1. Anasayfa
 2. Yardım Başvuruları

Kızılay Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Şartları 2023

Kızılay Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Şartları 2023
Kızılay Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır, Başvuru Formu ve Şartları
0

Kızılay yardım başvurusu nasıl yapılır? Başvuru formu ve şartları nelerdir? Kimler başvuruda bulunabilir? Kızılay para yardımı, gibi sorular internet üzerinde sıklıkla aranan konulardır.

Kızılay Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Şartları 2023

Şu anda ülkemizde bir ekonomik kriz patlak vermiş durumdadır. Bu nedenle belediyeler, vakıflar, yardım kuruluşları ve benzeri birçok kuruluş maddi geçim sıkıntısı yaşayan ve yardıma muhtaç insanlara ellerinden gelenin fazlasını yaparak yardımcı olmaya çalışmaktadırlar. Maddi imkansızlıklarla boğuşmakta olan insanlara bir yardım eli de Kızılay’dan geldi. Kızılay yetersizlikler yaşayan ve kimsesiz insanlara yardım için kollarını sıvadı ve insanların yaralarına merhem olmaya çalışıyor.

Kızılay Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kızılay yardım başvurusu nasıl yapılır? Kızılay’a başvuru yapabilmek için ikamet ettiğiniz il ya da ilçenin Kızılay temsilciliğine bizzat giderek başvuruda bulunmanız gerekir. Kızılay ülkemizdeki bütün şehirlerde temsilcilik bulundurmaktadır. Bir başka yol ise ALO 168 hattını arayarak telesekreter yardımıyla bağlanmak istediğiniz birim ile görüşme yapıp yardım başvurusu da yapabilirsiniz. Ancak ALO 168 üzerinden yapacağınız başvurular ön başvuru olarak nitelendirilmektedir.

Farklı olarak Kızılay resmi sitesi olan kizilay.org üzerinden iletişim kısmına girip orada bir form da doldurabilirsiniz. Bu linke tıklayarak resmi web sitesine gidebilirsiniz. Kızılay’a resmi sitesi, ALO 168 ve kendilerine ait Whatsapp numarası üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kızılay Sosyal Yardımları

Kızılay sosyal yardımlar konusunda birden çok konuda yardım yapmaktadır. Yapılan sosyal projelerle ihtiyaç sahipleri ihtiyaçlarını giderirken bu projeler sayesinde insanların yüzleri bir nebze de olsa gülmekte. Aşağıda sizler için Kızılay tarafından yapılan sosyal yardımları liste halinde verdik. İşte Kızılay tarafından yapılan sosyal yardımların listesi:

 • Giyecek eşya yardımı
 • Doğum yapan çiftlere bebek bezi, mama ve benzeri yardımlar
 • Afetzedeler için afet ve acil durum yardımı
 • Asgari geçim desteği adı altında nakit para yardımı
 • Eğitim öğretim görmekte olan öğrencilere burs ve kırtasiye yardımları
 • Kimsesiz ve barınacak yeri olmayan vatandaşlar içi barınma yardımı
 • Sağlık alanında ihtiyaç duyulan yardımlar için verilen destekler
 • Tıbbi araç ve cihaz yardımları, engellilere yardımlar
 • Ramazan aylarında yardımlar
 • Gıda ve yiyecek kolileriyle yapılan yardımlar
 • Geçici konaklama yardımı

Kızılay Sosyal Yardımlarına Kimler Başvurabilir?

Başvuru yapmayı düşünen her vatandaşın aklına Kızılay sosyal yardımlarına kimler başvurabilir sorusu gelebiliyor olabilir. Kızılay sosyal yardımlarına maddi imkansızlıklar yaşayan, geçim sıkıntısı çeken, kimsesiz ve yardıma muhtaç her insan başvuru yapabilir. Herkes başvuru yapabileceğinden dolayı Kızılay bazı vatandaşlara başvuru yapmaları durumunda öncelik tanıyabilir. Bu da gerçekten ihtiyacı olduğundan kaynaklı olan bir durumdur. Peki bu öncelik tanınan vatandaşlar kimlerdir? Öncelik tanınan vatandaşları sizler için aşağıda bir liste halinde yazdık. İşte Kızılay sosyal yardımlarında öncelik tanınan vatandaşlar:

 • Bakıma muhtaç yaşlılar
 • Kocasından ayrılmış ya da kocası vefat etmiş dul kadınlar
 • Engeli bulunan vatandaşlar
 • Kronik hastalıkları yüzünden bir işe girebilme durumu olmayan vatandaşlar
 • Kimsesiz ve yoksul vatandaşlar
 • Savaştan kaçmış mülteciler ve sığınmacılar
 • İşten çıkarılmış ve henüz iş bulamamış vatandaşlar
 • Kalacak yeri olmayan vatandaşlar
 • Örgün olarak öğretim görmekte olan öğrenciler
 • Sosyal olarak aile, arkadaş gibi çevrelerden dışlanmış kişiler
 • Şiddet mağduru olan kadınlar, erkekler
 • Mevsimlik çalışan tarım işçileri
 • Madde bağımlısı şahıslar gibi birçok kişiye Kızılay öncelik tanımıştır. Onların sorunlarının diğer sorunlara göre daha önemli olduğunu düşündüğünden dolayı Kızılay böyle bir karara varmıştır.
Kızılay Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır, Başvuru Formu ve Şartları 2023
Kızılay Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır, Başvuru Formu ve Şartları 2023

Kızılay Doğum Yardımı

Kızılay doğum yardımı yeni doğum yapmış anneler için bebekleri 12 aylık bir büyüme durumuna gelene kadar, onların maddi durumlarına yardım yapmak adına bir nebze de olsa yardımcı olmayı hedeflemiştir. Kızılay bu projenin adını Sevgi Bohçası koymuştur. Sevgi Bohçası projesindeki amaç anneye ve bebeğe gereken giyecek eşya, hijyenik yardımlar (bebek bezi), gerekmekte olan gıda malzemesi (mama) gibi birçok alanda yardımcı olmaktır. Sevgi Bohçası projesinden gerçekten yardıma muhtaç çiftler yararlanabilmektedir. Tüm bu yardımların yanında Kızılay anne adayı kadınlara annelikle ilgili bilgiler ve bebek bakımı hakkında birçok sunum yaparak bilgilendirme yapmaktadır.

Sevgi Bohçası projesi adına siz de bir bağış yapmak istiyorsanız telefonuzu açıp ‘Mesajlar’ bölümünden bir yeni mesaj oluşturarak, yeni mesaj bölümüne ‘SEVGI’ yazıp 2868’e mesaj atarak 10 TL gibi cüzi bir miktar yardımcı olarak bebeklerin yardımına ufak da olsa bir el uzatmış olabilirsiniz.

Kızılay Yardım SMS

Kızılay için yardım SMS’i atmak istiyorsanız aşağıda sizlere yazmanız gereken mesajları ve iletilmesi gereken numarayı aşağıda cüzi bir miktar da olsa bağış yapabilmeniz için vereceğiz.

‘GIYIM’ yazıp 2868’e mesaj atarsanız 10 TL göndermiş olursunuz ve bu Kızılay’ın giyim için kullanılacak sermaye bölümüne gidecektir.

‘AFET yazıp 2868’e mesaj atarsanız 10 TL göndermiş olursunuz ve bu Kızılay’ın Göç Yardımı adında kullanılacak sermaye bölümüne gidecektir.

‘EĞİTİM’ yazıp 2868’e mesaj atarsanız 10 TL göndermiş olursunuz ve bu Kızılay’ın eğitim adı altında kullanılacak sermaye bölümüne gidecektir.

Kızılay Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır, Başvuru Formu ve Şartları
Kızılay Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır, Başvuru Formu ve Şartları

Guncelbasvuru.com içeriklerini herhangi bir mecrada izinsiz kullanmak telif ihlalidir. Aktif link vererek sitemizi kaynak olarak gösterip içeriklerimizden alıntı yapabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir