1. Anasayfa
 2. Kripto Haber

Kripto Para Analizi Nasıl Yapılır? (Temel – Teknik – Grafik)

Kripto Para Analizi Nasıl Yapılır? (Temel – Teknik – Grafik)
0

Kripto Para Analizi Nasıl Yapılır? (Temel – Teknik – Grafik)

Kripto Para Analizi Nasıl Yapılır? Kripto paralar ile nasıl kazanırım? Sistem nasıl işliyor? Ne yaparsam çok kazanırım? Ne yaparsam zarar ederim? gibi sorular, kripto paralar hayatımıza girdiği andan itibaren, merak edilen sorular halini almıştır. Kripto para konusunda en önemli en kritik konular, analiz, takip ve güncelliktir. Bu noktada analiz kavramı öne çıkmaktadır. Çünkü doğru analiz kazandırır yanlış analiz ve yorumlama ise kaybettirir demek çok ta yanlış bir yorum olmayacaktır. Kripto para analizi ve dolayısıyla kripto para analizi nasıl yapılır konuları, kripto dünyasında yerini alan ve almaya çalışan kişilerin göz ardı edemeyeceği kadar değerli olmuştur.

Kripto Para Analizinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Günümüzün, çağımızın trendi haline gelen, kimilerine göre büyük bir balon ve bir gün patlayacak, kimilerine göre ise geleceğin parası ve gelecek kripto paralar ile şekillenecek. Hangisi doğru zaman gösterecek ama bir gerçek var ki hayatımıza girdiğinden bugüne, çok kişiyi zengin etti çok kişiyi de batırdı. Peki bu kazanç ve kayıplar nasıl oluyor. Ne kazandırıyor ne kaybettiriyor. Bunları net olarak bilmek imkansızdır. Bu konuda yapılabilecek tek şey derin bir şekilde analiz, doğru yorumlama ve hislerinizdir. Tabii biraz da şans gerekmektedir. Kripto para analizinde dikkat edilmesi gerekenler konusunu aşağıdaki gibi maddeleştirmek mümkündür;

 1. Reel hayatımızda, ülkeler arasında ve sosyal medya dahilindeki düşünceler, yorumlar değerlendirmelerin takibi ve yorumlanması gerekir.
 2. Kripto para piyasasını tek bir açıdan yani tek bir kripto para üzerinden değil de genel olarak ele alıp öyle analiz edilmelidir.
 3. Eldeki varlığın talep ve arz durumuna dikkat edilmesi ve kontrol edilmesi gerekir.
 4. Alım satım kararı en önemli karardır. Doğru zamanda olmalıdır. Sabır ve dikkat çok önemlidir.
 5. Yatırım konusunda psikolojik olarak durumunuz önemlidir. Dolayısıyla hareketlenme sürecinde çok dikkatli olunmalıdır.
 6. Eldeki varlığın geçmişini, temelini ve hareketlerinin şeklini iyi analiz etmek çok önemlidir.

Kripto Para Analizi Nasıl Yapılır, (Temel - Teknik - Grafik)

Kripto Para Analizi Nasıl Yapılır?

Kripto para yatırımlarında ve süreçteki işlemlerinizde başarı ve başarısızlık, tamamen yapılan analizlerin yanlış olması, analizlerin doğru yorumlanmaması, analizlere rağmen kişisel yani duygusal olarak hislerle hareket edilmesi ya da sabırsız ve fevri hareketlere göre oluşmaktadır. Kripto para analizi yöntemleri nelerdir diye düşünüldüğünde karşımıza 3 farklı analiz yöntemi çıkmaktadır.

1. Kripto Para – Temel Analiz:

Kripto para dünyasında analiz yapmak için ilk adım adından da anlaşılacağı gibi temel analizdir. Kripto para temel analiz nedir diye düşünüldüğünde en kısa tanımı ile, kişinin varlık yani elindeki kripto paraları, kullanan kişi sayısı yani kullanım hacmi, kullanım alanları, projenin arkasında olan ekip ya da kurumu gibi başlıklarla derinlemesine incelenmesidir.

İnceleme ile edinilen veriler doğrultusunda, eldeki varlığın süreçteki durumu hakkında fikirler oluşmaya başlar. Yatırımcılar bu verilere göre varlığı yönetme konusunda kararlar almaya başlarlar. Temel analiz sayesinde, yatırımcının elindeki varlığın değerini ne şekilde gördüğüne bağlı olarak, yani gelecekte faydalı mı olur olmaz mı öngörüsüne göre karar almak mümkün olmaktadır.

2. Kripto Para – Teknik Analiz:

Teknik analiz kavramı, temel analizdeki inceleme ve karar alma sürecinden farklı olarak fiyatların, nasıl bir sistemde gittiğine yani daha teknik detayların olduğu bir analizdir. Bu analizi yapmakta devamında yorumlamakta oldukça dikkat, bilgi ve deneyim ister. Teknik analiz, kişinin bilgi eksikliği ve psikolojik etkenlerle aldığı kararlara neden olabilmekte ve başarısızlık halinde de kripto parayı suçlama hissi yaratabilmektedir. Çünkü efsane futbol menajeri Alex Ferguson’un dediği gibi “istatistik mini etek gibidir ve her şeyi göstermez”. Bu yanılsamaya düşmemek gerekir.

En önemli konu, temel analizi baz alarak teknik analizleri yorumlamak ve öyle kararlar almaktır. Kripto para teknik analizi nasıl yapılır sorusuna ise bazı araçlar yardımıyla demek doğru olacaktır. Bu araçlara genel olarak indikatör denir. İndikatörler sayesinde ortaya çıkan bilgilerin meydana getirdiği grafiklere de formasyon denmektedir. Teknik analizin içerdiği temel özellikler şunlardır;

 • Bir varlığın trend hikayesini anlamaya çalışmak.
 • Teknik analizde aranan esas cevap fiyatta artış mı yoksa düşüş mü olacağıdır.
 • Teknik analiz de genel olarak kabul edilen, fiyat olgusunun döngüler ve patenler içinde bulunduğudur.
 • Teknik analiz tek başına baz alınmamalıdır. Borsalar, piyasa haberleri, genel psikolojik ortam gibi verilerle beraber aynı potada değerlendirilmeli ve karar alınmalıdır.

3. Kripto Para – Grafik Analiz:

Grafik analizi kavramı aslında teknik analiz ile oldukça benzerdir. Grafik analizi yapmak için biraz matematik bilgisi gerekmektedir. Matematik bilgisi daha kolay bir şekilde grafikleri okumaya destek olacaktır. Kripto para grafik analizi nedir sorusuna kısaca; piyasadaki mevcut fiyatlarla, geçmiş ve gelecek dönem hareketleri değerlendirerek bir tahmin yapmayı sağlayan bir yol haritasıdır. Teknik analiz yapmadan, grafik analiz yapmak sağlıklı olmayacaktır.

Teknik analiz yapmayı bilmiyor ya da beceremiyorsanız bu konuda ücret karşılığı destek verecek uzmanlar bulunmaktadır. Sosyal medya üzerinden bu kişi ve kurumlara ulaşmak mümkün olmaktadır. Tabi bu konuda gerçekten güvenilir yerler ya da kişiler olması çok önemlidir. Bu konuda güvenilir platformları bulmak ve kullanmak sağlıklı olacaktır. Bir diğer teknik analizi öğrenme yöntemi de internet üzerinden bulacağınız ve alacağınız eğitimler veya incelemelerdir. Bu eğitimler ya da incelemeler sayesinde kendi kendinizi de bu konuda geliştirmeniz mümkündür.

Kripto Para Analizi Nasıl Yapılır 2023

Guncelbasvuru.com içeriklerini herhangi bir mecrada izinsiz kullanmak telif ihlalidir. Aktif link vererek sitemizi kaynak olarak gösterip içeriklerimizden alıntı yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir