1. Anasayfa
  2. Haberler

Süt Kuzusu Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Şartları 2023

Süt Kuzusu Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Şartları 2023
Süt Kuzusu Başvurusu Nasıl Yapılır Başvuru Formu ve Şartları 2023
0

Süt kuzusu başvurusu nasıl yapılır? Nelere dikkat edilir? Gerekli belgeler nelerdir? İzmir Büyükşehir Belediyesi aracılığı ile düzenlenen 5 yaş ve altı çocuklara ulaştırılan bu  süt kuzusu projesi Türkiye’nin en önemli sosyal sorumluluk projelerinden biri olmuştur. Ve ülkemizde diğer sosyal sorumluluk projelerine örnek niteliği taşır.

Süt Kuzusu Başvurusu Nasıl Yapılır Başvuru Formu ve Şartları

2021 yılı üretici kooperatiflerinden alınan sütlerin, İzmir’de ikamet eden 1-5 yaş arası küçük çocuklara dağıtımı hala devam etmektedir. İzmir süt kuzusu projesinin amacı ise 5 yaş ve altı çocuklarının süt içmesini sağlamanın yanı sıra diğer süt üreticilerine de destek olmaktır. Ilk olarak İzmir’de başlayan bu proje farklı şehirlere de örnek olmuş ve ailelerin evlerine kadar götürülen süt dağıtımları bir çok ilde başlamış bulunmaktadır. Süt kuzusu projesi evinde 5 yaş ve altı çocuğu bulunan İzmir’de ikamet eden ihtiyaç sahibi tüm ailelerin başvurusuna açıktır.

İzmir’de ikamet eden ve başvurusunu yapan tüm ailelerin 5 yaşından küçük çocuklarına ayda 8 litre süt ulaştırılmaktadır. “Süt her çocuğun hakkıdır” ilkesi ile her gün yola çıkan 60 ekip tarafından İzmir’de dağıtıma çıkarılan sütler miniklerin beslenmesine ve gelişip büyümesine yardımcı olmaktadır.

Süt kuzusu nedir?

Süt kuzusu nedir? İzmir Büyükşehir Belediyesi üretici kooperatiflerinden satın aldığı sütleri ilk olarak 2005 yılında 240 okulun 240 öğrencisine süt dağıtımı yapmıştır. Ülkemizde örnek alınan bu proje sayesinde devlet 2012 yılında tüm okullara süt dağıtımı gerçekleştirmiştir. Süt dağıtımını daha da genişleten İzmir Büyükşehir Belediyesi bu kez evinde 1-5 yaş arası tüm çocuğu olan dar gelirli aileleri düşünüp süt kuzusu projesini hayta geçirmiştir.

İzmir Süt Kuzusu Başvurusu Nasıl Yapılır?

İzmir süt kuzusu başvurusu nasıl yapılır? Süt kuzusu başvurusu için ise farklı yöntemlerde mevcuttur. İzmir süt kuzusu başvurusu için 1-5 yaş arası çocuğunuz olması ve İzmir ilinde yaşıyor olmanız gerekmektedir. Sizden istenen belgeler ile birlikte Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü Süt Kuzusu birimine ya da mahalle muhtarlığına başvurularınızı yapabilirsiniz. Süt kuzusu projesine başvurmak isteyen ihtiyaç sahibi aileler başvurularını e-devlet  üzerinden ya da online platformda gerçekleştirip gerçekleştirmeyeceğini de öğrenmek istiyorlar. E-devlet üzerinden ya da İzmir Büyükşehir Belediyesine ait olan internet sitesi üzerinden bu projeye başvurunuzu gerçekleştiremiyorsanız şayet bizzat  başvuru  adresine  gitmeniz ve gerekli evrakları bu adrese teslim etmeniz  gerekmektedir.

Süt Kuzusu Başvurusu Nasıl Yapılır Başvuru Formu ve Şartları
Süt Kuzusu Başvurusu Nasıl Yapılır Başvuru Formu ve Şartları

Süt Kuzusu Başvuru İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Süt kuzusu projesine başvurmayı düşünen dar gelirli ya da yoksul ailelerden talep edilen belgeleri kısaca şu şekilde açıklayabiliriz.

  • Annenin, babanın ve 1-5  yaş aralığında olan çocuğun  ya da çocuklarının önlü arkalı kimlik fotokopisi
  • Boşanan çiftler söz konusu olduğunda ise boşanma mahkeme kararı (çocuğun velayetinin bu projeye başvuran kişiden) olması gerekiyor.
  • Resmi nikahı olmayan çocuklar söz konusu olduğunda nüfus müdürlüğünden alınması gereken nüfus kayıt örneği (çocuk tanıma ibaresinin mevcut olduğu belge)
  • Ve başvuru dilekçesi

Süt Kuzusu Başvuru Birimi Nerede?

Süt Kuzusu başvuru Birimi nerede sorusu için Sosyal hizmetler Şube Müdürlüğü adına 2 farklı adres bulunmaktadır.

  1. Adres: Laleli Mahallesi Menderes Caddesi No: 418 Gürçeşme Zübeyde Hanım Huzurevi,

Buca-İzmir

  1. Adres: Milli Kütüphane Caddesi No: 41/AZ 47 Katlı Otopark Altı Konak-İzmir.

Süt Kuzusu Başvurusu Muhtarlık

Daha önce de bahsettiğimiz gibi başvurular muhtarlıklar aracaılığı ile de yapılabilmektedir. Bu durumda ihtiyaç sahipleri olan aileler ikametgahlarının bulunduğu yerdeki muhtarlığa  gitmeleri ve muhtara gerekli olan evrakları teslim etmesi gerekmektedir. Ardından muhtarlık kişinin başvurusunu ilgili yerlere iletmektedir.

Süt Kuzusu Başvuru Dilekçe

Süt kuzusu başvuru dilekçesini muhtarlıktan rahatlıkla  ayarlayabilirsiniz. Sizden istenilen diğer evraklar ile beraber süt kuzusu birimine başvurunuzu iletebilirsiniz.

Süt Kuzusu Başvuru Sorgulama

Süt kuzusu başvuru sorgulama işlemini Hemşehri İletişim Merkezi (HİM) ile irtibata geçerek gerçekleştirebilirsiniz. İzmir Büyükşehir Belediyesi giriş katında bulunan Hemşehri İletişim Merkezine şahsen başvuruda bulunabileceğiniz gibi  444 40 35 nolu telefonu arayarak yada him.izmir.bel.tr web adresi üzerinden online başvuru sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

İzmir Süt Kuzusu Dağıtım Günleri

Süt kuzusu çalışanları kent genelinde haftanın  beş günü mesai saatleri içerisinde süt dağıtımı yapmaktadır. Ekipler tarafından hafta içi saat  17:00’a kadar sütler başvuruda bulunan ailelerin adresine teslim edilir.

Evde bulunulmaması durumunda, ay içerisinde evinize yapılan ikinci ziyarette, daha önce teslim alınmayan sütler sizlere ulaştırılmaktadır.

Süt Kuzusu Başvurusu Nasıl Yapılır Başvuru Formu ve Şartları 2023
Süt Kuzusu Başvurusu Nasıl Yapılır Başvuru Formu ve Şartları 2023

İzmir Süt Kuzusu Kaç Yaşında Başlar?

Okul öncesi çocuğu olan bir çok aile, süt kuzusu kaç yaşa kadar verilir? sorusunu merak ediyor. Süt kuzusu 12 aylık çocuğu olan ailelere verilmeye başlıyor ve 5 yaşına kadar verilmeye devam ediyor.

Bunun yanı sıra 2012 yılından bu yana tüm şehirlerde okul çağındaki çocuklara okullarda süt dağıtımı yapılıyor.

İzmir Süt Kuzusu Adres Değişikliği

Adres değişikliği halinde, Nüfus Müdürlüğünden adres değişikliği yapıldıktan sonra yeni adresin Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü aranarak bildirilmesi gerekmektedir. Gerekli bilgiyi verdikten sonra sütünüzün yeni adrese teslim edilmesini sağlayabilirsiniz.

Guncelbasvuru.com içeriklerini herhangi bir mecrada izinsiz kullanmak telif ihlalidir. Aktif link vererek sitemizi kaynak olarak gösterip içeriklerimizden alıntı yapabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir