzerinden de yardım başvurusu süreci takip edilebilmektedir.

Guncelbasvuru.com içeriklerini herhangi bir mecrada izinsiz kullanmak telif ihlalidir. Aktif link vererek sitemizi kaynak olarak gösterip içeriklerimizden alıntı yapabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

 1. Mayıs 9, 2023

  3cocugum var 3 de okula gidiyor yardıma ihtiyacım var kiraciyiz eşimin çalıştığı oraya gidiyor ekmek parası zorlaniyoruz engelli kardeşime bakıyorum çocuklarıma yardim maddi destek

 2. Mayıs 9, 2023

  Kiracıyız eşim işsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir