1. Anasayfa
  2. Ana Sayfa

Koruyucu Aile Olma Şartları Nelerdir? Başvurusu

Koruyucu Aile Olma Şartları Nelerdir? Başvurusu
0

Anne baba olmak isteyen pek çok kişi vardır. Ancak kimi zaman anne baba olmak tıbbın yardımıyla bile mümkün olmamaktadır. Böyle bir durumda da anne baba olmak isteyenler hep bir çocuk özlemiyle yaşamaktadır. İçinizde sizinle birlikte her zaman yaşayacak bir çocuk özlemiyleyaşamak yerine de evlat edinmeyi deneyebilirsiniz. Ancak evlat edinmek sanıldığı kadar kolay değildir. Bu yüzden evlat edinme yerine koruyucu aile olmayı da gönül rahatlığı ile deneyebilirsiniz.

Koruyucu aileler, ailesinin yanında yaşayamayan ve 0-18 yaş arasında devletin baktığı çocuklara bakan ailelerdir. Devlet kurumunda sevgiden ve aile hayatından yoksun çocukların olması yerine sizlerin koruması ve sevgisi altında çocukları yetiştirmeniz mümkündür. Bu sayede de çocuğun psikososyal açıdan iyi bir şekilde yetişmesini sağlayabilir ve içinizdeki evlat sevginizi de bir çocukla birlikte yatıştırabilirsiniz. Tabi tüm bunları yapabilmek için de koruyucu aile olmak için gerekli olan şartları sağlamanız gerekir. Peki, koruyucuaileolmaşartlarınelerdirbaşvurusu nasıl yapılır?

Koruyucu Aile Olmanın Şartlarını Sağlayarak Bir Çocuğa Aile Olabilirsiniz

Koruyucu aile olarak devlet kurumunda yaşamak zorunda kalan çocuklara annelik ve babalık yapabilirsiniz. Tabi bunu yapabilmek için de bazı şartları sağlamanız gerekecektir. İşte o şartlar ise şu şekildedir:

  • Koruyucu aileliğe başvuru yapabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekmektedir.
  • 25-65 yaş arasında olmanız gerekmektedir.
  • Düzenli bir gelirinizin olması gerekmektedir.
  • Türkiye’de ikamet ediyor olmanız gerekmektedir.
  • En az ilkokul mezunu olmanız gerekmektedir.

Tüm bu şartları sağladıktan sonra koruyucu aile olma başvurusu yapabilirsiniz. Koruyucu aile olma işlemlerinden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sorumludur. Sizler de bu hizmet sayesinde bir çocuğa koruyucu aile olmak isterseniz il müdürlüklerindeki koruyucu ailelik birimine başvuru yapmanız gerekir.

Başvurunuzu yaptıktan sonra sizlerden istenen gerekli belgeleri de hazırlayarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Tüm belgelerinizi eksiksiz bir şekilde tamamladıktan sonra tabi ki de belgeleriniz incelenecek ve koruyucu aile olmaya hak kazanıp kazanmadığınız hakkında sizlere bilgi verilecektir. Koruyucu aile olmaya hak kazandıktan sonra da çocuk ile birlikte tanıştırılır ve çocukla ailenizin uyum süreci takip edilerek çocuğun sizlerle yaşamasına izin verilir.

Koruyucu Aile Olurken Çocuğu Seçebilme Şansınız Var mıdır?

Koruyucu aile olma şartları nelerdir başvurusu nasıldır sorularına cevap aradıktan sonra koruyucu ailesi olmak istediğiniz çocuğu seçip seçemeyeceğinizi merak edebilirsiniz. Koruyucu aile olmak istediğinizde başvurunuzu yaparken çocuğun cinsiyetini ve yaş aralığını belirtebilirsiniz. Kurumdaki çocukları görüp seçme şansını olmadan sadece yaş ve cinsiyet belirleme imkanı sizlere sunulurken aile durumunuz incelenerek de uzmanlar tarafından sizlere çocuk hakkında tavsiyeler verilebilir. Bu tavsiyeler sonucunda da koruyucu ailesi olacağınız çocuk konusunda daha esnek olmanız tavsiye edilir.

 

Çocuğun koruyucu ailesi olduktan sonra çocuğu evlat edinip edinemeyeceğinizi de merak edebilirsiniz. Koruyucu aile olmak ile evlat edinme arasında büyük bir fark vardır. Bu yüzden koruyucu aile iken çocuğu evlat edinmek isterseniz öncelikle çocuğun biyolojik ailesinin iznine ihtiyacınız olacaktır. Çocuğun ailesi izin verdikten sonra evlat edinme işlemlerini başlatabilirsiniz.

Koruyucu aile ve evlat edinme arasındaki bu temel fark dışında bir de koruyucu aile olmak isteyenler bekar ya da çocuklu aileler de olabilmektedir. Ancak evlat edinmek isteyen çiftlerin 30 yaşını doldurmuş olması veya en az 5 yıldır evli olması gerekmektedir. Koruyucu aileler için bu durum söz konusu değildir. Bu yüzden sizler de güvenle ve daha kolay bir şekilde koruyucu aile olmayı deneyerek bir çocuğun topluma karışmasına katkı sağlayabilirsiniz.

Çocuğun Akrabaları Koruyucu Aile Olabilir mi?

Koruyucu ailelerin baktığı çocuklar biyolojik ailesini kaybetmemiş ancak bazı sorunlardan dolayı aile ile birlikte yaşayamayan çocuklar olmaktadır. Ailesinin kim olduğu belli olan çocuklar oldukları için de çoğu zaman çocukların akrabası da koruyucu aile olmak isteyebilir. İşte bu noktada önemli olan en büyük kriter tabi ki de çocuğun hikayesi olmaktadır.

Devletin gözetimi altında olan her çocuğun farklı bir hikayesi olabilir. Bu durumda uzmanlar öncelikle çocuğun hikayesine bakarken daha sonra akrabanın isteğinin olup olmadığına bakar. Eğer çocuk akraba ile yaşarken onun ihmal edileceği düşünülüyorsa böyle bir durumda akrabalar çocuğu istese bile çocuk için koruyucu aile olmaları mümkün olmayacaktır.

Guncelbasvuru.com içeriklerini herhangi bir mecrada izinsiz kullanmak telif ihlalidir. Aktif link vererek sitemizi kaynak olarak gösterip içeriklerimizden alıntı yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir
BİM Yağ Fiyatları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir