1. Anasayfa
  2. Güncel Başvurular

Uzman Öğretmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Şartları 2023

Uzman Öğretmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Şartları 2023
Uzman Öğretmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Şartları 2023
0

Uzman Öğretmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır? Öğretmenlik hem zor hem de sevildiği zaman oldukça gurur verici bir meslek olmaktadır. İnsan hayatı ve eğitimi için oldukça kutsal olan bu mesleği yapmak ise her zaman zordur. Öncelikle öğretmen olmak için birçok sınava girmek ve ardından atanmak gerekir. Tabi atandıktan sonra da öğrenci ile iyi bir ilişki kurmak ve eğitim seviyesini her zaman yüksek tutmak gerekmektedir. Bu yüzden de öğretmen olan kişiler meslek hayatlarında her zaman zorlanır. Bu zorluğu aştıktan sonra ise zamanla öğretmenlik mesleğinde daha başarılı hale gelinir.

Uzman Öğretmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Şartları

Öğretmenlik mesleğine yıllarınızı verdikçe sizler de unvanınızı değiştirebilirsiniz. Öğretmenlik mesleğinde 10 yılı tamamladıktan sonra sizler de uzman öğretmen olabilirsiniz. Tabi uzman öğretmen olmak için de öncelikle bazı şartları sağlamanız gerekecektir. Peki, uzman öğretmenlik başvuru şartları nelerdir ve başvurusu nasıl yapılmaktadır?

Uzman Öğretmenlik Başvuru Şartları Nelerdir?

Uzman öğretmen olmak istediğinizde öncelikle bazı şartları sağlamanız gerekmektedir. Bu şartları sağladıktan sonra uzman öğretmen olma yolunda ilk adımı tamamlayabilirsiniz.

  • Öğretmenlik mesleğinde uzman öğretmen olmak için öncelikle yazılı sınav başvuru tarihinin son günü itibarıyla aday öğretmenlikte dahil olmak üzere meslekte en az 10 yılınızı tamamlamanız gerekmektedir.
  • Uzman öğretmen olmak için öğretmen olarak hizmet yapıyor olmanız gerekmektedir.
  • Mesleğinizde kademe ilerlemesi durdurması cezanızın bulunmaması gerekmektedir.
  • Uzman öğretmen olmak için tüm bu şartların yanı sıra mesleki gelişimlerinize yönelik hazırlanmış en az 180 saatlik Uzman Öğretmenlik Eğitim Programı’nı tamamlamış olma şartını da sağlamanız gerekmektedir.
  • Bu şartlar dışında bir de uzman öğretmenlik mesleki gelişim çalışmalarını da tamamlamış olmanız gerekmektedir.

Bu şartları sağladıktan sonra uzman öğretmenlik için başvuru yapabilirsiniz. Uzman öğretmenlik için başvuru yaptığınızda yüksek lisansınız varsa eğer uzman öğretmenlik yazılı sınavından muaf tutularak diğer adımlara geçebilirsiniz. Tabi yazılı sınavdan muaf olsanız bile uzman öğretmen olmak için istenen şartları sağlamanız gerektiğini unutmamalısınız.

Uzman Öğretmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Şartları 2023
Uzman Öğretmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Şartları 2023

Uzman Öğretmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öğretmenlik mesleğinde 10 yılınızı tamamladıktan sonra uzman öğretmenliğe başvuru yaparak sizler de maaşınızı yükseltebilirsiniz. Uzman öğretmen olmak istediğinizde başvurunuzu nasıl yapacağınızı öğrenerek mesleğinizde yükselebilirsiniz. Uzman öğretmenlik başvurusu için öncelikle MEB‘in resmi sayfasından uzman öğretmenlik başvurularını takip etmelisiniz. Başvuruları takip ettikten sonra başvurunuzu tamamlayabilir ve uzman öğretmenlik sınavını bekleyebilirsiniz. Tabi uzman öğretmenliğe başvuru yapmak ve sınava girmek için de sizlerden istenen şartları sağlamanız gerekmektedir.

Uzman öğretmen olmak sanıldığı kadar kolay değildir. Çünkü uzman öğretmen olmanız için meslekte sadece 10 yılınızı tamamlamış olmanız yeterli olmayacaktır. Meslekte en az 10 yılınızı tamamladıktan sonra bazı eğitimlere katılmanız ve mesleki açıdan sicilinizin de temiz olması gerekmektedir. Tüm bu şartları sağladıktan sonra da sınava başvuru yaparak sınav gününüzü bekleyip sınava girmeniz gerekir. Uzman öğretmen olmak için sizlerden istenen tüm şartları ve sınav sonuçlarını da sağladıktan sonra en kısa sürede uzman öğretmenlik unvanınıza kavuşarak öğretmenlik kariyerinizi geliştirebilirsiniz.

Uzman Öğretmen Olarak Maaşınızı Artırın

Öğretmenlik mesleği her zaman eğitime değer veren kişiler tarafından yapılmalıdır. Bu meslek sadece para düşünülerek yapıldığı zaman o kişinin başarılı olması mümkün değildir. Ancak her ne kadar bu meslekte parayı düşünmemek gerekse de maaş da her zaman önemlidir. Hayatın devamı ve kendinizi daha iyi hissedebilmek adına aldığınız maaş oldukça önemli olmaktadır. Bu yüzden maaşınızı artırma fırsatını yakaladığınızda sizler de bu fırsatı mutlaka değerlendirmelisiniz.

Öğretmen olduğunuzda maaşınızı nasıl artıracağınızı merak ediyorsanız meslekte en az 10 yılınızı tamamlamış olmanız sizlere yetecektir. Meslekte en az 10 yıldır hizmet ediyorsanız ve bunun dışında sizlerden istenen şartları da sağlamışsanız uzman öğretmen olmak için başvuruda bulunabilirsiniz.

Uzman Öğretmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Şartları 2023
Uzman Öğretmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Şartları 2023

Uzman öğretmenlik için tüm şartları sağlayıp sınavlardan da iyi bir not aldıktan sonra uzman öğretmen unvanına sahip olabilirsiniz. Bu unvana sahip olduktan sonra da maaşınızı artırmayı da başararak hayatınızı daha iyi yaşayabilirsiniz. Hayatın devamının yanı sıra uzman öğretmen olarak aynı zamanda mesleğinizde de kendinizi geliştirebilirsiniz. Çünkü uzman öğretmen olmak için bazı eğitimleri almanız gerekecektir. Alacağınız bu eğitimler de meslek hayatınızda gelişmenize katkı sağlayacak ve öğrencilerinize daha iyi eğitim verme şansını sizlere sunacaktır. Sizler de bu şansı kaçırmayarak okuldaki çocuklarınıza ve kendinize en büyük iyiliği doğru eğitimle yapabilirsiniz.

Guncelbasvuru.com içeriklerini herhangi bir mecrada izinsiz kullanmak telif ihlalidir. Aktif link vererek sitemizi kaynak olarak gösterip içeriklerimizden alıntı yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir