1. Anasayfa
 2. Yardım Başvuruları

Kütahya Belediyesi Hilal Kart Başvurusu – Başvuru Formu (Gıda, Para Yardımı) 2023

Kütahya Belediyesi Hilal Kart Başvurusu – Başvuru Formu (Gıda, Para Yardımı) 2023
Kütahya Belediyesi Hilal Kart Başvurusu - Başvuru Formu (Gıda, Para Yardımı) 2023
0

Kütahya Belediyesinin uyguladığı Hilal Kart başvurusunu yapmak isteyen vatandaşların bu yazıyı okumaları onlara yardımcı olacaktır.

Kütahya Belediyesi Hilal Kart Başvurusu – Başvuru Formu (Gıda, Para Yardımı) 2023

Ege Bölgesi’nde bulunan Kütahya ilinin genel olarak geçim kaynağı tarım ve sanayiye dayanmaktadır. Öncelikle yaşam koşullarının da bir hayli güçleşmesi ile beraber başta İstanbul Büyükşehir Belediyesi olmak üzere, ülkenin dört bir yanında hizmet veren belediyelerin yaptığı sosyal yardımların sayısı bir hayli artmaktadır. Özellikle tüm dünyayı etkisi altına alan covid-19 hastalığının peşine bir de ekonomik kriz ortaya çıkınca işverenlerin işçi çalıştırma gücünde de bir hayli düşüş yaşandı.

Bu düşüş ve gerilemeler yüzünden işten çıkarılma gibi olaylar yaşanmaya başladı ve insanlar maddi açıdan büyük zorluklarla karşılaşmaya başlayınca Kütahya Belediyesi, yardıma ihtiyacı olan Kütahyalı vatandaşlara destek olma gayesiyle Hilal Kart projesini uygulamaya başladı ve yararlanan vatandaşların sayısı da bir hayli arttı.

Kütahya Belediyesi Hilal Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Pekala herkesin de merakla aradığı Kütahya Belediyesi Hilal Kart Başvurusu nasıl yapılır sorusuna cevap nedir? Kütahya şehrinde yaşamakta olan vatandaşların Kütahya Belediyesi Hilal Kart Başvurusunu yapabilmelerinin birçok yolu mevcut. Bunlardan en bilindik yol ikametinize en yakın il veya ilçe belediye binasına gidip başvuruda bulunacak kişilerin şahsen ilgili birimde form doldurmak üzere binaya erişim sağlaması gerekmekle beraber, istenilen bilgiler Sosyal Değerlendirme Kurulu tarafından incelendikten sonra Kütahya Belediyesi yardım kategorilerinden hangisinin uygun görüldüğü kesinleşmektedir.

Başvurmanın bir başka yolu ise Kütahya Belediyesine ait vatandaş hizmetleri telefon numarasını aramaktır. 0 (274) 999 19 43 tanımlı numarayı arayarak telesekreter yardımıyla Kütahya Belediyesi Sosyal Yardım İşlerine ulaşarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Bu iki seçeneğin yanında oraya gitmeye veya arayarak iletişim kurmaya gerek kalmadan resmi internet sitesi üzerinden de Kütahya Belediyesi Yardım İşleri Müdürlüğü’ne ait form doldurma sayfasına direkt ulaşabilir ve başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Konuya dair sorularınızı yöneltmek veya taleplerinizi alacak yetkililere ulaşmak içinse yine aynı birimin telefon numarasını kullanabilirsiniz. Vatandaşların müdürlüğe direkt olarak başvurması halinde yapılan ikinci el eşya dağıtımı, sünnet veya düğün yardımı, bebek veya hasta bezi yardımı, tek seferlik gıda dağıtımı, başarılı öğrencilere verilen ödül bursları kategorilerinde ise herhangi bir kritere bakılmamakta veya herhangi ek belge talep edilmemektedir. Bahsedilen yardımları düzenli yapılacak olması halinde ise gerekecek olan ek belgeler hakkında Belediye yetkilileri bilgilendirme sağlamaktadır.

Kütahya Belediyesi Yardımları Nelerdir?

Kütahya belediyesi yardımları nelerdir? Şu anda herhangi bir süre olmadan yürürlükte olan ve Kütahya Belediyesi tarafından sunulan Hilal Kart yardımı hakkındaki diğer önemli bir soru da yardımın ne kadar olduğuyla alakalı. Hanedeki kişi sayısı baz alınarak yardımın miktarının arttırıldığı bir sisteme sahip olan Hilal Kart uygulaması ile;

 • 1 kişilik yardım 150 TL,
 • 2 kişilik hane yardımı 190 TL,
 • 3 kişilik aileye 230 TL,
 • 4 kişilik aileye 270 TL,
 • 5 kişilik aileye 310 TL,
 • 6 kişilik aileye 350 TL,

Olarak maddi destek yapılmaktadır. Bu kartı, diğer sosyal desteklerden ayıran en önemli özelliği ise mahalle esnaflarında da geçiyor olma özelliğidir. Yani Hilal Kart sahipleri, kartlarına yüklenen bu bakiyeleri, anlaşmalı mahalle esnaflarından, banka kartı gibi kullanabilecekler. Kıyafetten gıdaya kadar pek çok alanda kullanılabilecek olan bu kartlar, POS cihazının bulunduğu her noktada kullanılabilir.

Kütahya Belediyesi Hilal Kart Başvurusu - Başvuru Formu (Gıda, Para Yardımı)
Kütahya Belediyesi Hilal Kart Başvurusu – Başvuru Formu (Gıda, Para Yardımı)

Kütahya Belediyesinin Hilal Kartına Kimler Başvurabilir?

Kütahya Belediyesinin hilal kartına kimler başvurabilir, bu kart kimlere verilir? Gibi sorular gelen en sık sorulardır. Hilal Kart da diğer tüm belediye destekleri gibi yardıma muhtaç olan, ihtiyaç sahibi ve tabii ki de Kütahya’da ikamet eden vatandaşlara veriliyor. Belediyelerin ihtiyaç sahibi karşılaştırması göz önünde bulundurulduğunda, söz konusu olduğunda, normal bireylere nazaran daha çok ihtiyacı olan, ciddi anlamda bu yardıma muhtaç olduğu için bu karttan faydalanabilecek kişi ya da kişileri şöyle listelemek daha uygundur;

 • Eşi vefat etmiş ya da eşinden ayrılmış dul kadınlar,
 • Hanesinde öğrenim gören çocukları olan ve maddi geliri eğitim masraflarını karşılamaya yetmeyen ihtiyaç sahipleri,
 • Herhangi bir düzenli geliri bulunmayan engelli ve yaşlılar,
 • Sağlık durumu çalışmasına el vermeyen ihtiyaç sahipleri,
 • Hane geliri asgari ücretin 3/1’inin altında kalan kişi ya da kişiler,

Bu listede yer alan kişi ya da kişiler Hilal Kart başvurusu yapabilirler. Başvuru sonucu belediye tarafından 1 ay içerisinde başvuru sahibine telefon yoluyla bildirilmektedir.

Kütahya Belediyesi Hilal Kart Başvurusu Sorgulama

Kütahya’da yaşıyor olan vatandaşlar Kütahya Belediyesi yardım başvurularını sorgulama amacı ile internet üzerinde aramalar yaparak başvuru sonuçlarına erişmek istiyorlar. Yapılmış olan başvurular binlerce olduğu için başvuru sonuçlarına da erişebilmek uzamaktadır. Bu süreç 3 ila 4 haftayı bulabilmektedir. Başvurusu kabul edilen vatandaşlara sms yoluyla ya da mail üzerinden ulaşım sağlanarak gerekli bilgilendirmeler yapılıyor. Bir diğer sorgulama yönteminde de ALO183 Sosyal Destek Hattı’nı arayarak, başvurunuzun sonuçlanıp sonuçlanmadığını öğrenmeniz mümkün. Kütahya Belediyesi’ne ait resmi internet sitesi üzerinden yapılan başvurularda da yine sms yoluyla ya da mail yoluyla bilgilendirme yapılabildiği gibi, site içerisinden başvuru sorgulama da rahatlıkla yapılabiliyor.

Kütahya Belediyesi Hilal Kart Başvurusu - Başvuru Formu (Gıda, Para Yardımı) 2023
Kütahya Belediyesi Hilal Kart Başvurusu – Başvuru Formu (Gıda, Para Yardımı) 2023

Guncelbasvuru.com içeriklerini herhangi bir mecrada izinsiz kullanmak telif ihlalidir. Aktif link vererek sitemizi kaynak olarak gösterip içeriklerimizden alıntı yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir