1. Anasayfa
  2. Yardım Başvuruları

Tüberküloz Maaşı ve SSPE Maaşı Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır? 2023

Tüberküloz Maaşı ve SSPE Maaşı Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır? 2023
Tüberküloz Maaşı ve SSPE Maaşı Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır?
0

Tüberküloz Maaşı ve SSPE Maaşı Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır? Sosyal yardımlaşma ve dayanışma adı altında devlet tarafından bazı kişilere çeşitli yardımlar yapılmaktadır. Yapılan bu yardımlardan bazıları çeşitli hastalıklar için kişilere verilen maddi yardımlardır.

Tüberküloz Maaşı ve SSPE Maaşı Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devletin belirli fonları tarafından finanse edilen Tüberküloz ve SSPE maaşı sayesinde devlet, bu hastalıklara sahip bireylerin maddi ve manevi anlamda destek olmaktadır. Bu maaşların ne olduğunu ve nasıl alındığını bilmeden önce bu hastalıkların tanımlarını şu şekilde yapabiliriz:

Tüberküloz yani halk arasında bilinen adı ile verem, hava yolu ile kolaylıkla bulaşabilen ve tedavi edilmezse ölümcül sonuçlar doğurabilen bir akciğer hastalığıdır. SSPE hastalığı ise nörodejeneratif hastalıklar arasında yer almaktadır ve kızamık virüsünün beyinde enfeksiyona neden olması şeklinde tanımlanmaktadır. Kesin bir tedavi yöntemi bulunmayan bu hastalık kişide pek çok nörolojik sorunu beraberinde getirmektedir.

Tüberküloz Maaşı ve SSPE Maaşı Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır?
Tüberküloz Maaşı ve SSPE Maaşı Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tüberküloz ve SSPE Maaşından Kimler Yararlanabilir?

Sosyal yardımlaşma ve dayanışmanın bir gereği olarak yardıma muhtaç olduğu belirlenen kişilere devlet tarafından çeşitli yardımlar yapılmaktadır. Bu yardımlardan biri olan SSPE ve tüberküloz maaşları için kişilerin sağlaması gereken birtakım kriterler bulunmaktadır. Bu kriterleri sağlayan her birey, ilgili yere müracaat ederek maaş almaya başlayabilir. Peki Tüberküloz ve SSPE maaşlarından kimler faydalanabilir?

  • Bunun için aranan en temel şart kişinin TC vatandaşı olmasıdır.
  • Adından da anlaşıldığı üzere bu maaş için aranan bir diğer kriter ise kişinin tüberküloz ya da SSPE hastalıklarından biri ile mücadele ediyor olmasıdır.
  • Devletin hastalık sahibi her vatandaşa maaş bağlaması maalesef ki mümkün değildir. Bu nedenle bu yardım için ayrılan fon, maddi bakımdan güçsüz kişiler için kullanılmaktadır. Yani bu maaş için başvuru yapmak isteyen kişilerin muhtaçlık sınırının altında olmaları gerekmektedir. Bu da hane içerisindeki birey başına aylık ortalama kazancın net asgari ücretin üçte biri olması şeklinde tanımlanmaktadır.
  • Maaş başvurusu için başvuru yapacak kişinin ikamet ettikleri yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek vakıf hane kayıt formunu doldurmaları gerekmektedir.

Tüm bu şartları eksiksiz bir şekilde sağlayan bireylerin başvuruları olumlu olarak değerlendirilmekte ve en kısa süre içerisinde bu kişiler tüberküloz ya da SSPE maaşları bağlanmaktadır.

Tüberküloz Maaşı ve SSPE Maaşı Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır?
Tüberküloz Maaşı ve SSPE Maaşı Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tüberküloz ve SSPE Maaş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tüberküloz ve SSPE maaşından faydalanmak için öncelikle bir başvuru sürecinden geçilmesi gerektiğini biliyoruz. Peki tüberküloz ve SSPE maaş başvurusu nasıl yapılır?

Bunun için öncelikle sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gidip kayıt oluşturmak gerekmektedir. Kaydı olan vatandaşların tekrar vakfa gitmesine gerek yoktur. Maaş başvurusu için ikametgahınızın bulunduğu sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına gitmeniz gerekmektedir. Her vakıftan başvuru yapılması mümkün değildir. Bu vakıflara giden bireyler, kimlikleri ile gitmeleri halinde hızla başvurularını yapabilirler.

Bu maaş başvurusu, diğer pek çok yardım başvurusunun aksine E-Devlet üzerinden yapılmamaktadır. Bunun yerine vatandaşların arama yolu ile başvuru yapmalarını mümkün kılan ALO 183 ve ALO 144 hatları mevcuttur.

Tüberküloz ve SSPE Maaş Başvuru Formu

Hemen her yardım çeşidinde olduğu gibi bu yardımı almak için de doldurulması gereken bir yardım başvuru formu bulunmaktadır. Bu başvuru formunda kişinin ve ailesinin maddi durumunu öğrenmeye dayalı çeşitli sorular yer almaktadır. Bununla birlikte kişinin hasta olduğunu doğrular nitelikte belgelerin de formda yer alması gerekmektedir.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına bu amaç ile giden her bireye doldurtulan Tüberküloz ve SSPE maaş başvuru formu doldurulurken kullanılan bilgilerin doğru ve teyit edilebilir olması gerekmektedir. Formda kullanılan bilgilerin yanlış olduğunun tespit edilmesi halinde bu kişiler almış oldukları yardım miktarını güncel faizi ile birlikte geri ödemek zorundadırlar. Aksi halde vakıf mütevelli heyeti tarafından bu bireylere dava açılmaktadır.

Tüberküloz Maaşı ve SSPE Maaşı Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır?
Tüberküloz Maaşı ve SSPE Maaşı Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tüberküloz ve SSPE Maaşı Ne Kadar Süreliğine Verilir?

Tüberküloz ve SSPE hastaları için verilen maaşın süresi farklılık göstermektedir. Hatta tüberküloz hastalığı da kendi içinde derecelendirilmekte ve hastalığın tipine göre 6-30 ay süre ile tüberküloz maaşı verilmektedir.

SSPE hastalığında ise durum biraz daha farklıdır. Başvuru yapan ve başvurusu olumlu sonuçlanan bireyler, hastalıkları devam ettiği süre boyunca bu yardımdan faydalanabilmektedirler.

Ayrıca hem Tüberküloz hem de SSPE hastaları için bu maaşı almak, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından verilen diğer yardımlardan faydalanmaya engel değildir.

Guncelbasvuru.com içeriklerini herhangi bir mecrada izinsiz kullanmak telif ihlalidir. Aktif link vererek sitemizi kaynak olarak gösterip içeriklerimizden alıntı yapabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir