1. Anasayfa
 2. Yardım Başvuruları

SED Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Şartları 2023

SED Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Şartları 2023
SED Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır, Başvuru Formu ve Şartları
1

SED Yardımı başvurusu nasıl yapılır, başvuru formu ve şartları, kimler başvuru yapabilir gibi sorular internet üzerinde aratılmaya devam ediliyor. Bu yazımızda sizler için SED Yardımı ile ilgili bütün sorularınıza cevap vererek tek seferde bütün bilgiyi alabilmenizi sağlayacağız. Açılımı Sosyal ve Ekonomik Destek olan SED Yardımı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafınca durumu olmayan, maddi yetersizlikler yaşayan ailelere verilmektedir. Her ay verilen bu yardım insanların yaralarına bir nebze de olsa merhem olmaya yarıyor.

SED Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Şartları 2023

Bu yardıma başvuru yapacak olan vatandaşların aklına ilk gelen soru ise SED Yardımı başvurusu nasıl yapılır sorusu olmuştur. Bu yardımı alabilmek için Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne ya da Sosyal Hizmetler Merkezleri Müdürlükleri’ne giderek dilekçelerini vererek SED Yardımı’na başvuruda bulunabilirler. Bir başka başvuru yolu ise e-devlet portalı üzerinden yapılacak olan başvuru şeklidir.

Online olarak başvurunuzu gerçekleştirdikten sonra eğer bu yardımı almaya hak görüldüyseniz sizden bazı belgeler istenecektir. Daha sonra Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne ya da Sosyal Hizmetler Merkezleri Müdürlükleri’ne gidip o belgeleri ilgili birimlere vermeniz gerekmektedir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yapmış olduğu SED Yardımı için internetten başvuru yapmak istiyorsanız bu linke tıklayarak başvurunuzu oluşturabilirsiniz. E-devlete girmek için TC kimlik numaranızı daha sonra önceden belirlediğiniz şifrenizi girerek buradan başvurunuzu yapabilirsiniz.

SED Yardımını Kimler Alabilir?

SED Yardımını kimler alabilir? SED Yardımı alabilmek için gereken şartlar nedir? Gibi sorular da ayrıca araştırılan ve cevap aranan konuların başında gelmektedir. Sosyal ve Ekonomik Destek Yardımını alabilecek vatandaşların olması gereken sosyal konumlar ise şöyledir;

Ekonomik olarak sıkıntıda olan, geçim problemleri yaşayan ve bu yardımı aldığı takdirde bu sorunları minimum dereceye getirebilecek olan vatandaşlar.

18 yaş sınırını geçmiş, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın herhangi bir kurumunda yaşamayan ya da koruyucu aileden ayrılmış kişiler, herhangi bir işe girememiş ya da meslek sahibi olamamış ise SED Yardımı’ndan yararlanabilir.

Afetzede olmuş vatandaşlar da bu yardımdan yararlanabilir.

Kaza sonucu herhangi bir şekilde fiziken çalışmaya elverişli olmayan vatandaşlar da bu yardımdan faydalanabilir.

Doğduktan sonra kazanılmış ve yaşamının sonuna kadar kronik olarak yaşayacağı bir hastalığı bulunan vatandaşlar da SED Yardımı’nı kullanabilir.

SED Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır, Başvuru Formu ve Şartları 2023
SED Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır, Başvuru Formu ve Şartları 2023

SED Yardımı Başvuru Formu

SED Yardımı başvuru formunu doldurmadan bu yardımdan herhangi bir şekilde yararlanmanız pek mümkün değildir. Bu yardımı alabilmek için başvuru formunu size en yakın il ya da ilçe belediye binasına gidip içeride bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı birimine giderek sıranızı alıp başvuru formunu doldurabilirsiniz. Aynı şekilde e-devlet üzerinden de SED Yardımı alabilmek için başvuru formunu doldurabilirsiniz. Başvuru formunda genel olarak istenen bazı bilgiler vardır. Bu bilgileri sizler için aşağıda liste halinde verdik. İşte SED Yardımı başvuru formunda istenen bazı bilgiler:

 • Başvuru sahibine ait TC kimlik numarası, adı ve soyadı
 • Başvuru yapan vatandaşın aylık olarak gösterildiği maaş bordrosu
 • Vatandaşa ait iletişim bilgiler (telefon numarası, varsa e-mail adresi)
 • İkamet ettiği adres
 • İkamet ettiği hanedeki fertlerin temel bilgileri
 • Medeni durumu gibi bilgiler başvuru formunda yer almaktadır.

SED Yardımı Başvurusu İçin İstenen Belgeler

SED Yardımı başvurusu için istenen bazı belgeler vardır. Bu belgelerin çoğunluğunu e-devlet üstünden alabilirken bazılarını da muhtarlıktan temin edebilirsiniz.

 • Başvuru formu
 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 • Sağlık belgesi
 • Aylık gelir belgesi
 • İkamet belgesi
 • Muhtarlıktan alınacak fakirlik belgesi
 • Varsa çocuğunuzun öğrenci belgesi
 • Çocuğunuzun nüfus cüzdanı fotokopisi genel olarak istenen belgelerdir. Ancak bu belgeler annelerin ve babaların özel durumlarına göre değişim gösterebilmektedir.

SED Yardımı Sorgulama

SED yardımı sorgulama ise başvurusunu yapan her vatandaşın sonucunu merak ettiği bir durumdur. SED Yardımı sorgulama ise e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Bu linke tıklayarak SED yardımı başvurusu sorgulama linkine ulaşabilirsiniz. E-devlet portalı üzerinden başvuru sonucunu öğrenemediyseniz ALO 183 ve ALO 144 numaraları üzerinden telesekrete istediğiniz yere bağlanmak istediğinizi söyleyerek buradan bilgi edinebilirsiniz. En zahmetli yol olan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlüğü’ne ya da Sosyal Hzmet Merkezi’ne giderek başvuru sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

SED Yardımı Nereye Yatıyor?

SED Yardımına başvurunuzu yaptınız ve bu yardımı almaya hak görüldüyseniz eğer bu yardımlar devlete bağlı kurumlardan alınabilmektedir. Bu yardım ödemelerini PTT üzerinden alabilirsiniz. Bununla birlikte Ziraat Bankası’nda hesabınız varsa Ziraat Bankası üzerinden almak istediğinizi belirttiğiniz takdirde Ziraat Bankası üstünden de alabilirsiniz. Ancak bu ödemeleri başvuru yapan vatandaştan başka kimse alamaz. Yani eğer x kişisi bu başvuruyu yaptıysa bu başvurudan alınacak parayı sadece x kişisi alabilir. Yardım kapsamında isimleri verilen aile fertleri olan eş ya da çocuklar da bu yardımdan gelecek nakit parayı alamaz. Ödemeyi alırken TC kimlik kartınızı görevliye göstermeniz gerekmektedir.

SED Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır, Başvuru Formu ve Şartları
SED Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır, Başvuru Formu ve Şartları

Guncelbasvuru.com içeriklerini herhangi bir mecrada izinsiz kullanmak telif ihlalidir. Aktif link vererek sitemizi kaynak olarak gösterip içeriklerimizden alıntı yapabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. Mayıs 9, 2023

  3 çocuğum var 3 de okula gidiyor yardıma ihtiyacım var kiraciyiz eşimin çalıştığı oraya gidiyor ekmek parası zorlaniyoruz engelli kardeşime bakıyorum çocuklarıma yardim maddi destek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir