1. Anasayfa
  2. Güncel Başvurular

Erasmus Başvuru Şartları Nelerdir?

Erasmus Başvuru Şartları Nelerdir?
0

Yurt dışına gitmek ve yeni yerler keşfetmek herkesin hayalinde vardır. Ancak bu hayaller kimi zaman ekonomik zorluklardan ya da vize sorunlarından dolayı gerçekleştirilemez. Her ne kadar ekonomik zorluklar ya da vize gibi sorunlar olsa da yurt dışına çıkmanın da kolay bir yolu vardır. Üstelik bu yol siz daha öğrenci iken karşınıza çıkabilir.

Erasmus programı ile birlikte üniversite okurken kolaylıkla yurt dışına çıkabilirsiniz. Yurt dışında hem farklı ortamlar görebilir hem dilinizi geliştirebilir hem de yeni bir okulda yeni arkadaş ve hocalarla birlikte eğitiminizi devam ettirebilirsiniz. Üstelik bunu yaparken de gittiğiniz ülkeye göre belirli bir miktarda hibe alarak oradaki yaşamınızı da kolaylaştırabilirsiniz. Tabi tüm bunları yapabilmek için ise Erasmus başvuru şartlarını sağlamanız gerekecektir. Peki, Erasmusbaşvuruşartlarınelerdir?

Erasmus Başvurunuzu Yapın ve Yurt Dışına Gitmek İçin İlk Adımı Atın

Yurt dışına gitmek istiyorsanız ve bu isteğinizi de öğrenciyken gerçekleştirmek için çalışıyorsanız sizler de Erasmus programına başvurmayı deneyebilirsiniz. Erasmus ile birlikte kendi okulunuzun anlaşmalı olduğu okulun olduğu ülkeye giderek yurt dışını deneyimleyebilirsiniz. Tabi bunu yapabilmek için de önce bazı Erasmus başvuru şartlarını sağlamanız gerekecektir. Erasmus için sağlamanız gereken başvuru şartları her üniversiteye göre değişse de bazı şartlar şu şekildedir:

  • İlk olarak Erasmus programına dahil olan bir üniversitede veErasmus programına dahil olan bir bölümde okumanız gerekmektedir.
  • Okuduğunuz üniversitede lisans ya da lisansüstü eğitiminizin ilk yılını tamamlamanız gerekmektedir.
  • Bir akademik yılda toplamda 60 krediyi almanız gerekse de her üniversiteye göre değişebilir bir kriter olmaktadır.
  • Daha önce Erasmus programına katılmamanız gerekmektedir. Ancak bu şart her üniversiteye göre değişebilmektedir.
  • Akademik not ortalamanız lisans öğrencileri için 4,00 üzerinden en az 2.20, yüksek lisans öğrencileri için 4,00 üzerinden en az 2,50 ve doktora öğrencileri için de 4,00 üzerinden en az 3,00 olması gerekmektedir.
  • Erasmus programına dahil olmak için üniversitelerin kendi yaptığı dil yeterlilik sınavına girip yeterli puanı almanız gerekmektedir.

Erasmus Programı ile Birlikte Yeni Ülkeler Keşfedin

Erasmus başvuru şartları nelerdir sorusunun cevabını öğrendikten sonra şartları sağlamanız durumunda üniversitenizin yaptığı dil yeterlilik sınavına da girerek üniversitenizin koyduğu puan sınırını aşmanız gerekmektedir. Üniversitenin koyduğu alt puan limitinden fazla puan almanız ve diğer tüm şartları da sağlamanız durumunda Erasmus başvurunuzu bölümünüzdeki Erasmus programından sorumlu hocanız ile birlikte yapabilirsiniz. Ancak Erasmus programına başvurduğunuz halde diğer başvuru yapanların puan ve not ortalamalarının yüksek olmasından dolayı Erasmus başvurunuz kabul edilmeyebilir. Çünkü Erasmus başvurusu yapmak için not ortalamanız ile Erasmus dil yeterlilik sınavınızın sonucu belli oranlarda alınarak diğer başvuru yapan öğrencilerin notlarıyla karşılaştırılacaktır. Her bölümden belirli sayıda öğrenci gittiği için de bu karşılaştırma sonucunda üst sıralarda yer alan kişiler Erasmus başvurusu yapma hakkı kazanacaktır.

Guncelbasvuru.com içeriklerini herhangi bir mecrada izinsiz kullanmak telif ihlalidir. Aktif link vererek sitemizi kaynak olarak gösterip içeriklerimizden alıntı yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir