1. Anasayfa
 2. Yardım Başvuruları

Yaşlılık Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Nasıl Alınır?

Yaşlılık Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Nasıl Alınır?
Yaşlılık Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Nasıl Alınır?
0

Yaşlılık Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Yaşlılık maaşı kişiler için oldukça önemli gelir kaynağıdır. Hayat her zaman oldukça zorlayıcı ve yorucudur. Bu zorlama ve yorma ise her yaş için farklıdır. Gençlerin sorunları ile yaşlıların sorunları aynı olmadığı için her yaş grubu ve her birey için hayatın şartları farklıdır. Tabi bu şartlar özellikle yaşlılık döneminde daha zor olmaktadır. İnsan yaşlandığında çalışamaz hale gelmekte ve başkalarına muhtaç olmaktadır. İşte böyle bir durumda da başkalarından yardım alması gerekebilir.

Yaşlılık Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Nasıl Alınır?

Yaşlandığınız zaman çoğu kişi emekli maaşı alacağını düşünür. Ama kimi durumlarda emekli maaşı almadan da maaş alabilirsiniz. Bunu da tabi ki yaşlılık maaşı ile yapabilirsiniz. 65 yaş üstü iseniz yaşlılık maaşına başvuru yaparak sizler de yaşlılık maaşından yararlanarak hayatınızı daha çok kolaylaştırabilirsiniz. Yaşlılık maaşı ile tüm bunları yapabilmek için de öncelikle bazı şartları sağlamanız ve o şartları sağladıktan sonra da başvuru yapmanız gerekmektedir. Peki, yaşlılık maaşı başvuru şartları nelerdir ve nasıl başvuru yapılmaktadır?

Yaşlılık Maaşı Başvuru Şartları Nelerdir?

Yaşlandığınızda kimseye muhtaç olmadan kendi kendinize geçinmek isterseniz eğer sizler de yaşlılık maaşına başvuru yapabilirsiniz. Tabi yaşlılık maaşına başvuru yapmak için de öncelikle bazı şartları sağlamalı ve ona göre başvurunuzu yaparak maaşınızı almalısınız.

 • Yaşlılık maaşına başvuru yapmak için öncelikle 65 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir.
 • 65 yaşını doldurduktan sonra en önemli şartlardan biri de Türk vatandaşı olmanız gerektiğidir.
 • Yaşlılık maaşına başvuru yapabilmeniz için herhangi bir sosyal güvencenizin bulunmaması, nafaka almamanız, hiçbir gelirinizin olmaması, sağlık sigortanızın olmaması, %40’ın üzerinde engelli olmanız gerekmektedir.
 • Bu şartların yanı sıra hane halkının ortalama gelirinin asgari ücretin üçte birinden de fazla olmaması gerekmektedir.

Bu şartları sağladıktan sonra yaşlılık aylığı başvurunuzu kolaylıkla yapabilirsiniz. Bu şartlar dışında yaşlılık aylığı alıp alamayacağınız konusunda da emin olmak isterseniz eğer Sosyal Güvenlik Kurumu’na merak ettiklerinizi sorarak öğrenebilirsiniz.

Yaşlılık Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Nasıl Alınır?
Yaşlılık Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Nasıl Alınır?

Yaşlılık Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yaşlılık aylığına başvuru yapmak istediğinizde herhangi bir kuruma gitmeden sadece internet üzerinden kolaylıkla başvurunuzu yapabilirsiniz. İnternet üzerinden başvuru yapmak için ise aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • İnternet üzerinden e-devlet sayesinde kolaylıkla başvuru yapabileceğiniz için öncelikle e-devlet şifrenizin olması gerekmektedir. E-devlet şifreniz yoksa PTT’den kendinize özel bir şifreyi satın alabilirsiniz.
 • Şifreyi satın aldıktan sonra e-devlet sayfasına giriş yapıp T.C. kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi yazarak kendi sayfanıza giriş yapınız.
 • Sayfanıza giriş yaptıktan sonra arama kısmına Sosyal Güvenlik Kurumu yazarak Gelir Aylık, Ödenek Talep Belgesinin Verilmesi seçeneğine tıklayınız.
 • Karşınıza çıkan seçeneğe tıkladıktan sonra Yeni Başvuru seçeneğine tıklayıp talep türünde Yaşlılık Aylığı seçeneğini seçerek başvurunuzu yapmaya başlayınız.
 • SSK kapsamında başvuru yapacaksanız 4/A SSK, BAĞ-KUR kapsamında başvuru yapacaksanız da 4/B BAĞ-KUR seçeneklerini seçerek başvurunuzu yapınız.
 • Başvurunuzu yaptıktan sonra e-devlet üzerinden Başvurularım seçeneğine bakarak da başvuru durumunuzu kontrol edebilir ve yaşlılık aylığı alıp alamayacağınızı öğrenebilirsiniz.

Yaşlılık Aylığı Alarak Ekonomik Kazanç Elde Edin

Devletimiz her zaman vatandaşını düşünerek onun için en iyisini yapmaktadır. Bu kapsamda da ister yaşlı ister genç olması fark etmeksizin birçok yardım kampanyası yapmakta ve maaş bağlamaktadır. Devletimizin vatandaşı için yaptığı hizmetlerden biri de tabi ki yaşlılık aylığı olmaktadır. Sosyal devlet kapsamında her zaman vatandaşının iyiliği için çalışan ve ona hizmet eden devletimiz sayesinde sizler de yaşlandığınızda maaş almaya başlayabilirsiniz. Tabi bu maaşı alabilmek için de öncelikle bazı şartları sağlamalı ve ardından da maaş başvurunuzu yapmalısınız.

Maaş başvurunuzu yaptıktan sonra ara ara başvurunuzu kontrol ederek maaş alıp alamayacağınıza da mutlaka bakmalısınız. Maaşı alma hakkı kazanmışsanız eğer sizlere maaşı nerede alacağınız hakkında bilgiler verilecektir. Sizlere verilen bilgilere bakarak maaşınızı alacağınız kuruma giderek maaşınızı çekebilir ve harcamaya başlayabilirsiniz. Ekonomik yönden gücünüz yoksa ve bir gelirinizin olmasını istiyorsanız sizler de yaşlılık maaşına başvurmayı deneyebilirsiniz.

Yaşlılık maaşı sayesinde ekonomik zorluklarınızı az da olsa aşarak hayat şartlarınızı iyileştirmeyi başararak mutlu olabilirsiniz. Yaşlılık maaşı pek çok kişi için küçük bir miktar olarak görülse de hiçbir imkanı olmayan siz yaşlılarımız için oldukça büyük bir kazanç olacaktır. Bu yüzden sizler de bu kazancı elde etmek isterseniz başvuru yapmayı mutlaka denemeli ve başvurunuzun sonucunu beklemelisiniz.

Yaşlılık Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Nasıl Alınır?
Yaşlılık Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Nasıl Alınır?

Guncelbasvuru.com içeriklerini herhangi bir mecrada izinsiz kullanmak telif ihlalidir. Aktif link vererek sitemizi kaynak olarak gösterip içeriklerimizden alıntı yapabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir