1. Anasayfa
  2. Güncel Başvurular

Starbucks Çalışma Şartları Nasıl? Pozisyonlar, Maaşlar, Saatler

Starbucks Çalışma Şartları Nasıl? Pozisyonlar, Maaşlar, Saatler
0

Starbucks, hemen hepimizin lezzetli kahveleri ile yakından tanıdığı bir kahve dükkanları zinciridir. Hayatın koşuşturmacasına inat kişilere sıcak sohbet ortamları yaratması da Starbucks’ın günümüzde popüler bir şekilde tercih edilmesini sağlıyor. Dahası, bugün çalışanlarına tanıdığı imtiyazlı çalışma şartları ile de birçok kişinin yakın merceğinde yer alıyor. Starbucks çalışma şartları son derece iyi olması sebebi ile birçok iş arayan kişi tarafından ilgi duyuluyor. Günümüz koşullarında hem iyi çalışma koşullarına sahip olup hem de para kazanmak zor rastlanan nadir bir olaydır. Ancak Starbucks imkansızı tüm çalışanlarına sunuyor. Çalışma pozisyonları maaşlar ve saatler bu iyi koşullar arasında en dikkat çekenleri oluyor.

Bugün ülkemizin birçok şehrinde şubeleri ile karşılaştığımız Starbucks’ın çalışanlarına 1 saat yemek molası vermesi en dikkat çekici şartlar arasında yer almaktadır.  Sabah 10.00 ve akşam 22.00 arasında müşterilerine hizmet vermesine rağmen çalışanlarının çalışma saatlerini bu mesai saatleri içerisinde vardiyalara bölmesi hem çalışanlar için hem de Starbucks için ekstra verim demek. Sabah 10.00-18.00 arasında çalışan ilk vardiya sabah vardiyası olarak karşımıza çıkıyor. İkinci vardiya yani akşam vardiyası ise 14.00-22.00 saatleri arasında gerçekleşiyor. Her vardiya için 8 saatlik bir çalışma süresi ile karşılaşmaktayız. Ancak bazı zamanlarda çalışma saatleri uzayabilmektedir. Bu durumlarda Starbucks, çalışanlarını mağdur etmeyerek onlara maaşlarına ek mesai ücreti vermektedir.

Hangi Pozisyon Kaç Maaş Alıyor?

Her iş alanında olduğu gibi Starbucks’ta da birçok farklı pozisyon ile karşılaşmak mümkündür. Birçok farklı pozisyonun bulunması hem mağazanın işleyişinin aksamaması için hem de çalışanlar arasında iş paylaşımı yaparak işleri kolaylaştırmak için önemlidir. Pozisyonların her biri birbiri ile adil maaşlar alarak kurumsal Starbucks misyonunu yansıtabilmektedir. Starbucks’ın ilk 20 gün hem deneme hem de eğitim süresi bulunuyor. Bu 20 günlük süreçte yeni çalışanlar kahve isimleri ve hazırlanışları ile ilgili bilgi sahibi oluyor. Ayrıca bu 20 günlük süreçte kişiler mağdur edilmeyerek gerekli ücret ödemesi bu süreçte de yapılmaktadır. Avantajlı tüm hakları ile pozisyonlar ve aldıkları maaşlar incelendiğinse ise;

  • 8 saatlik bir çalışma ile yani tam zamanlı olarak barista pozisyonunda çalışan kişiler 8500 TL maaş alıyor.
  • Yarı zamanlı barista çalışan pozisyonu ile karşılaşmak da mümkündür. Haftada en fazla 30 saat çalışarak part time olarak çalışmalarına devam eden baristalar ise 4250 TL maaş alıyor.
  • Mağazanın işleyişini takip eden mağaza müdürleri ise 10.500 TL maaş ile karşımıza çıkıyor.

Starbucks çalışanlarının aldıkları bu maaşlar ortalama ve minimum olarak verilmektedir. Mağazaların yapmış oldukları cirolar, prim olarak çalışanlara dönmektedir. Ayrıca ek mesai ücretleri de çalışanların maaşını olumlu olarak etkileyen faktörler arasındadır.

Starbucks Çalışanı Olmak İçin Gerekli Şartlar ve Evraklar

Sağladığı avantajlı haklar sayesinde neredeyse herkes Starbucks çalışanı olmak istemektedir. Her iş yeri gibi Starbucks da gerekli birkaç koşula sahiptir. Başvuru yapabilmek için bu şartları karşılamak gerekiyor. Ancak şartların herkes tarafından karşılanabiliyor olması sebebi ile neredeyse herkes başvuru yapabiliyor. Başvuru yaparken önemli nokta şartların iyi anlaşılmış olması ve başvurunun doğru yere yapılmasıdır.

Başvuru yaparken seçilecek ilk seçenek Shaya Grup’un internet sayfasıdır. Burada yer alan kariyer sayfasından başvuru formu doldurulması gerekmektedir. Teknolojimizin gelişmesi ile birlikte online başvurular daha yaygın olsa da elden bir başvuru formu doldurmak da mümkündür. Starbucks şubelerinde yer alan baristalar aracılığı ile başvuru formu doldurmak da mümkün seçenekler arasındadır. Kariyer.net gibi platformlar da başvuru formu doldurmak için uygun alanlardandır. Başvuru formu doldurmak için üç seçenek de oldukça güvenli ve hızlı dönüt alacağınız seçeneklerdir. Ancak başvuru formundan önce başvuru yapabilmek için şartların iyi anlaşılmış olması gerekmektedir. Bu şartlar ise;

  • En az 18 yaşında olmak,
  • 20 günlük eğitim sürecisini başarı ile tamamlamak,
  • En az lise mezunu olmak,
  • Erkeklerin askerliğini yapmış olması,
  • Öncesinde aynı değerde bir işte tecrübe sahibi olmak,
  • Sosyal olmak ve herhangi bir iletişim sorununun olmaması gibi maddeler ile karşımıza çıkmaktadır.

Bu şartları sağlıyor iseniz seçtiğiniz bir yöntem ile bir başvuru formu doldurabilirsiniz. Sonrasında ise belirli bir süre sonra açık pozisyon olduğunda Starbucks sizinle iletişime geçecektir.

 

Guncelbasvuru.com içeriklerini herhangi bir mecrada izinsiz kullanmak telif ihlalidir. Aktif link vererek sitemizi kaynak olarak gösterip içeriklerimizden alıntı yapabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir