1. Anasayfa
  2. Haberler

Son dakika haberi: Dünyayı ayağa kaldıran uçak kazası! Wagner lideri Prigojin öldü

Son dakika haberi: Dünyayı ayağa kaldıran uçak kazası! Wagner lideri Prigojin öldü
0

Son dakika haberi: Dünyayı ayağa kaldıran uçak kazası! Wagner lideri Prigojin öldü

Wagner’in lideri Evgeny Prigojin’in de içinde olduğu özel jet Rusya’nın başkenti Moskova yakınlarında düştü. Kazada Prigojin’in de aralarında olduğu 10 kişi hayatını kaybetti. Rus paralı asker grubu Wagner’den yapılan açıklamada, “Uçağın Rus güvenlik güçleri tarafından düşürüldüğü ve Prigojin’e ait 2. uçağın ise Moskova semalarında süzüldüğü” ifade edildi. Rus Sivil Havacılık Dairesi’nden yapılan açıklamada ise Wagner lideri Prigojin’in cansız bedeninin bulunduğunu duyurdu.

Rusya’nın başkenti Moskova’dan St. Petersburg’a uçtuğu sırada Tver Bölgesi’nde düşen ve 3’ü mürettebat toplam 10 kişinin öldüğü uçakta Rus paralı asker grubu Wagner’in lideri Evgeny Prigojin’in de olduğu bildirildi. Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı (Rosaviatsiya) tarafından yapılan açıklamada, uçakta bulunanların listesi yayınlanarak, Prigojin’in kazada öldüğü doğrulandı.

Wagner’e yakın kaynaklar: Uçağı Rusya düşürdü

Rus basınında yer alan bazı haberlerde, uçağın Rus özel güvenlik şirketi Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin’e ait olduğu öne sürülürken; Rus haber ajansı TASS, Tver’de düşen ve 10 kişinin öldüğü özel jette Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin’in de bulunduğunu bildirdi.

Öte yandan, Wagner’e yakınlığıyla bilinen bazı Telegram kanallarında, uçağın Rus ordusuna ait savunma sistemleri tarafından düşürüldüğü öne sürüldü.

Kazayla ilgili komisyon kuruldu

Rus havacılık otoritesi, kazayla ilgili yeni bir açıklama yayınlayarak, “kazanın koşullarını ve nedenlerini araştıracak” özel bir komisyon kurduğunu duyurdu. Açıklamada kazanın nedeni hakkında herhangi bir yorum yapılmadı ancak komisyonun kara kutu kayıtları da dahil olmak üzere delilleri araştıracağı belirtildi.

ABD’den açıklama

ABD’li yetkililer de Prigojin’in düşen uçakta olduğuna dair kanıtları olmadığını kaydederken, Beyaz Saray Başkan Biden’a Rusya’daki uçak kazası hakkında bilgi verildiğini açıkladı.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Adrienne Watson kazaya ilişkin yaptığı açıklamada, “Doğrulanırsa kimse şaşırmamalı” dedi. “Ukrayna’daki feci savaş, özel bir ordunun Moskova’ya yürümesine yol açtı ve görünüşe göre şimdi de buna” diye konuştu.

Biden’dan Putin iması

ABD Başkanı Joe Biden, özel jetin Rusya’da düşmesinin arkasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in olabileceğini ima ederek, “Rusya’da Putin’in arkasında olmadığı çok fazla olay yok” dedi.

Rogov: Sadece Prigojin değil, Dimitri Utkin de uçaktaydı

Rusya’da yaşana uçak kazasıyla ilgili kendi Telegram kanalından açıklama yapan Biz Rusya`yla Birlikteyiz Hareketi yetkilisi Vladimir Rogov Wagner yetkilileriyle görüştüğünü ve uçakta Prigojin`in yanı sıra askeri birliğin komutanı Dimitri Utkin’in olduğunu öğrendiğini söyledi. Rogov “Uçaktakilerin tamamı hayatını kaybetmiştir, setiz kişinin cesedine ulaşılmıştır, hayatını kaybedenlerin arasında Yevgeni Prigojin de bulunuyor” dedi.

Kaza mahalline müfettişler gönderildi

Üst düzey kolluk kuvvetleri organı Rusya Soruşturma Komitesi, hava taşımacılığı güvenlik kurallarının ihlali şüphesiyle uçak kazasıyla ilgili soruşturma açıldığını duyurdu. Kaza mahalline müfettişlerin gönderildiği belirtildi.

PRİGOJİN’İN SAĞ KOLU DA UÇAKTAYDI

Düşen uçağın Wagner grubuna ait olduğu öğrenildi. Uçağın RA-02795 kuyruk numaralı Embraer ERJ 135 olduğu belirtildi. Wagner’in lideri Prigojin’in “sağ kolu” Dmytro Utkin’in de düşen uçakta bulunduğu belirtiliyor.

RUSYA ACİL DURUMLAR BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Rusya Acil Durumlar Bakanlığından yazılı açıklama geldi. Açıklamada “Uçak, Şeremetyevo Havaalanı’ndan (Moskova), St. Petersburg’a uçuştaydı. Uçağın içinde 3’ü uçak personeli olmak üzere toplam 10 kişi bulunuyordu” denildi.

SORUŞTURMAYI ÖZEL KOMİSYON YÜRÜTECEK

Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı (Rosaviatsiya), Tver’de düşen Embraer 135 tipi özel jetin “MNT-Aero” adlı şirkete ait olduğunu, kazanın nedenlerine ilişkin soruşturmanın, kurulan özel bir komisyon tarafından yürütüldüğünü bildirdi.

Son dakika haberi: Dünyayı ayağa kaldıran uçak kazası! Wagner lideri Prigojin öldü
Son dakika haberi: Dünyayı ayağa kaldıran uçak kazası! Wagner lideri Prigojin öldü

BEYAZ SARAY: HİÇ KİMSE İÇİN SÜRPRİZ OLMAZ

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden’ın uçak kazası hakkında bilgilendirildiği açıklandı. Ayrıca, “Prigojin’in durumu doğrulanırsa bu hiç kimse için sürpriz olmaz.” ifadelerine yer verildi.

“BU TÜR OLAYLARIN ARKASINDA PUTİN VARDIR”

Biden yaptığı açıklamada, “Prigojin’e ne olduğunu bilmiyorum ama bu tür olayların arkasında Putin’in olmadığı durumlar pek yoktur.” ifadelerini kullandı.

“EĞER TEYİT EDİLİRSE KİMSE ŞAŞIRMAMALI”

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Adrienne Watson ise sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda, özel uçakta Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin’in de bulunduğu yönündeki haberleri gördüklerini belirterek, “Eğer teyit edilirse kimse şaşırmamalı.” ifadesini kullandı.

Son Dakika! Wagner lideri Prigojin'in de olduğu özel uçak Moskova yakınlarında düştü: 10 ölü

WAGNER İSYANI

Özel güvenlik şirketi Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin, Rus ordusunu Wagner’e saldırı düzenlemekle suçlayıp karşılık vermekle tehdit etmiş, Wagner savaşçıları Ukrayna’yı terk ederek sınırdaki Rostov bölgesine girmişti. Bu durum üzerine Federal Güvenlik Servisi (FSB), “silahlı isyan” suçlamasıyla ceza davası açmıştı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Wagner’in isyanını “vatana ihanet” olarak nitelendirmişti. Prigojin, Moskova’ya gideceklerini açıklamış, Kremlin yönetimi ise ülkenin pek çok bölgesinde güvenlik önlemlerini artırmıştı. Yevgeniy Prigojin’in 24 Haziran’da, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’nun Rusya’da gerilimi azaltma önerisini kabul ettiği bildirilmişti. Prigojin, Rus kanı dökülmesinin sorumluluğunu anladıklarını ve konvoylarını geri çevirerek plana göre saha kamplarına geri döneceklerini açıklamıştı. Kremlin Sözcüsü Dmtriy Peskov, Prigojin’e yönelik açılan ceza davasının kapanacağını belirterek, “isyancı liderin” Belarus’a gideceğini bildirmişti.

YEVGENİY PRİGOJİN KİMDİR?

Prigojin, Rus iş insanı ve oligark. Prigojin, özellikle Rusya devlet başkanı Vladimir Putin’e yakınlığı ile bilinmekte olup restoranları ve catering işletmeleri, Putin’in yabancı ileri gelenlerle birlikte katıldığı akşam yemeklerine ev sahipliği yapması nedeniyle “Putin’in Şefi” olarak bilinmektedir. Prigojin, Afrika, Suriye ve Ukrayna’da çatışmalara katılan Rus devlet destekli bir paralı asker grubu olan Wagner Grubu ile 2016 ve 2018 ABD seçimlerine müdahale etmekle suçlanan üç şirketin de aralarında bulunduğu bir şirketler ağını kontrol etmektedir.

Guncelbasvuru.com içeriklerini herhangi bir mecrada izinsiz kullanmak telif ihlalidir. Aktif link vererek sitemizi kaynak olarak gösterip içeriklerimizden alıntı yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir
A 101 Un Fiyatları-

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir