1. Anasayfa
  2. İş Başvuruları

Danimarka İşçi Alım Başvurusu – Başvuru Formu 2023

Danimarka İşçi Alım Başvurusu – Başvuru Formu 2023
0

Danimarka işçi alım ilanları ülkenin sağladığı haklarla birlikte özellikle son yıllarda sıkça araştırılmaktadır. Danimarka’nın işçilere tanıdığı haklardan faydalanmak isteyenler bu konuda araştırmalarını sürdürmektedir. Sezonluk ya da yıl içerisinde işçi alımlarını sürdüren ülkede birçok Türk çalışan olduğu bilinmektedir. Şartları karşılayıp işçi olarak çalışan sayısız kişi bulunmaktadır. Ancak şartlar, başvuru süreci ve daha fazlası için kafasında soru işareti bulunan birçok kişi bulunuyor.

Ülkenin istediği gerekli şartlar yerine getirildikten kısa bir süre başvuru onaylanacak ve kişiler burada hızlı bir şekilde mesai başına geçebilecektir. Ayrıca yalnızca bir meslek grubu değil birçok meslek grubundan kişinin alınmasıyla da kişilere tanınan istihdam da artmaktadır. Bu şekilde neredeyse her meslek grubu çeşitli umutlarla başvurularını gerçekleştirmektedir. Fakat başvuru yapmadan önce başvuru koşullarını ve gereken her noktayı dikkatle analiz etmekte fayda vardır.

Danimarka İşçi Alım Başvuru Şartları Nelerdir?

Danimarka işçi alım şartları birçok kişi tarafından karşılanabildiği için yıl içerisinde birçok Türk vatandaş Danimarka topraklarında mesai başı yapıyor. Başvuru şartlarının kolaylığının yanı sıra çalışanlara tanınan haklarla da Danimarka gündemden düşmüyor. Ancak Danimarka hükümeti de işçi alım konusunda bazı şartları bulunduruyor. Her iş kolu için farklı şartlar bulunabilmektedir. Bunun için de özel olarak başvuru yapılacak meslek grubunun şartlarına bakmak gerekiyor. Bu şartlar listelendiğinde;

  • A2 seviyesinde Danca biliyor olmak,
  • 20-40 yaş aralığında olmak,
  • Güvenlik kontrollerinin temiz çıkması,
  • Gerekli evrakların zamanında ve eksiksiz teslim edilmesi,
  • Çeşitli meslek gruplarından herhangi birine başvuru yapılırken herhangi bir sağlık sorununun bulunmaması,
  • Her meslek için olmasa da diploma gerektiren meslek grupları için diploma gerekmektedir.
  • Son olarak ise bazı meslek gruplarında uzmanlık belgesi istenebilmektedir.
danimarka işçi alımı
danimarka işçi alımı

Danimarka İşçi Alım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Danimarka işçi alım başvuru süreci birçok kişi tarafından merak edilen bir süreçtir. Gerekli koşulları bulunduranlar başvurunun nerden ve nasıl yapılacağına dair soru işaretleri bulundurmaktadır. Ancak koşullar karşılanıyorsa zaten başvuru süreci hızlı bir şekilde tamamlanıyor. İşçi alım başvurusu için genellikle e devlet gibi platformlarda aramalar yapılmaktadır. Ancak Danimarka işçi alımı devlete bağlı olmadığından başvurular bu platformlardan yapılmıyor.

Fakat İŞKUR bazı ülkelere çeşitli projelerle işçi gönderebilmektedir. Başvuru yapmak için ilk yol İŞKUR’un bu projelerini takip etmektir.  İşçi alımı için Danimarka’nın kendine ait siteleri bulunuyor. Ayrıca Danimarka’ya işçi götüren bazı firmalar ve bu firmaların da kendilerine ait siteleri bulunuyor.

Başvurular bizzat bu sitelere yapılmaktadır. Bazı firmaların belirlediği özel koşullar da bulunmaktadır. Genel koşulların yanı sıra istenen özel koşullar kişileri zorlamayacak düzeydedir. Bu sebeple de kişiler kolaylıkla başvurularını şahsi olarak bu sitelere yapabilir.

Başvuru süreci ilk olarak belirtilen firmalar aracılığı ile ülkeye gönderilen başvuru formu ile başlıyor. Danimarka’da çalışmak isteniyor ise mutlaka ülkeye başvurunun gönderilmiş olması gerekiyor. Devamında ise Danimarka kişilerin başvurularını değerlendirme sürecine alır. Değerlendirme sonucu olumlu sonuçlanır ve kişilerin çalışma izinleri onaylanırsa kişiler çalışma iznini almış olur. Daha sonraki süreçte de kişi mesaiye başlamak üzere hazırlıklarını yaparak ülkeye gider. Ancak çalışma izni bulunmadan çalışma amacıyla ülkeye giriş yapılamamaktadır.

Danimarka’da İşçi Olmak İçin Gerekenler

Danimarka işçi alımı için gerekli bazı noktalar bulunmaktadır. Danimarka’da işçi olarak çalışma izni onaylandıktan sonra ülkeye giriş ve daha sonrası için kullanılacak belirli evraklar vardır. Bu evraklar olmaz ise maalesef çalışma izni onaylansa bile kişiler ülkeye alınmayabilir. Bunlardan ilki ve en önemlisi pasaporttur. Kişinin sahip olduğu yeşil ya da kırmızı pasaportlar farklı bir ülkeye girerken ve o ülke sınırları içerisinde mutlaka ki lazım olacaktır.  Pasaport kadar önemli bir diğer unsur ise 2 adet biyometrik fotoğraftır. Bir diğer önemle istenen belge ise özgeçmiştir. Özgeçmiş sayesinde kişinin daha önce tecrübe ettiği işler gözden geçirilerek hemen bir pozisyon bulmasına olanak tanınacaktır.

danimarka işçi alımı
danimarka işçi alımı

SGK iş döküm belgesi de kişinin çalıştığı yerleri resmi olarak kanıtlayabilmesi adına önemli bir belgedir. Bu belge ile özgeçmişte yazan her tecrübe resmi bir şekilde belgelendirilmiş olacaktır. Son olarak ise kişilerin çalışmak istediği bölümlere göre değişiklik gösteren diploma ya da uzmanlık gibi belgelerdir.  Bu belgeler sayesinde de kişilerin uzmanlık alanı ya da eğitim aldığı alan tespit edilerek ona göre bir yol izlemektir.

Guncelbasvuru.com içeriklerini herhangi bir mecrada izinsiz kullanmak telif ihlalidir. Aktif link vererek sitemizi kaynak olarak gösterip içeriklerimizden alıntı yapabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir