1. Anasayfa
  2. Yardım Başvuruları

Kırtasiye Yardım Başvuru Nasıl Yapılır?

Kırtasiye Yardım Başvuru Nasıl Yapılır?
Öğretmenlerin Manzerete Bağlı Yer Değiştirme Başvurusu
0

Az önce yapılan son dakika açıklamasına göre okula giden çocuğu olan ebeveynlere 1.300 TL kırtasiye yardım başvuru parası verileceği duyuruldu. Yardım parasından faydalanmak için müracaat şartları nelerdir? Başvurular nasıl yapılacak ve ne zaman başlayacaktır?

Yardım Parası Duyurusu 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, eğitim döneminin başlamasıyla birlikte ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına kırtasiye malzemeleri ve okul masraflarını karşılamak amacıyla yardımlar yapmıştır. Bu yardımlar genellikle belirli ölçütleri karşılayan ailelere ve çocuklara yönelik olarak düzenlenmiştir.

Kırtasiye yardımı programları, okula başlama dönemi veya dönemsel olarak yapılabilir. Bu yardımlardan faydalanmak isteyen ailelerin belirli kriterleri sağlamaları ve başvuru süreçlerini takip etmeleri gerekebilir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla her sene düzenli olarak eğitim ödeneği adı altında kırtasiye desteği verilmektedir. Yapılan son dakika açıklamasına göre, bu yıl da aynı ödenek ödenecektir.

Her ailede çocuk başına kırtasiye yardımı yapılacağı bilgisine ulaşılırken, şartlar ve detayları da belli olmuştur. Başvuru yapmak isteyen ailelerin evlerine giren paranın kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte birinden az olması gerektiği açıklanmıştır.

Konuya ilişkin bakanlık tarafından yapılan resmi açıklama:

“Her eğitim-öğretim yılı başında ve yıl boyunca 3294 sayılı Kanun kapsamında bulunan ihtiyaç sahibi ailelerin ilk ve ortaöğretimde okuyan çocuklarının Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından kırtasiye, önlük, çanta vb. temel okul ihtiyaçları karşılanmaktadır” ifadeleri ile Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya baktığımızda şart detaylarına şu şekilde yer verildi: “3294 sayılı Kanun kapsamındaki sosyal güvencesi olmayan ihtiyaç sahibi haneler ile sosyal güvencesi olan ancak hane içinde kişi başına düşen aylık geliri net asgari ücretin 1/3’ünden (2023 yılı için 3.800,78-TL) için az olan haneler faydalanabilmektedir” şeklindedir.

Başvurular Nasıl Yapılacak?

Kırtasiye yardımı başvuruları 81 ilde kabul edilecektir. Başvuru yapmak isteyen adaylar e- devlet kapısı üzerinden elektronik veya iller de bulunan SYDV binalarından şahsen yapmaları gerekmektedir. Ödeme almaya hak kazanan kişiler PTT üzerinden ödemelerini alacaklardır.

Guncelbasvuru.com içeriklerini herhangi bir mecrada izinsiz kullanmak telif ihlalidir. Aktif link vererek sitemizi kaynak olarak gösterip içeriklerimizden alıntı yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir