1. Anasayfa
  2. Güncel Başvurular

Almanya İşçi Alım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu 2023

Almanya İşçi Alım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu 2023
0

Almanya İşçi Alım Başvurusu Nasıl Yapılır? Almanya işçi alım ilanları özellikle son yıllarda sıkça araştırılmaktadır. Almanya’nın işçilere tanıdığı haklardan faydalanmak isteyenler bu konuda araştırmalarını sürdürmektedir. Sezonluk ya da yıl içerisinde işçi alımlarını sürdüren Almanya’da birçok Türk çalışan olduğu bilinmektedir. Şartları karşılayıp işçi olarak çalışan birçok kişi bulunsa da şartları ve devamındaki süreç hakkında bilgisi olmayan birçok kişi bulunmaktadır.

Gereken şartlar yerine getirildikten kısa bir süre başvuru onaylanacak ve kişiler Almanya’da hızlı bir şekilde mesai başına geçebilecektir. Ayrıca yalnızca bir meslek grubu değil birçok meslek grubundan kişinin alınmasıyla da kişilere tanınan istihdam da artmaktadır. Bu meslek gruplarının içinde başlıca; gayrimenkul uzmanı, kamu ilişkileri, bilgi güvenliği uzmanı, büyüme ve genişleme yöneticisi, test mühendisi, pazarlama uzmanı, yazılım geliştirme yöneticisi, yazılım mühendisi, veri bilimi uzmanı, doktor, cerrah, robotik mühendisi, siber güvenlik uzmanı, kullanıcı deneyimi uzmanı, veri mühendisi, kamu sektörü danışmanı, iş geliştirme uzmanı, hemşire, hasta bakıcısı, hostes ve daha birçok havaalanı çalışanı bulunuyor.

Almanya İşçi Alım Başvuru Şartları Nelerdir?

Almanya işçi alım şartları birçok kişi tarafından karşılanabildiği için yıl içerisinde birçok Türk vatandaş Almanya topraklarına ekmek kapısı için başvuru yapıyor. Başvuru şartlarının kolaylığının yanı sıra çalışanlara tanınan haklarla da Almanya gündemden düşmüyor. Ancak tabii Almanya hükümeti de işçi alım konusunda bazı şartları bulunduruyor. Bu şartlar listelendiğinde;

  • A2 seviyesinde Almanca biliyor olmak,
  • En az 20 en fazla 40 yaşında olmak,
  • Güvenlik kontrollerinin temiz çıkması ve ülkeye girişe engel bir güvenlik sorununun bulunmaması,
  • Gerekli evrakların zamanında ve eksiksiz teslim edilmesi,
  • Çeşitli meslek gruplarından herhangi birine başvuru yapılırken herhangi bir sağlık sorununun bulunmaması,
  • Her meslek için olmasa da diploma gerektiren meslek grupları için diploma gerekmektedir.
  • Son olarak ise bazı meslek gruplarında uzmanlık belgesi istenebilmektedir.

 

Almanya İşçi Alım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Almanya işçi alım başvurusu da merak edilen süreçler arasındadır. Gerekli koşulları bulunduranlar başvurunun nerden ve nasıl yapılacağına dair soru işaretleri bulundurmaktadır. Ancak koşullar karşılanıyorsa zaten başvuru süreci hızlı bir şekilde tamamlanıyor. İşçi alım başvurusu için genellikle e devlet gibi platformlarda aramalar yapılmaktadır. Ancak Almanya işçi alımı devlete bağlı olmadığından başvurular bu platformlardan yapılmıyor. İşçi alımı için Almanya’nın kendine ait siteleri bulunuyor. Dahası, Almanya’ya işçi götüren bazı firmalar ve bu firmaların da kendilerine ait siteleri bulunuyor.

Başvurular bizzat bu sitelere yapılmaktadır. Bazı firmaların belirlediği özel koşullar da bulunmaktadır. Genel koşulların yanı sıra istenen özel koşullar kişileri zorlamayacak düzeydedir. Bu sebeple de kişiler kolaylıkla başvurularını şahsi olarak bu sitelere yapabilir.

Başvuru süreci ilk olarak belirtilen firmalar aracılığı ile ülkeye gönderilen başvuru formu ile başlıyor. Almanya’da çalışmak isteniyor ise mutlaka ülkeye başvurunun gönderilmiş olması gerekiyor. Devamında ise Almanya kişilerin başvurularını değerlendirme sürecine alır. Değerlendirme sonucu olumlu sonuçlanır ve kişilerin çalışma izinleri onaylanırsa kişiler Almanya’da çalışma iznini almış olur. Daha sonraki süreçte de kişi Almanya’da çalışabilir. Ancak çalışma izni bulunmadan çalışma amacıyla ülkeye giriş yapılamamaktadır.

Almanya’da İşçi Olmak İçin Gerekenler

Almanya işçi alımı için gerekli bazı noktalar bulunmaktadır. Almanya’da işçi olarak çalışma izni onaylandıktan sonra ülkeye giriş ve daha sonrası için kullanılacak belirli evraklar vardır. Bu evraklar olmaz ise maalesef çalışma izni onaylansa bile kişiler ülkeye alınmayabilir. Bunlardan ilki pasaporttur. Kişinin sahip olduğu yeşil ya da kırmızı pasaportlar farklı bir ülkeye girerken ve o ülke sınırları içerisinde mutlaka ki lazım olacaktır.  2 adet biometrik fotoğraf da gerekenler arasındadır.  Almanya’da çalışmak isteyen kişilerden istenen bir diğer belge özgeçmiştir. Özgeçmiş sayesinde kişinin daha önce tecrübe ettiği işler gözden geçirilerek hemen bir pozisyon bulmasına olanak tanınacaktır.

SGK iş döküm belgesi de kişinin çalıştığı yerleri resmi olarak kanıtlayabilmesi adına önemli bir belgedir. Bu belge ile özgeçmişte yazan her tecrübe resmi bir şekilde belgelendirilmiş olacaktır. Son olarak ise kişilerin çalışmak istediği bölümlere göre değişiklik gösteren diploma ya da uzmanlık gibi belgelerdir.  Bu belgeler sayesinde de kişilerin uzmanlık alanı ya da eğitim aldığı alan tespit edilerek ona göre bir yol izlemektir.

Guncelbasvuru.com içeriklerini herhangi bir mecrada izinsiz kullanmak telif ihlalidir. Aktif link vererek sitemizi kaynak olarak gösterip içeriklerimizden alıntı yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir