1. Anasayfa
  2. Haberler

Pasaport Fiyatları Ne Kadar? 5 ve 10 Yıllık Ücret Başvurusu 2023

Pasaport Fiyatları Ne Kadar? 5 ve 10 Yıllık Ücret Başvurusu 2023
Pasaport Fiyatları Ne Kadar? 5 ve 10 Yıllık Ücret
0

Pasaport Fiyatları Ne Kadardır? Pasaport fiyatları belirli zaman aralıklarında güncellenir. Ayrıca fiyatları belirleyen çeşitli faktörler bulunur. Fiyatlar beş ve on yıllık değişken sürelerde birbirinden farklıdır. Ayrıca pasaport fiyatları harç bedeli ve toplam maliyet olarak düşünülmelidir.

Pasaport Fiyatları Ne Kadar 5 ve 10 Yıllık Ücret

Pasaport ücretleri hakkında detayları öğrenerek ne kadar ücret ödeyeceğinizi öğrenebilirsiniz. Resmi gazetede yayınlanan en son verilere göre pasaport ücretinin masrafı yaklaşık %50 artış göstermiştir. Bu artışa göre beş ve on yıllık ücretler toplam 5500 TL civarındadır.

Pasaport yıllık ücretleri hesaplaması harç ücreti eklenerek yapılır. Çeşitli masrafların eklenmesinden sonra toplam ücret ortaya çıkar. Bunun yanında pasaport hizmetleri için çeşitli detayları öğrenmek isteyenler alo 199 hattını arayabilir. İster beş yıllık ister on yıllık süreli pasaport için gerekli detaylar bakanlık biriminden öğrenilebilir. Bunun yanında sürekli güncellenen fiyatlardan dolayı net bir rakam verebilmek mümkün olmaz. Eğer net rakamı öğrenmek istiyorsanız mutlaka randevu sistemi üzerinden Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü sayfasını ziyaret etmelisiniz.

Pasaport Fiyatları Ne Kadar? 5 ve 10 Yıllık Ücret
Pasaport Fiyatları Ne Kadar? 5 ve 10 Yıllık Ücret

Gerekli ayrıntılar çağrı merkezi üzerinden ya da internet adresinden erişilebilir. Günün her saati destek birimi üzerinden pasaport fiyatları ve diğer ayrıntıları öğrenebilirsiniz. Pasaport için gerekli belgeler, geçici pasaport, bir kişinin en fazla kaç pasaport alacağı, harç bedeli, defter ücreti, imza ve biyometrik veriler ile daha birçok farklı sorunun cevabı destek birimleri tarafından sağlanır.

Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır?

Pasaport başvurusu yapmak için Nüfus ve Vatandaşlık müdürlüklerine başvuru yapmak gerekir. Türkiye sınırları içerisinde yaşayan bir kişi umuma mahsus pasaport için ister il ister ilçe müdürlüğüne gidebilir. Gerekli işlemler için başvurusunu kolayca oluşturabilir. Başvuru yapacak kişi yurtdışında ise dış temsilcilikler üzerinden hususi ve hizmet damgalı pasaport başvuruları yapabilir. Başvuru yapmak için mutlaka bulunduğunuz il ve ilçe müdürlüğüne gitmeniz gerekir.

Gerekli başvuruların oluşturulması için kişinin bizzat kendisinin birimleri ziyaret etmesi lazımdır. 18 yaşın altında olan kişilerin başvurusu aile bireyleri tarafından yapılabilir. Fakat 18 yaşından büyük kimseler başvurusunu kendisi oluşturmalıdır. Kısa süre içerisinde müdürlükleri başvuru işlemleri alınır ve hemen işlemler ilerler. Bunun yanında bağlı bulunduğunuz birimin yoğunluğuna göre pasaport başvurusu sonucu belirlenir.

Pasaport Fiyatları Ne Kadar? 5 ve 10 Yıllık Ücret
Pasaport Fiyatları Ne Kadar? 5 ve 10 Yıllık Ücret

Pasaport Başvuru Şartları Nelerdir?

Pasaport başvuru şartları pasaport türüne göre değişkenlik gösterir. Çeşitli pasaport türleri için gerekli detaylar Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü birimlerinden öğrenmelidir. Birimler tarafından sağlanan destek ile birlikte pasaport başvurusunda hangi şartlar altında başvuruyu alabileceğinizi öğrenirsiniz.

  • Umuma mahsus pasaport,
  • Hususi damgalı pasaport,
  • Hizmet damgalı pasaport,
  • Diplomatik pasaport,
  • Geçici pasaport,
  • Yabancılara mahsus pasaport çeşitleri vardır.

Her biri birbirinden farklı şartlar taşır ve yine her biri için farklı belgeler gerekir. Ayrıca genel anlamda taşınması gereken ortak başvuru şartları vardır.

Pasaport için başvuru yapacaklar öncelikli olarak yurt içerisinde başvuru yapacaklarsa ilgili birimleri ziyaret etmelidir. Bağlı bulunduğunuz ikametgahın yakınındaki il ve ilçe müdürlüğüne gitmeniz lazımdır. Daha sonrasında yanınızda mutlaka son altı ay içerisinde çekilmiş biometrik fotoğraf bulunması gerekir.

Pasaport Fiyatları Ne Kadar? 5 ve 10 Yıllık Ücret
Pasaport Fiyatları Ne Kadar? 5 ve 10 Yıllık Ücret

Kimlik kartı, nüfus cüzdanı ya da geçici kimlik belgesi gibi belgeleri yanınızda götürmeniz başvuru yapabilmek için gereklidir. Bunun yanında öğrenci belgesi varsa ya da eski pasaportu varsa yanınızda bulunması lazımdır. Harç ve defter ücretlerinin ödendiğini ait belgeler başvuru sırasında talep edilir. Tüm bu gerekenleri yanınızda bulundurarak pasaport başvuru oluşturmanız lazımdır. Dilerseniz başvuru yapmadan önce destek birimini arayarak tercih edeceğiniz pasaport ürüne ait şartları da kolayca öğrenebilirsiniz.

 

 

Guncelbasvuru.com içeriklerini herhangi bir mecrada izinsiz kullanmak telif ihlalidir. Aktif link vererek sitemizi kaynak olarak gösterip içeriklerimizden alıntı yapabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir