1. Anasayfa
 2. Yardım Başvuruları

E-Devlet Okul Yardımı Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? 2023

E-Devlet Okul Yardımı Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? 2023
E-Devlet Okul Yardımı Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? 2023
0

E-Devlet Okul Yardımı Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? Ülkemizde gelir düzeyi asgari ücretin altında kalan haneler için okul yardım parası verilmektedir. Gelir düzeyi belirli bir miktarın altında kalan vatandaşlara başvuru şartlarını karşıladıkları takdirde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirli bir miktar düzeyinde yardım yapılır.

E-Devlet Okul Yardımı Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ülkemiz şartlarında belli ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan ailelere gıda, sağlık, barınma ve eğitim ihtiyaçları için maddi yardıma muhtaç olan aileler için kaymakamlıklara, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına, belediyeler tarafından okul yardım parası verilmektedir.

Dar gelirli ve yoksul aileler için eğitim çağında bulunan çocukları için belediyeler okul yardım parası veriyor. Bunun için bireylerin öncelikle başvuru şartlarını taşıması ve başvuru yapmak için belgeler doldurması gerekiyor. Belgeleri doldurma işleminin ardından en yakın devlet kurumuna giderek başvuru işlemi gerçekleştirilebilir.

Öğrencilere Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Asgari düzey altında kalan aileler için verilen okul yardım parası için ilgili kurumlara başvuru yapmak gerekiyor. Okul yardım parası almak için çocuğun kendisi değil ailelerin başvuru yapması gerek bunun için en yakın kuruma giderek yardım başvurusu yapılmaktadır. Buna bağlı olarak kaymakamlıklara Bağlı SYDV’lere ve il meclisine okul parası başvuru dilekçesi doldurduktan sonra başvuru işlemi gerçekleştirilebilir.

Başvurunun ardından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından inceleme altına alınırsınız. Eğer inceleme sonucunuz olumlu olursa ilgili kurum sizinle iletişime geçmiş olacaktır.

Okul Yardım Parasını Hangi Kurumlardan Alabilirim?

Okul yardım parası almak isteyen öğrencilere birden fazla kurum bu desteği sağlamaktadır. Aşağıda verilen kurumlar üzerinden gerçekleştirebileceğiniz yardım başvuruları sonucu belirlenen düzeydeki destekten yararlanabilirsiniz. Okul yardım parası veren kurumlar şunlardır;

 • Belediyeler
 • Kaymakamlıklar
 • Valilikler
 • C Vakıflar Genel Müdürlüğü
 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • Dernek ve vakıflar
E-Devlet Okul Yardımı Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? 2023
E-Devlet Okul Yardımı Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? 2023

E-Devlet Okul Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Okul yardım parası başvurusu E-Devlet üzerinden de gerçekleştirilebilmektedir. Başvuru yapmak isteyen kişiler öğrencinin E Devletine girdikten sonra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Vakıflar Genel Müdürlüğünden de okul yardım başvurusu yapılabilmektedir. Her yaştan öğrenci için gerçekleştirilebilen yardım başvurusu olumlu sonuçlanan öğrencilere mesaj ya da çağrı yoluyla dönüş sağlanmaktadır.

E-Devlet Kırtasiye Yardımı Başvurusu

Ülkemiz vatandaşı olan bireylere sağlanan yardımlardan bir diğeri de gelir düzeyi asgari ücretin altında kalan bireyler için okul kırtasiye yardımıdır. Okul kırtasiye yardımı almak istenen öğrenci için E devlet üzerinden de başvuru gerçekleştirilebilmektedir.

Bireylerin okulların açılmasının ardından devletten öğrencileri için birden fazla yardım alabilmektedir. Okula giden çocukları için yardıma muhtaç olan ailelerin çocuklarının da mağduriyetinin önlenmesi adına yapılan yardımlar, ilk olarak başvuru yapmış bireyler için yatırılmaya başladı. Bunun yanı sıra okul dönemine az bir zaman kala sıra sıra yatırılacak bu tutarın şimdiden ne kadar olduğu merak edilmeye başladı. Gelir düzeyi asgari ücretin altında kalan her bireyin yararlanabileceği kırtasiye yardımına E devlet üzerinden de başvuru yapılabiliyor.

Okul Yardım Parası Başvuru Şartları Nedir?

Gelir düzeyi asgari ücretin altında kalan bireyler için gerçekleştirilen okul yardım parası başvuru şartlarını taşıyan öğrencilere verilmektedir. Bu yardımı alabilmek için gerekli olan şartlar şu şekildedir;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Yardım alınabilmesi için aile yani vasinin 18 yaşından büyük olması
 • Okul yardımına başvuran ailenin gelir düzeyinin az olması gerekmektedir. Bu kapsamda gelir testi yapılmaktadır.
 • Aile bireylerinin hiçbir şekilde sigortalı olmaması ve emekli olmaması gerekmektedir.
 • Çocuğun eğitim hayatına devam ediyor olması gerekmektedir.
E-Devlet Okul Yardımı Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? 2023
E-Devlet Okul Yardımı Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? 2023

Okul Yardım Parası Ne Zaman Verilir?

Okul yardım parası almak isteyen vatandaşlar aynı zamanda okul yardım parası ne zaman verilir? Sorusunu da merak etmektedir. Başvuru işlemleri ilgili kurumlar üzerinden gerçekleştirilebilirken bu başvurunun yapıldığı kurumlar belirlenen günlerde ödemeleri gerçekleştirmektedir.

Her kurum tarafından başvuru gününe göre okul yardım parası ödense de bu ödemeler kişinin başvuru yaptığı ilk günden itibaren yatırılmaya başlanmaktadır.

Okul Yardım Parası Başvurusunda Gerekli Olan Evraklar

Bireylerin okul yardım parası alabilmek için gerekli olan evraklar aşağıdaki gibidir;

 • Hane başvuru kayıt formu
 • Ailenin muhtaç olduğunu bildiren belge
 • Şartlı eğitim ve sağlık takip formu
 • Çocuğun öğrenci belgesi

Bu belgeleri çıkarttıktan sonra E devlet üzerinden ya da ilgili kurumlara giderek başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Guncelbasvuru.com içeriklerini herhangi bir mecrada izinsiz kullanmak telif ihlalidir. Aktif link vererek sitemizi kaynak olarak gösterip içeriklerimizden alıntı yapabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir