1. Anasayfa
 2. İş Başvuruları

Özel Güvenlik Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları 2023

Özel Güvenlik Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları 2023
Özel Güvenlik Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları 2023
0

Özel Güvenlik Başvurusu Nasıl Yapılır? Günümüzde pek çok iş alanı bulunmaktadır. Fakat bu iş alanlarında mutlaka bulunması gereken meslekler vardır. Bu mesleklerden birisi de özel güvenliklerdir. Bankalarda, okullarda, iş yerlerinde ya da hastane gibi pek çok yerde güvenlik çalıştırılması zorunludur.

Özel Güvenlik Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları 2023

Güvenlikler, hem çalıştığı kurumun hem de kurumda çalışan diğer bireylerin güvenliğini sağlamakta görevli olan kişilerdir. Bu kişiler hem devlet kurumlarında hem de özel kurumlarda çalışabilmektedirler. Kuruma bağlı olarak silahlı özel güvenlik ya da silahsız özel güvenlik olunabilmektedir. Kişiler, özel güvenlik olabilmek için özel güvenlik başvurusu nasıl yapılır sorusuna yanıt aramaktadırlar.

Özel Güvenlik Görevleri

Ülkemizde hemen hemen pek çok özel veya devlet kurumlarında görevlendirilmesi zorunlu olan özel güvenliklerin oldukça önemli görevleri vardır. Güvenlik, hayatta her zaman en önemli durum olduğundan dolayı özellikle kalabalık insan gruplarının yer aldığı okul, hastane, banka ya da diğer devlet kurumlarında özel güvenliklerin çalışması zorunludur. Buna bağlı olarak da çalıştırılan özel güvenliklerin eğitimli olması oldukça önemli olmaktadır. Çalıştıkların kurumun güvenliğinden sorumlu olan özel güvenliklerin görevleri şu şekilde belirtilmiştir;

 • Özel güvenlik, görev aldığı kurumda herhangi bir suç ile karşı karşıya kaldığı zaman suçu önlemek ile görevlidir. Bu en önemli ve başlıca görevi olmaktadır.
 • Kuruma girmek isteyen kişilerin üstünü ve varsa çantalarını detektör aracılığıyla arayarak herhangi bir tehlikeli cisim olup olmadığı kontrol etmektedir.
 • Suçlu olduğu belli olan kişiler üzerinde direkt olarak arama yetkisine sahiptir.
 • Kuruma girmek isteyen kişilerin duruma göre kimlik kontrolünü yapmakla sorumludurlar.
 • Üst araması yapılması gereken yerlerde; kadınları kadın güvenlik görevlisi erkekleri ise erkek güvenlik görevlisi aramak zorundadır.
 • Görev yerlerinde herhangi bir eşya ya da para bulunursa tutanak tutarak emanete bırakmaktadır.
 • Herhangi olumsuz bir durum yaşanması durumunda olay yerinde bulunan delilleri polis gelene kadar korumakla görevlidir.
 • Silahlı özel güvenliklerin gerekmedikçe silahlarını kullanması yasaktır. Mecburi durumlarda ise son çare olarak silah kullanma yetkisine sahiptirler.
 • Suçlu olduğu belli olan kişilerin kendisine ve çevresine herhangi bir şekilde zarar vermemesi için özel güvenliklerin kişiyi kelepçeleme yetkisi bulunmaktadır.
Özel Güvenlik Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları 2023
Özel Güvenlik Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları 2023

Tüm bu yetkilerin yanı sıra özel güvenlikler görevleri sırasında kimlik kartlarını görünür bir şekilde takmak zorundadırlar. Güvenlik kartlarını ve üniformalarını görev dışında kullanmamalıdırlar. Bu duruma ek olarak silahlı özel güvenlikler silahı da sadece görev sırasında kullanma yetkisine sahiptirler. Görev dışında silah kullanılması yasaktır. Özel güvenliklerin tüm bu yetkileri sadece kendi çalıştıkları kurum içinde geçerli olmaktadır. Bunun dışında herhangi bir şekilde yetkiye sahip değillerdir.

Özel Güvenlik Başvuru Şartları

Özel güvenlik başvurusu için adayların belli başlı şartları getirmesi gerekmektedir. Silahlı özel güvenlik ve silahsız özel güvenlik olarak ikiye ayrıldığı için özel güvenlik olabilmek için de şartlar farklı olabilmektedir. Peki, özel güvenlik başvurusu nasıl yapılır? Özel güvenlik başvuru şartları şu şekilde belirtilmektedir;

 • TC vatandaşı olmak
 • 18 yaşında birey olmak
 • Askerlikle ilişiği bulunmamak ya da askerliğini tecil etmek
 • Özel güvenlik eğitim sertifikası ve özel güvenlik kimlik kartının bulunması gerekmektedir. Bu sertifikayı kişiler ikamet ettiklerin şehirde yer alan sertifika verme yetkisi olan herhangi bir kurstan alabilmektedir. Kurs için belirli miktar ücret ödenmektedir. Fakat kimlik çıkarma işlemleri sırasında başka herhangi bir masraf olmamaktadır. Bu kurs ücreti hem silahsız hem de silahlı özel güvenlik eğitimi için aynı miktarda olmaktadır. Silahlı eğitimler hem teorik hem de pratik olarak 120 saat sürerken silahsız eğitimler yaklaşık olarak 50 saat kadar sürmektedir. Özel güvenlik sertifika işlemleri valilik tarafından yürütülmektedir. Kişiler kursta, Emniyet Müdürlüğü tarafından hazırlanan sınavlara girip bu sınavlardan en az 60 puan alması gerekmektedir. Kursta eğitimlerini başarıyla tamamlayan ve sertifika almaya hak kazanan adaylar, İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı Özel güvenlik Şube Müdürlüğüne müracaat ederek özel güvenlik kimlik kartını alabilmektedir.
 • Silahlı özel güvenlik olmak isteyen kişilerin pratik sınavda 15 metre mesafeden 5 atış yaparak hedefi tutturması gerekmektedir. Tutturulan her atış 10 puan olarak hesaplanmaktadır.
 • Diğer bir yandan, devlet kurumlarında özel güvenlik olarak atanmak isteyen kişilerin Kamu Personeli Seçme Sınavından 70 ve üzeri puan alması gerekmektedir.
Özel Güvenlik Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları 2023
Özel Güvenlik Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları 2023

Guncelbasvuru.com içeriklerini herhangi bir mecrada izinsiz kullanmak telif ihlalidir. Aktif link vererek sitemizi kaynak olarak gösterip içeriklerimizden alıntı yapabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir