1. Anasayfa
 2. Haberler

Uzman Çavuş, Erbaş Güncel Maaşları Nedir? 2023

Uzman Çavuş, Erbaş Güncel Maaşları Nedir? 2023
Uzman Çavuş, Erbaş Güncel Maaşları Nedir? 2023
0

Uzman Çavuş, Erbaş Güncel Maaşları Nedir? Ülkemizin güvenliği herkes için oldukça önemlidir. Vatandaşların hayatına devam edebilmesi için güvenliğin her zaman sağlanması ve devamlı olması gerekmektedir. İşte bu durumun gerçekleşmesi için de pek çok meslek grubu güvenlikten sorumlu tutulur. Başta polis ve askerlerimiz olmak üzere birçok meslek grubu ülkenin güvenliği için her zaman çalışır.

Uzman Çavuş, Erbaş Güncel Maaşları Nedir?

Özellikle askerlerimiz hem yurt içi hem de yurt dışı sınır güvenliğimiz için hiç durmazlar. Bu yüzden de bu meslek grubunda çalışmak oldukça zordur. Asker olmak her ne kadar zor olsa da pek çok gencimiz uzman çavuş, erbaş olmak için emek harcarlar. Tabi bu emeklerinin karşılığı olarak da belli bir maaş alırlar. Aldıkları maaş ise pek çok asker olmak isteyen genç tarafından merak edilir ve uzman çavuş, erbaş güncel maaşları ne kadar şeklinde araştırma yapılmasına sebep olur. Peki, bu kadar merak edilen sorunun cevabı nedir?

 • Uzman çavuş, erbaş olmak istediğinizde çalıştığınız bölgeye göre maaşınız değişecektir.
 • Doğu bölgesi için maaşlar 17 bin ile 23 bin arasında değişmektedir.
 • Bu bölge dışında ise 13 bin ile 20 bin arasında maaşlarda değişkenlik olmaktadır.

Maaşlar arasında bu değişikliğin en büyük sebebi ise tabi ki de çalışma şartları olmaktadır. Kimi uzman çavuş, erbaş olan askerimiz yurt dışına göreve gittiği için maaşları daha fazla olmaktadır. Tabi bu görevi ve maaşı alabilmek için de öncelikle uzman çavuş, erbaş olabilmek gerekmektedir.

Uzman Çavuş, Erbaş Nasıl Olunur?

Uzman çavuş, erbaş maaşlarını öğrenen pek çok kişi bu mesleği olmak isteyebilir. Ancak bir mesleği olmak istemek her zaman tek başına yeterli olmaz. Özellikle askerlik gibi zor bir meslek için bu durum daha çok geçerli olur. Öncelikle uzman çavuş, erbaş olmak için gerekli şartlar vardır. Bu şartları sağlamadan uzman çavuş, erbaş olmanız mümkün değildir. Peki, bu şartlar nelerdir?

 • Uzman çavuş erbaş olmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekmektedir.
 • En az lise mezunu olmanız ve KPSS ile başvuru yapmanız gerekir. (Bazı başvurular için ortaokul mezunu olmak da yeterli olabilir.)
 • Başvuru yapabilmeniz için 27 yaşını bitirmemiş olmanız gerekmektedir.
 • Başvuru yapabilmeniz için terörle ilgili herhangi bir suçunuzun olmaması gerekmektedir.
 • Başvuru yapabilmeniz için yüz kızartıcı herhangi bir suçunuzun olmaması gerekmektedir.
 • Başvuru yapabilmek için boyunuzun en az 1.64 olması ve sağlık sorunlarınızın olmaması gerekmektedir.
 • Bu şartları sağlamanız durumunda bir de sınavlara başvuru yapmanız gerekmektedir.

Sizlerden istenen tüm şartları sağlamanız durumunda sınavlara başvuru yaparak sınavları da geçmeniz gerekecektir. Mülakat ve yeterlilik sınavları gibi sınavlardan en alt puandan aşağı almamanız gerekeceği için her zaman sınavlara da başvuru yapmanız gerekecektir.

Uzman Çavuş, Erbaş Güncel Maaşları Nedir? 2023
Uzman Çavuş, Erbaş Güncel Maaşları Nedir? 2023

Uzman Çavuş, Erbaş Olmak İçin Şartlar

Uzman çavuş, erbaş olmak sanıldığı kadar kolay değildir. Bu mesleği olabilmeniz için birçok şartı sağlamanız ve o şartları sağladıktan sonra da başvuru yapmanız gerekmektedir. Sizlerden istenen şartları sağlayıp sağlamadığınızı öğrenmek için ise başvuru yapacağınız yerin internet sayfasına bakabilirsiniz.

Hava, Kara ve Deniz Kuvvetleri’nin alımları birbirinden farklı olduğu için ve sizlerden istenen şartlar da bölümden bölüme göre değiştiği için her zaman istediğiniz bölüme bakmanız gerekir. Asker olmak için tüm bunları yapıp gereken şartları da sağladığınızda geriye sadece başvuru yapma tarihlerini takip etmeniz kalmaktadır. Başvuru günlerini takip edip sınava başvurduktan sonra sınav yerinizde sınav gününde bulunarak sınavlarınıza girebilirsiniz. Her kurumun yaptığı sınav farklı olacağı için sınavlarınıza kurumlara uygun olacak bir şekilde hazırlanmanız gerekmektedir.

Kurumlar için sınava hazırlanırken özellikle boy ve kilo durumunuza dikkat etmeniz gerekir. Eğer sizlerden istenen şartları sağlamıyorsanız sınavdan önce kilo vermek sizin için büyük bir avantaj olacaktır. Kilo ve boy oranınızı da sınavdan önce hallettikten sonra sınavınıza girebilir ve uygulamalı sınavınızı tamamlayabilirsiniz. Uygulamalı sınavdan sonra mülakata da katılarak sınav sonuçlarının açıklanacağı zamanı bekleyebilirsiniz.

Uzman Çavuş, Erbaş Güncel Maaşları Nedir? 2023
Uzman Çavuş, Erbaş Güncel Maaşları Nedir? 2023

Uzman Çavuş, Erbaş Sınav Sonuçları

Sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merak ederseniz de ilgili kurumun internet sayfası üzerinden duyuruları her zaman takip edebilirsiniz. Duyurular sayesinde sınav gününüzü, başvuru tarihlerini ya da sınav sonuçlarını anında öğrenebilirsiniz. Bu sayede de stres yapmadan başvuru tarihimizi ya da sınav gününüzü bekleyip sınavınızı olduktan sonra sınav sonucunuza bakarak tüm başvuru sürecinizi kolaylıkla atlatabilme şansına sizler de sahip olabilirsiniz.

Guncelbasvuru.com içeriklerini herhangi bir mecrada izinsiz kullanmak telif ihlalidir. Aktif link vererek sitemizi kaynak olarak gösterip içeriklerimizden alıntı yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir