1. Anasayfa
  2. Yardım Başvuruları

Doğum Yardım Parası Nasıl Alınır? Başvurusu, Şartları

Doğum Yardım Parası Nasıl Alınır? Başvurusu, Şartları
0

Doğum yardımı, 2015 yılı ve sonrasını kapsayan ve bu yıldan itibaren doğmuş her bir çocuk başına anneye yapılan devlet yardımıdır. Doğum yardımından faydalanabilmek için gerekli olan bazı şartlar vardır. Bu şartların sağlanması halinde doğum yapan her birey doğum yardımından faydalanabilir.

Doğum Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Daha önce doğum yardımından faydalanmamış ve başvuru süreci hakkında herhangi bir bilgisi bulunmayan bireyler doğum yardım başvurusu nasıl yapılır sorusunu sık sık sormaktadır. Doğum yardımından faydalanmak için gerekli olan bazı şartların sağlanması halinde başvuruyu her bireyin yapması mümkündür.

Doğum yardımı, herhangi bir kamu kurum ya da kuruluşunda çalışan bireylerin faydalanabileceği bir yardım türüdür. Yardım başvurusunun olumlu sonuçlanması halinde ödeme anneye yapılır fakat başvuruyu yapmak için gerekli kriterler arasından annenin kamu kurum ve kuruluşunda çalışması şartı aranmaz. Anne ev hanımı, baba kamu kurum ya da kuruluşunda çalışıyor ise babanın annenin yerine başvuru yapması mümkündür.

Başvuru, kamu personelinin çalıştığı kuruma yapılır. Başvuru yapmadan önce canlı doğumun ardından ilgili nüfus müdürlüğüne gidilerek çocuğun Kimlik Paylaşım Sistemi’nde kaydının yapılması gerekir. Başvurular Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmetler Merkezleri’ne yapılabilir.

Doğum Yardım Ödemeleri Ne Zaman Yapılır?

Doğum yardım başvurusu yapan bireylerin en merak ettikleri sorulardan biri doğum yardım ödemeleri ne zaman yapılır sorusudur. Bu sorunun net bir cevabı bulunmamaktadır fakat çoğu zaman yapılan başvurunun doğum yardımı takip sistemine girilmesini takip eden ay içerisinde ödemeler yapılmış olmaktadır. Ödemeler, PTT şubelerinden çekilebilmektedir ve başvuru sahibinin bu şubelere bizzat gitmesi gerekmektedir.

Hamile Bireyler Doğum Yardım Başvurusu Yapabilir mi?

Doğum yardımı, canlı doğum yapan annelere verilen bir yardım çeşididir. Bu nedenle hamile bireyler doğum yardım başvurusu yapabilir mi sorusunun cevabı hayır olmaktadır. Hamile bireyin doğumu gerçekleştikten sonra ilgili belgelerin toplanması ve dilekçenin eksiksiz doldurulmasından sonra başvuru yapma hakkı olmaktadır.

Doğum Yardımı Ne Kadardır?

Doğum yardımı, canlı doğum yapan annelere sağlanan ve her doğum başı yapılan bir yardım çeşididir. Yapılan ödeme, annenin kaçıncı canlı doğumu yaptığına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Son güncellemelere göre, birinci çocuk için anneye yapılan ödeme 300 lira, ikinci çocuk için anneye yapılan ödeme 400 lira, üçüncü çocuk ve bundan sonraki her bir çocuk için anneye yapılan ödeme ise 600 lira olmaktadır.

Doğum yardımı, 2015 yılında başlatılan bir yardım olduğu için bu dönemden önce doğmuş çocuklar için herhangi bir ödeme yapılmamaktadır. Fakat bu dönemden sonra doğmuş her çocuk için başvuru yapılabilmektedir.

Doğum yardımı ne kadardır sorusu kadar merak edilen bir diğer soru da ödemenin hesaplanması ile ilgilidir. 2015 yılından sonra gerçekleşen canlı doğum başına ödeme yapılsa da yapılan doğumun kaçıncı doğum olduğu belirlenirken 2015 senesinden önceki doğumlar da dikkate alınır. Örneğin bir anne 2012 yılında ve 2017 yılında olmak üzere iki çocuk doğurduysa bu annenin başvurusu sonucu 2017 yılında doğan çocuk için yapılacak ödeme ikinci çocuk ödemesi olup 400 lira olmaktadır.

Doğum Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Şartlar

Doğum yardımından faydalanmak için gerekli birtakım şartlar bulunmaktadır. Bu şartları sağlayan her birey doğum yardımı başvurusunda bulunabilir. Doğum yardımı başvurusu için gerekli şartlar aşağıdaki gibidir:

  • Doğum yardımı başvurusu yapabilmek için anne ya da babanın ya da her ikisinin TC vatandaşı olması gerekmektedir. Bu kişilerin Mavi Kart sahibi olması da başvuru yapmaları için yeterlidir.
  • Başvuru yapabilmek için başvuru yapılacak çocuğun 2015 yılından sonra canlı olarak doğmuş olması gerekmektedir. Bu canlı doğumun ardından kimlik kayıt sistemine kaydı oluşturulmuş çocuklar için yardım başvurusu alınabilmektedir.

Doğum yardımı hakkında merak edilen pek çok soru bulunmaktadır. Bu soruların cevapları da sürekli olarak değişebileceği için herhangi bir sorusu bulunan bireylerin https://www.aile.gov.tr/sss/sosyal-yardimlar-genel-mudurlugu/dogum-yardimi/ sitesi üzerinden güncel bilgileri takip etmeleri en sağlıklı bilgileri verecektir. Seneden seneye yapılan tutar hakkındaki değişiklikler de bu siteye yansıtılmaktadır. Merak ettiğiniz diğer sorular için iletişim kısmında yer alan seçenekleri kullanarak yetkililer ile görüşebilirsiniz. Ya da dilediğiniz takdirde gerekli yerleri ziyaret ederek yüzyüze görüşme imkanı da bulabilirsiniz.

Guncelbasvuru.com içeriklerini herhangi bir mecrada izinsiz kullanmak telif ihlalidir. Aktif link vererek sitemizi kaynak olarak gösterip içeriklerimizden alıntı yapabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir