1. Anasayfa
  2. Haberler

İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir?

İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir?
İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir?
1

İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?  Günümüzde ekonominin oldukça kötü olması ve artan göç olayları nedeniyle birçok vatandaş iş bulmakta zorlanmış durumdadır. İş bulmanın her geçen gün zorlaşmasının yanı sıra bir de iş güvenliği ve çalışma saatlerinde de birçok problem ortaya çıkmıştır. Günde 12 saati geçen mesai saatlerinin yanı sıra çalışanların güvenliğini de tehlikeye artan işler oldukça yaygınlaşmış durumdadır. Bunlarla birlikte bir de birçok işverenin daha az maaş vermeye çalışmak istemesi de çalışanları her yönden zor duruma sokmaktadır.

İşsizlik Maaşı Başvuru Şartları Nelerdir?

Çalışma hayatındaki tüm bu zorluklardan dolayı da pek çok kişi sırf evini geçindirebilmek için çalışmak zorunda kalmaktadır. Ancak böyle zor şartlarda çalışarak yıpranmak yerine işsizlik maaşı alma seçeneğinizin de olduğunu bilmek sizin için ikinci bir seçenek olacaktır.

Devletimiz her vatandaşını düşünmüş ve zorda olan kişilere her zaman yardım etmeyi amaçlamıştır. İşte bu yardımını, çalışmayan işsiz bireyler için de işsizlik maaşı ile sağlamıştır. Devletin sizlere sunduğu bu hak sayesinde çalışmasanız bile maaş alma şansınız olacaktır. Tabi bu şansa sahip olmak için ise bazı şartları sağlamak gerekir. Peki, işsizlik maaşı almak için şartlar nelerdir?

İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır Şartları Nelerdir
İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır Şartları Nelerdir

İşsizlik Maaşına Başvurarak Ev Ekonominize Katkıda Bulunun

Çalışan biriyseniz ve iş yerinizdeki bazı olumsuzluklardan dolayı işten ayrılmak zorunda kaldıysanız hiç endişelenmenize gerek yok. İşsizlik maaşına başvurarak birçok sorununuza kolaylıkla çözüm bulabilirsiniz. Tabi bunu yapabilmek için de işsizlik maaşına başvuru şartlarını bilmeniz gerekir. Peki, işsizlik maaşı başvuru şartları nelerdir?

  • İşsizlik maaşına başvuru yapabilmeniz için ilk şart kendi istek ve kusurunuz dışında işsiz kalmak olmaktadır.
  • Hizmet akdinizin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olma şartı da işsizlik maaşına başvuru şartı içinde yer alır.
  • Hizmet akdinizin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak da işsizlik maaşına başvuru şartları içinde aranır.
  • İşsizlik maaşı alabilmek için hizmet akdinizin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvuru yapmanız gerekir.

İşsizlik Maaşına Kolaylıkla Başvurun ve Sonucunu Bekleyin

İşsizlik maaşı başvuru şartları nelerdir sorusunun cevabını öğrendikten sonra tabi ki de nereden başvuru yapabileceğinizi de merak edersiniz. İşsizlik maaşına ister online olarak İŞKUR’un web sitesi olan www.iskur.gov.tr adresinden isterseniz de İŞKUR’un birimlerine giderek başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvurunuzu yaptıktan sonra en kısa sürede başvurunuz sonuçlanarak sizlere bilgi verilecektir.

İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir?
İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir?

 

Başvuru yaptıktan sonra başvuru durumunuzu isterseniz de e-devlet üzerinden takip edebilirsiniz. Bu sayede hem İŞKUR birimine gitmek zorunda kalmazsınız hem de başvuru durumunuzu merak ettiğinizde anında kontrol edebilirsiniz. İŞKUR’a yaptığınız işsizlik maaşı başvurunuz gerekli mecralar tarafından kontrol edildikten sonra da en kısa sürede işsizlik maaşınızı almaya başlayabilirsiniz.

Guncelbasvuru.com içeriklerini herhangi bir mecrada izinsiz kullanmak telif ihlalidir. Aktif link vererek sitemizi kaynak olarak gösterip içeriklerimizden alıntı yapabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. Mayıs 7, 2023

    60 gün önce mevcut işimden mobbing uygulandığı için ayrılmak zorunda kaldım. İşsizlik maaşı alabilirim miyim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir