1. Anasayfa
  2. Güncel Başvurular

Garanti Limiti Artırıldı 2024 Resmi Gazete ‘de Yayımlandı!

Garanti Limiti Artırıldı 2024 Resmi Gazete ‘de Yayımlandı!
Resmi Gazete'de yayımlandı! KOBİ’lerin kredi garanti limiti artırıldı: 
0

Garanti Limiti Artırıldı KOBİ’lerin sistemden kullanabileceği kredi garanti limiti değişti. Resmi Gazete’ de yayımlanan kararla birlikte KOBİ’lerin sistemden kullanabileceği kredi garantisi 100 milyon liradan 150 milyon liraya çıkarıldı. Büyük firmalar için ise bu tutar 350 milyon liradan 500 milyon liraya yükseltildi.

Garanti Limiti Artırıldı Resmi Gazete ‘de yayımlandı! KOBİ’lerin kredi garanti limiti artırıldı 2024

Resmi Gazete 'de Yayımlandı! KOBİ’lerin Kredi Garanti Limiti Artırıldı
Resmi Gazete ‘de Yayımlandı! KOBİ’lerin Kredi Garanti Limiti Artırıldı

Cumhurbaşkanı imzası ile yayımlanan karar bugünkü Resmi Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre bir KOBİ’nin kredi garanti sisteminden kullanabileceği kredi garanti limiti 100 milyon TL’den 150 milyon TL’ye çıkarılırken bu rakam KOBİ dışı büyük işletmeler için de 350 milyon TL’den 500 milyon TL’ye yükseltildi.

Garanti Limiti Artırıldı KİMLER FAYDALANACAK?

Sözcü’de yer alan habere göre; KOBİ vasfına haiz işletmeler, yeni kurulan ve ilk yıl hesapları henüz onaylanmamış işletmeler ile KOBİ kapsamında sayılan esnaf ve sanatkâr, serbest meslek mensubu, tarımsal işletme ve çiftçiler belirlenen kefalet limitlerinden faydalanabilecek.

Ayrıca karara eklenen geçici hükümle de, KOBİ tanımı dışında olan ancak yeni yönetmelikle KOBİ tanımına dahil olan işletmeler de, 31 Aralık 2024 tarihine kadar “KOBİ dışı işletmeler” için belirlenen imkanlardan faydalanacak.

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Gamze Yalçın: -“Enerji fiyatlarında yüksek düzeyli artışların gerçekleştiği ve tedarik zincirlerinde kırılmaların yaşandığı, Kovid-19 salgınının ekonomide yarattığı etkilerin devam ettiği mevcut ekonomik konjonktürde, AIIB’den aldığımız uzun vadeli bu kaynağı KOBİ’lerin kullanımına sunmak önemli”

İSTANBUL (AA) – Türkiye İş Bankası, Asya Altyapı Yatırım Bankası (AIIB) ile 100 milyon dolar tutarında 5 yıl vadeli yeni bir kredi anlaşması imzaladı.

Türkiye İş Bankası açıklamasına göre, kredi, Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) likidite ihtiyaçlarının finansmanında ve işletme sermayesinin güçlendirilmesinde kullandırılacak.

Bankanın, geçen ay yeşil dönüşüm ve sürdürülebilirlik odaklı alanlarda kullandırmak üzere Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile Uluslararası Finans Kurumu’ndan (IFC) sağladığı toplam 227 milyon dolar tutarındaki kaynağa ek olarak AIIB’den sağladığı bu kaynak, KOBİ’lerin finansman ihtiyaçlarının karşılanması yoluyla ülkemizin ekonomik kalkınmasına katkı sağlayacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Gamze Yalçın, enerji fiyatlarında yüksek düzeyli artışların gerçekleştiği ve tedarik zincirlerinde kırılmaların yaşandığı, Kovid-19 salgınının ekonomide yarattığı etkilerin devam ettiği mevcut ekonomik konjonktürde, AIIB’den aldıkları uzun vadeli kaynağı KOBİ’lerin kullanımına sunmanın önemli olduğunu vurguladı.

Bu kaynağın, işletmelerin finansal dayanıklılığının artmasını ve yeni istihdam imkânlarının yaratılmasını olumlu etkileyeceğini ifade eden Yalçın, şunları kaydetti:

“Uluslararası piyasalarda İş Bankası’na duyulan güvenin bir göstergesi olan bu kredi, Türkiye İş Bankası’nın AIIB ile gerçekleştirdiği ilk işlem. Bankamızın iş birliği içerisinde olduğu uluslararası finansal kuruluşlar arasına AIIB gibi saygın bir kurumun da katılmasından büyük memnuniyet duyuyoruz. Gelecek dönemlerde de AIIB ile olan ilişkinin güçlenerek devam edeceğine inanıyoruz.”

Asya Altyapı Yatırım Bankası Genel Direktörü Najeeb Haider ise Kovid-19 salgınının etkilerinin azaltılması programı kapsamında sağladıkları bu kaynağı, üye ülkelerin ve partner kuruluşların desteklenmesine yönelik kararlılıklarının ve kapasitelerinin bir örneği olarak gördüklerini belirtti.

Bu işlemi İş Bankası ile uzun vadeli ve karşılıklı fayda sağlayan işbirliklerinin başlangıcı olarak gördüklerini vurgulayan Haider, “Dünya ekonomisinin içerisinde bulunduğu zorlu koşullar altında Türk ekonomisinin bel kemiği olan KOBİ’lere destek vermekten ve Türkiye’nin en büyük özel bankası olan İş Bankası ile işbirliği yapmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

İş Bankası’na KOBİ’ler için 100 milyon dolarlık yeni kaynak

Türkiye İş Bankası, Asya Altyapı Yatırım Bankası (AIIB) ile 100 milyon ABD Doları tutarında 5 yıl vadeli yeni bir kredi anlaşması imzaladı. Kredi, ülkemiz ekonomisinin lokomotifi olan küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) likidite ihtiyaçlarının finansmanında ve işletme sermayesinin güçlendirilmesinde kullandırılacak.

Bankanın, geçtiğimiz ay yeşil dönüşüm ve sürdürülebilirlik odaklı alanlarda kullandırmak üzere Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile Uluslararası Finans Kurumu’ndan (IFC) sağladığı toplam 227 milyon ABD Doları tutarındaki kaynağa ek olarak AIIB’den sağladığı bu kaynak, KOBİ’lerin finansman ihtiyaçlarının karşılanması yoluyla ülkemizin ekonomik kalkınmasına katkı sağlayacak.
İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Gamze Yalçın, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, enerji fiyatlarında yüksek düzeyli artışların gerçekleştiği ve tedarik zincirlerinde kırılmaların yaşandığı, Covid-19 salgınının ekonomide yarattığı etkilerin devam ettiği mevcut ekonomik konjonktürde, AIIB’den aldıkları uzun vadeli kaynağı KOBİ’lerin kullanımına sunmanın önemli olduğunu vurguladı.
“İşletmelerin finansal dayanıklılığın artmasını ve yeni istihdam yaratılmasını olumlu etkileyecek”
Bu kaynağın, işletmelerin finansal dayanıklılığının artmasını ve yeni istihdam imkânlarının yaratılmasını olumlu etkileyeceğini ifade eden Yalçın, “Uluslararası piyasalarda İş Bankası’na duyulan güvenin bir göstergesi olan bu kredi, Türkiye İş Bankası’nın AIIB ile gerçekleştirdiği ilk işlem. Bankamızın işbirliği içerisinde olduğu uluslararası finansal kuruluşlar arasına AIIB gibi saygın bir kurumun da katılmasından büyük memnuniyet duyuyoruz. Gelecek dönemlerde de AIIB ile olan ilişkinin güçlenerek devam edeceğine inanıyoruz” dedi.
“Kaynak, üye ülkelerin desteklenmesine yönelik kararlılığımızın örneği”
Asya Altyapı Yatırım Bankası Genel Direktörü Najeeb Haider ise Covid-19 salgınının etkilerinin azaltılması programı kapsamında sağladıkları bu kaynağı, üye ülkelerin ve partner kuruluşların desteklenmesine yönelik kararlılıklarının ve kapasitelerinin bir örneği olarak gördüklerini belirtti. Bu işlemi İş Bankası ile uzun vadeli ve karşılıklı fayda sağlayan işbirliklerinin başlangıcı olarak gördüklerini vurgulayan Haider, “Dünya ekonomisinin içerisinde bulunduğu zorlu koşullar altında Türk ekonomisinin bel kemiği olan KOBİ’lere destek vermekten ve Türkiye’nin en büyük özel bankası olan İş Bankası ile işbirliği yapmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz” diye konuştu.

Guncelbasvuru.com içeriklerini herhangi bir mecrada izinsiz kullanmak telif ihlalidir. Aktif link vererek sitemizi kaynak olarak gösterip içeriklerimizden alıntı yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir