1. Anasayfa
 2. Haberler

Kıdem Tazminatı Alma Şartları Nelerdir? Başvurusu 2023

Kıdem Tazminatı Alma Şartları Nelerdir? Başvurusu 2023
Kıdem Tazminatı Alma Şartları Nelerdir, Başvurusu 2023
0

Kıdem Tazminatı Alma Şartları Nelerdir? Çalışma hayatınız her zaman güzel bir şekilde devam etmiyor olabilir. Kimi zaman iş yerinize uyum sağlama kimi zaman ise patronunuzla anlaşma sağlama konusunda zorluklar yaşayabilirsiniz. Böyle bir durumda da işten ayrılmak isteyebilirsiniz. İşten ayrıldığınızda ise çoğu kişi geçim sorunu yaşayacağı için uyum sağlayamadığı ve zor günler geçirdiği yerde işe devam etmeye çalışabilir. Ancak günümüzde bu zorluklara katlanmak zorunda değilsiniz. Çünkü kıdem tazminatı sizleri anlaşamadığınız kişilerle çalışmadan kurtarmaktadır.

Kıdem Tazminatı Alma Şartları Nelerdir? Başvurusu

Kıdem tazminatı sayesinde iş yerinden ayrıldığınızda iş yerinizden belli miktarda para alabilirsiniz. Tabi bu tazminatı almak için de bazı şartları sağlamanız gerekir. Kıdem tazminatı herkese ödenmediğinden dolayı şartları sağlamazsanız bu hizmetten yararlanmanız mümkün olmayacaktır. Peki, kıdem tazminatı alma şartları nelerdir başvurusu nasıl yapılır?

Kıdem Tazminatı ile Hakkınızı Her Zaman Alın

İşvereninizle anlaşamadığınız durumlarda kimi zaman haksızlığa uğrayabilir ve işinizden edilebilirsiniz. Böyle bir durumda da kıdem tazminatı alma hakkınızı kullanmanız gerekir. Tabi tüm bunları yapabilmek için de kıdem tazminatı almak için şartları sağlamanız gerekmektedir. Bu şartlar ise şu şekildedir:

 • 4857 sayılı İş Kanunu’na göre işçi olmanız gerekir. Bazı meslek grupları işçi sayılmadığı için kanuna göre işçi sayılan grupta yer almanız durumunda kıdem tazminatından yararlanabilirsiniz.
 • Kıdem tazminatı alabilmek için aynı işverenin iş yerlerinde en az 1 yıl çalışmış olmanız gerekir.
 • İş sözleşmesini haklı fesih sebebinin olması gerekmektedir.

İş sözleşmesi yapılırken süresi belirli veya belirsiz olabilir. Belirli süreli iş sözleşmelerinde sözleşmede yer alan sürenin sonunda işiniz sonlandıysa eğer kıdem tazminatı almanız mümkün değildir. Ancak belirli süreli iş sözleşmeniz bitmeden işvereniniz sizi haksız yere çıkardıysa ya da sizler işçi olarak haklı olarak sözleşmenizi feshettiyseniz kıdem tazminatı alabilirsiniz. Bu sayede de hakkınızı aramayı başarmış olursunuz.

Kıdem Tazminatı Alma Şartları Nelerdir, Başvurusu
Kıdem Tazminatı Alma Şartları Nelerdir, Başvurusu

Kıdem Tazminatını Ne Kadar Süre İçerisinde İsteyebilirsiniz?

Kanunlarda hem işçi hem de işveren hakları her zaman düşünülmüştür. Bu yüzden de kıdem tazminatı hak talebinde bulunmak için belirli bir süre konulmuştur. Bu süreyi aşmanız durumunda kıdem tazminatı başvurusu yapma hakkınız elinizden alınmıştır.

İş yerinizden ayrıldıysanız ve kıdem tazminatı alma şartlarını da sağlıyorsanız kanunda sizlere tanınan süre içerisinde kıdem tazminatına başvuru yapmanız gerekecektir. Kıdem tazminatınızı isteme talebiniz zaman aşımına uğramadan önce sizler de kıdem tazminatınızı isteyerek alabilirsiniz. Kıdem tazminatınızı istemek için ise zaman aşımı süresi iş akdinizin feshinden itibaren 5 yıl olmaktadır. İş sözleşmenizin feshinden itibaren kıdem tazminatınızı alamadıysanız eğer 5 yıl içerisinde dava açarak kıdem tazminatınızı isteme hakkına sahip olabilirsiniz. Eğer bu süre 5 yılı geçmişse kıdem tazminatı almak için dava açmanız mümkün olmayacaktır.

Kıdem Tazminatını Kimler Alamaz?

Kıdem tazminatını alabilmek için belirli şartlar vardır ve bu şartların içinde de en önemlisi tabi ki de 4857 sayılı İş Kanunu’na göre işçi sayılmak yer alır. Pek çok çalışan bu kanuna göre işçi sayılamayacağı için kıdem tazminatına başvuru yapma hakkı da olmayacaktır. Bu kanuna göre işçi sayılmayan kişiler ise şu şekildedir:

 • Sporcular kıdem tazminatı alamazlar.
 • Çıraklar kıdem tazminatı alamazlar.
 • Ev hizmetlerinde çalışanlar kıdem tazminatı alamazlar.
 • Deniz ve hava taşıma işlerinde çalışanlar kıdem tazminatı alamazlar.
 • 50’den az işçinin çalıştığı (50 dahil) tarım ve orman işlerinin yapıldığı işyerlerinde veya işletmede çalışanlar kıdem tazminatı alamazlar.
 • Aile ekonomisi sınırları içinde kalan tarımla ilgili her çeşit yapı işlerinde çalışanlar kıdem tazminatı alamazlar.
 • Rehabilite edilenler kıdem tazminatı alamazlar.
 • Bir ailenin üyeleri ve 3’üncü dereceye kadar (3’üncü derece dahil) hısımları arasında dışardan başka biri katılmayarak evlerde ve el sanatlarının yapıldığı işlerde çalışan kişiler kıdem tazminatı alamazlar.
 • Esnaf ve Sanatkarlar Kanunu’nun 2’nci maddesinin tarifine uygun üç kişinin çalıştığı işyerlerinde çalışan kişiler kıdem tazminatı alamazlar.
Kıdem Tazminatı Alma Şartları Nelerdir, Başvurusu 2023
Kıdem Tazminatı Alma Şartları Nelerdir, Başvurusu 2023

Bu gruptan olup da çalışan biriyseniz ve iş yerinizden sizi haksız yere çıkarsa bile kıdem tazminatı almanız mümkün olmayacaktır. Çünkü bu grupta çalışan kişiler kanuna göre işçi sayılamamaktadır. Kıdem tazminatı da işçilere verilen bir tazminat olduğu için bu meslekte olanların kıdem tazminatı hakları olmayacaktır. Eğer bu grup içinde değilseniz ve haksız yere ya da işçi olarak haklı olduğunuz bir durumdan dolayı işinizden ayrıldıysanız kıdem tazminatı alma şartları nelerdir başvurusu nasıl yapılır soruları hakkında her şeyi öğrenerek hakkınızı arayabilirsiniz.

Guncelbasvuru.com içeriklerini herhangi bir mecrada izinsiz kullanmak telif ihlalidir. Aktif link vererek sitemizi kaynak olarak gösterip içeriklerimizden alıntı yapabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir