1. Anasayfa
  2. Yardım Başvuruları

Sosyal Yardım Sorgulama Nasıl Yapılır? Başvurusu 2023

Sosyal Yardım Sorgulama Nasıl Yapılır? Başvurusu 2023
Sosyal Yardım Sorgulama Nasıl Yapılır? Başvurusu 2023
0

Sosyal Yardım Sorgulama Nasıl Yapılır? Ülkemizde ihtiyaç sahibi olan pek çok kişi için devlet yardım eli uzatmakta ve yardıma ihtiyacı olan kişilere sosyal yardımlar yapmaktadır. Tabi bu sosyal yardımdan yararlanmak için de öncelikle yardıma başvurmak ve ardından da yardımın sizlere yapılıp yapılmayacağını öğrenmek için sorgulamak gerekir. Yardımı sorgulamadan önce sosyal yardım başvurusu yapmayı bilmek de oldukça önemlidir.

Sosyal Yardım Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sosyal yardım başvurusu yapmak için herhangi bir kuruma gitmeden internet üzerinden de kolaylıkla başvurunuzu yapabilirsiniz. E-devlet şifrenizin olması sosyal yardım başvurusu yapmanız konusunda size büyük bir yardım sağlayacaktır.

İnternet üzerinden e-devlet sistemine T.C. kimlik numaranızı ve şifrenizi girerek sisteme giriş yaparak kendi sayfanızdan arama kısmına Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ya da Sosyal Hizmet Başvuru Hizmeti yazarak karşınıza çıkan sayfaya tıklayınız. Sayfaya giriş yaptıktan sonra sizlerden istenen bilgileri yazarak bilgilerin doğru olduğunu da onaylayarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

E-devlet şifreniz yoksa sosyal yardım başvurusunda bulunmak için bakanlığın ilgili kurumlarına giderek de başvurunuzu kolaylıkla yapabilirsiniz. Başvurunuzu yaptıktan sonra da belirli aralıklarla başvurunuzun durumuna bakarak sosyal yardım alıp almayacağınızı takip edebilirsiniz. Peki, sosyal yardım alıp alamayacağınızı nasıl takip edebilirsiniz?

Sosyal Yardım Sorgulama Nasıl Yapılır? Başvurusu 2023
Sosyal Yardım Sorgulama Nasıl Yapılır? Başvurusu 2023

Sosyal Yardım Başvurusunun Sonucunu Takip Etme

Sosyal yardım başvurusu yaptıktan sonra tabi ki de başvurunun sonucunu merak eder ve sosyal yardım sorgulama nasıl yapılır sorusunun cevabını ararsınız. Bu sorunun cevabı ise oldukça basit olduğu için başvuru sonucunuzu takip etme konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

  • Sosyal yardım başvurusunu sorgulama işlemini başvuru yapma işlemi gibi e-devlet üzerinden yapabilirsiniz.
  • Öncelikle e-devletin sayfasına girip T.C. kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi yazarak giriş yapınız.
  • Kendi sayfanıza giriş yaptıktan sonra sayfadaki arama kısmına Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama diye arama yaparak karşınıza çıkan sayfadan Sosyal Yardım Sorgulama seçeneğine tıklayınız.
  • Sosyal yardım sorgulama seçeneği sayesinde başvurunuzun ne durumda olduğunu kolaylıkla fark edebilirsiniz.
  • E-devlet üzerinden değil de kurum üzerinden sosyal yardım hizmetine başvuru yaptıysanız eğer kurumla iletişime geçerek başvurunuzun durumunu öğrenebilirsiniz.
  • E-devlet üzerinden olmayan başvurular için kurumlarla iletişime geçmekle uğraşmak istemezseniz eğer sizler de e-devlet şifresi alarak sosyal yardım başvurusu yapma ve sorgulama işlemlerinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Başvurunuzun durumunu ister e-devlet üzerinden isterseniz de kurumla iletişime geçerek öğrenme hakkına her zaman sahipsiniz. Bu yüzden başvuru sorgulama konusunda herhangi bir endişe duymadan birkaç dakika içerisinde başvurunuzu sorgulama hakkınızı her zaman kullanabilirsiniz.

Belediyelerin Sosyal Yardım Hizmetine Başvuru Yapıp Sonucunu Sorgulama

Devletin size sunduğu sosyal yardım başvurusu dışında bir de belediyelerin de kendi şehri için düzenlediği sosyal yardımlara kolaylıkla başvuru yapabilirsiniz. Tabi bu başvuruyu yapmak için belediyelerin sizlerden istediği belgeleri eksiksiz tamamlamanız ve başvuruyu hangi adresten yapmanız gerektiğini de takip etmeniz gerekmektedir. Çoğu belediye resmi internet sayfası üzerinden sosyal yardım hizmeti konusunda her zaman duyuru yaptığı için belediyelerin sayfalarını takip etmek en doğrusu olacaktır.

Belediyelerin duyurularını takip ettikten sonra başvuruyu nereden yapacağınızı da kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Çünkü kimi belediyeler başvurularını e-devlet üzerinden aldığı için belediyeye hiç gitmeden sizler de başvurunuzu e-devlet şifreniz ile kolaylıkla yapabilirsiniz. Başvurunuzu yaptıktan sonra da belediyeler başvuru sonucunu kendisi ne zaman duyuracağını zaten sizlere söyleyecektir. Bu yüzden belediyenize yaptığınız başvurunun sonucunu merak etme ya da başvurunuzun durumunu araştırma konusunda çok fazla endişe duymadan başvurunuzu güvenle yapmalısınız.

Sosyal Yardım Sorgulama Nasıl Yapılır? Başvurusu 2023
Sosyal Yardım Sorgulama Nasıl Yapılır? Başvurusu 2023

Başvuru İçin Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

Belediye ya da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının sosyal yardım hizmetinden yararlanmak istediğinizde başvuru yapmadan önce sizlerden istenen şartları da sağlamanız gerektiğini bilmeniz gerekir. Bu şartları sağlayıp sağlamadığınızı öğrenmek e-devlet üzerinden yapılan başvurular için oldukça kolay olur. Çünkü pek çok bilgileriniz e-devlet sistemi sayesinde otomatikman yüklenecektir. Ancak sizler yine de başvuru yaparken yanlış bilgi vermemeye ve başvurunuzu dikkatle yapmaya özen göstermelisiniz.

Sosyal yardım başvurusu yaparken dikkatli davranmayıp sisteme yanlış bilgi girmeniz durumunda yaptıklarınızın sonuçlarını da kabul etmeniz gerekecektir. Bu yüzden başvurunuzu yaparken bilgilerinizin doğru olduğuna dikkat ederek seçim yapmalısınız. Yaptığınız doğru seçimler sonucunda da sosyal yardım hizmetinden yararlanma şansınızı artırabilir ve başka insanların da hakkına girmemiş olursunuz. Bu sayede de içiniz rahat bir şekilde sosyal yardım hizmetlerinden yararlanarak hayatınızı biraz da olsa daha iyi bir noktaya getirebilirsiniz.

Guncelbasvuru.com içeriklerini herhangi bir mecrada izinsiz kullanmak telif ihlalidir. Aktif link vererek sitemizi kaynak olarak gösterip içeriklerimizden alıntı yapabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir