1. Anasayfa
  2. Haberler

Havada tehlikeli yakınlaşma: İngiliz ve Rus savaş uçakları karşı karşıya geldi

Havada tehlikeli yakınlaşma: İngiliz ve Rus savaş uçakları karşı karşıya geldi
Havada tehlikeli yakınlaşma: İngiliz ve Rus savaş uçakları karşı karşıya geldi
0

İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne (RAF) bağlı Eurofighter Typhoon savaş uçakları, İskoçya’nın kuzeyinde uçan iki “Tupolev Tu-142” tipi Rus deniz devriye ve bombardıman uçağına karşılık vererek geçişlerini takip etti.

İngiltere Savunma Bakanlığı Pazartesi sabahı İngiliz jetlerinin İskoçya’daki Shetland Adaları’nın kuzeyinde uçan iki Rus bombardıman uçağı ile karşı karşıya geldiğini açıkladı.

İskoçya’daki Lossiemouth Üssü’nden kalkan jetlerin uluslararası hava sahasında Rus uçaklarının geçişlerine eşlik ettiği aktarılan açıklamada, İngiltere Silahlı Kuvvetlerden Sorumlu Devlet Bakanı James Heappey’in değerlendirmelerine de yer verildi.

İngiliz jetleri, İskoçya’nın kuzeyinde uçan 2 Rus uçağına karşı havalandı.İngiliz Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, iki Rus uçağının NATO’nun kuzey kontrol noktasında yer alan İskoçya’nın Shetland adalarının kuzeyinde seyretmesi üzerine, RAF’e bağlı Eurofighter Typhoon jetleri havalandı.Devlet Bakanı Heappey, bir ikmal uçağının da görevin daha uzun süre sürdürülebilmesi için Eurofighter Typhoon jetlerine eşlik ettiğini bildirdi.

Eurofightre Typhoon uçağının pilotu da iki Rus uçağının İngiltere’nin kontrol alanından çıkana kadar takip edildiğini bildirdi.Bakanlık açıklamasında Lossimouth Üssü pilotlarının 4 aylık NATO görevi kapsamında Estonya’da bulunduğu ve bu sürede Rus uçaklarına karşı 50 engelleme uçuşu yaptığı ifade edildi.

İngiltere Silahlı Kuvvetler Bakanı James Heappey, “İngiltere hava sahasının sürekli izlendiğini ve gerektiğinde ülkenin korunması için uçakların hazır tutulduğunu” vurguladı.

Guncelbasvuru.com içeriklerini herhangi bir mecrada izinsiz kullanmak telif ihlalidir. Aktif link vererek sitemizi kaynak olarak gösterip içeriklerimizden alıntı yapabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir