1. Anasayfa
 2. Haberler

Sağlık Bakanlığı Personel, İşçi Alımı Başvurusu – Başvuru Formu 2024

Sağlık Bakanlığı Personel, İşçi Alımı Başvurusu – Başvuru Formu 2024
0

Sağlık Bakanlığı Personel, İşçi Alımı Başvurusu Nasıl Yapılır? 2024

Sağlık Bakanlığı Personel, İşçi Alımı Başvurusu – Başvuru Formu ve Şartları Nelerdir? Sağlık Bakanlığı personel, işçi alımı 2023-2024 başvuru işlemleri yayınlanan resmi personel ve işçi alım ilanına göre yapılmaktadır. Mevcut senede ve gelecek dönemlerde de yapılacak personel ve işçi alımları için sözleşmeli sağlık personelleri, sürekli işçi ve diğer birimlere yönelik farklı başvuru kanalları belirlenmiştir. Bu başvuru kanalları üzerinden adayların tüm şartları karşılamaları halinde başvurularını istedikleri zaman yapmaları mümkündür. Sağlık Bakanlığı personel ve işçi alımı yayınlanan duyuruda belirtilen yol haritasına göre yapılması gerekmektedir.

Sağlık Bakanlığı sözleşmeli personel ve işçi alımına yönelik adayların ÖSYM tarafından yayınlanan tercih kılavuzuna göre ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi kısmından e – Devlet ile giriş yapıp veya T.C. kimlik numarası ve aday şifresi ile ilgili ekran kısmından başvurularını yapmaları mümkün olmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda da binlerce sürekli işçi ve personel alımı da sağlayan Sağlık Bakanlığı, gelecek yıllarda da Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) üzerinden personel ve işçi alımı sağlayabilmektedir. Bu kapsamda başvuru yapacak adayların gerekli tüm şartları karşılamaları halinde farklı başvuru kanalları üzerinden başvurularını yapmaları mümkün olmaktadır.

Sağlık Bakanlığı himayesinde personel alımı başvuruları son dönemlerde 2 farklı sistem üzerinden sağlanmaktadır.

 • İŞKUR
 • ÖSYM AİS

Sağlık Bakanlığı Personel alımı ÖSYM üzerinden yapılırken, işçi alımı İŞKUR üzerinden yapılmaktadır.

Sağlık Bakanlığı: Personel Alımı

Sağlık Bakanlığı: İşçi Alımı

Sağlık Bakanlığı: İŞKUR

Sağlık Bakanlığı: ÖSYM AİS

Sağlık Bakanlığı İşçi Alımı Şartları Nelerdir?

Sağlık Bakanlığı işçi alımı şartları alım yapılacak ilgili meslek kadrolarına göre belirlenmektedir. Temizlik görevlisinden sıhhi tesisatçıya, elektrikçiye, bilgisayar sistemlerinden diğer destek personellerine kadar farklı kadrolarda pozisyonlarda alım yapılması hedef görülmektedir. Bu şartlar kadrolara göre belirlenmektedir.

Sağlık Bakanlığı himayesinde iş verilecek işçilerin başvuru yapmaları için istenen önemli şartlar ise kısaca şu şekilde olmaktadır:

 1. En az 18 – 40 yaş sınırında olmaktır.
 2. Kamu kurum ve kuruluşlarında işçi alımına ilişkin diğer yönetmelik ve usullere uygun olmak.
 3. 527 sayılı Kanun hükümleri saklı kalmak kaydıyla 657 sayılı Kanun 48’inci maddesinde yer alan şartları taşımak olmaktadır.
 4. Hangi işçi kadrosunda alım yapılacaksa onun şartlarını taşımak olmaktır.
 5. Güvenlik soruşturmasından olumsuz yanıt almamaktır.

İŞKUR üzerinden gerçekleştirilmesi hedef görülen Sağlık Bakanlığı işçi alımlarına yönelik adayların kura çekiliş sonucuna göre işçi atamaları gerçekleştirilebilmektedir.

 

Sağlık Bakanlığı Personel Alımı Şartları Nelerdir?

Sağlık Bakanlığı personel alımı şartları arasında birçok belirtilen unsur yer almaktadır. Bu şartları sağlayan kişilerin ilgili kadroda işe alınmaları mümkün olmaktadır. Personel alımına yönelik alım sağlanacak pozisyon için özel şartlar belirtilmektedir. Bu özel şartların dışında ayrıca genel koşullara da bakılmaktadır. KPSS puan şartının sağlanması, kişinin memuriyete engel bir durumlarının olmaması veya işçi kadrosunda alım yapılacak kadrolara göre gerekli diğer şartların sağlanması istenmektedir.

Sağlık Bakanlığı himayesinde merkez ve taşra teşkilatları için sağlanacak personel alımlarına yönelik belirlenen genel şartlar kısaca şunlar olmaktadır:

 • KPSS puanını yeterli almış olmak vb.
 • Başvuru sağlanacak pozisyon için sayılan eğitim, deneyim ve diğer özel şartları karşılamak.
 • Sözleşmeli personel alımı veya işçi alımına yönelik genel usul ve esasları sağlamak.
 • 657 sayılı kanun kapsamında belirlenen genel şartları karşılamak.
 • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından olumsuz bir sonuç çıkmaması.

Sağlık Bakanlığı personel alımına yönelik farklı kadrolarda alım sağlanabileceği için genel ve diğer özel şartlar arasında bazı farklar olabilmektedir. Bu şartlara göre başvuru sağlayacak kişilerin tüm şart koşulları karşıladıklarından emin olmaları istenmektedir. Personel alımı yapılacak dönem için Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan resmi ilan makalesine göre burada yer alan güncel şartların sağlanması gerekecektir. Önceki yıldaki dönemlere ilişkin belirlenen söz konusu şartlar, yeni dönemde Sağlık Bakanlığı himayesinde görev yapmak isteyenler için ipuçları verecektir. Sağlık Bakanlığı personel alımı başvurusu yapmak isteyen aday kişilerin söz konusu şartları karşılamaları gerekmektedir.

Sağlık Bakanlığı Personel, İşçi Alımı Başvurusu - Başvuru Formu

Sağlık Bakanlığı Personel, İşçi Alımı Hangi Kadrolarda/Pozisyonlarda Yapılacak?

Sağlık Bakanlığı personel, işçi alımı haberlerinin yayınlanmasından sonra hangi kadrolarda/pozisyonlarda alım sağlanacağı da birçok kişi tarafından araştırılmaktadır. Son senelerde Sağlık Bakanlığı merkez ve taşra birimleri için birçok hastane himayesinde işlendirme edilmek üzere personellere, işçilere ihtiyaç duyulduğu belirtilmektedir. Sene boyunca belirli zaman aralıklarında personel, işçi alımı sağlayan Sağlık Bakanlığı, birçok farklı kadroda/pozisyonda alım yapabilmektedir.

Sağlık Bakanlığı personel, işçi alımı yapılan kadrolardan/pozisyonlardan bazıları kısaca şunlar olmaktadır:

 • Temizlik Görevlisi
 • Hemşire
 • Biyomedikal Cihaz Teknolojileri Personeli
 • Ebe
 • Güvenlik Görevlisi
 • Sağlık Teknikeri
 • Biyolog
 • Destek Personeli
 • Çocuk Gelişimcisi
 • Isıtma ve Sıhhi Tesisatçı
 • Dil ve Konuşma Terapisti
 • Fizyoterapist
 • Perfüzyonist

Sağlık Bakanlığı himayesinde işlendirme olunmak üzere en çok alım sağlanan sağlık personeli ve işçi kadroları/pozisyonları için aday kişilerin farklı şartları sağlamaları istenmektedir. Başvuru sağlanacak her bir kadro için özel olarak belirtilen şartların yanı sıra genel birçok şartların da karşılanması istenmektedir. Sağlık Bakanlığı himayesinde faaliyet gösteren çoğu farklı birimde de işlendirme edilmek üzere personel, işçi alımı sağlanmaktadır. Bu kapsamda adayların tüm şartları karşılamaları istenmektedir.

 

Sağlık Bakanlığı Personel, İşçi Alımı Başvuru Formu

Sağlık Bakanlığı personel, işçi alımı son günlerde birçok vatandaş tarafından araştırılan konu olmuştur. Araştırma sağlayan vatandaşlar bu konuyla ilgili başvuru şartlarının yanı sıra başvuru formunu da merak edip araştırmaktadır. Başvuru sağlayacak aday kişiler başvuru formu için İŞKUR üzerinden başvurularını sağlayabilecekleri öngörülmektedir. İŞKUR üzerinden başvurularını sağlayacak aday kişiler İŞKUR üzerinden belirtilen başvuru yollarını yapması gerekmektedir. Bu haritası şu şekilde olmaktadır. Personel alımı için başvuru sağlayacak kişiler İŞKUR üzerinden başvurularını yapmamalılardır.

 1. İŞKUR kaydının yapılması/bulunması.
 2. İŞKUR online işlemler sayfasında veya şubelerden uygun pozisyona başvurunun yapılması.
 3. Kura çekimi sonrasında diğer başvuru adımlarının izlenmesi.

İŞKUR üzerinden başvuruların yapılması için Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan personel, işçi alım ilanında ilgili maddelerde bu unsura yer verilmiş olması gerekmektedir. Sağlık Bakanlığı himayesinde başvuru yapacak sağlık personellerinin İŞKUR üzerinden başvuru yapmaları mümkün değildir. Bu durumda sadece işçi kadrosu için başvuru olanakları sağlanmaktadır.

Sağlık Bakanlığı Personel, İşçi Alımı Başvurusu - Başvuru Formu 2023

Guncelbasvuru.com içeriklerini herhangi bir mecrada izinsiz kullanmak telif ihlalidir. Aktif link vererek sitemizi kaynak olarak gösterip içeriklerimizden alıntı yapabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir